bugün

tbmm'de bu anayasayı tanımıyorum diyen akp' nin içişleri bakanı efgan ala'dır. vatandaş da " öyleyse bizde tanımıyoruz " derse ne yapacağını bir söylesin bakalım bu bakan.

http://www.odatv.com/n.ph...yi-tanimiyorum-0303151200
bu lafı eden bir bakan, bakan değil çete lideri durumuna düşer. yahu bakanlık dediğin makam o anayasada yazdığı için var. yetkilerin o anayasadan türetilen kanunlarla tanımlanmış. hiç utanmadan anayasaya sadakat yemini etmişsin. anayasayı tanımıyorsan hangi kanuna göre o makamda oturuyorsun? çete lideri misin?

anayasada beğenmediğin ne varsa değiştirme yolları bellidir ve o yollar da tanımadığın anayasada yazılıdır. anayasayı tanımıyorsan, anayasayı değiştirme yollarını da tanımıyorsun demektir. o zaman anayasayı nasıl değiştireceksin? darbe mi yapacaksın?...

yahu şu akgiller kimleri hangi makamlara layık görüyor, pes doğrusu...
aldığım bilgilere göre, efgan bey ismi milletvekili adaylığı için geçen il de daha alt sıralarda kalmış. bir şekilde, göze girmesi aksiyon yaratması gerekiyor. üstüne düşeni yapmıştır.
anayasanın ilk 3 maddesini kasdettiği bellidir. bu vatan bizimdir ve biz bayrağımıza, anayasamıza sahip çıkarız sayın bakan. sen tanısan ne yazar tanımasan ne ?
o zaman sayın bakanımın gerek devlet memurluğu gerekse bürokrat olduğu dönemde hangi ilke ve yasalar çerçevesinde çalıştığını kamuoyuna açıklaması gerekir.
Ulus devlet olan bir ülkenin başbakanının "Milliyetçiliği ayaklar altına aldık" dediğini gören gözlere çok da tuhaf gelmeyendir.
cumhurbaşkanının anayasayı ve yemini takmayıp seçim propagandası yaptığı ve hiç bir mercinin hesap soramadığı memlekette normal durumdur.
anayasaların kolladığı haklarıyla ortalıkta rahatça gezindiğini bilmeyen cahilin zırvasıdır. Muhtar olması için bile düşünülmesi gerekir, bakan olmuş.. insan gerçekten hayret ediyor.
Seçilmiş bir milletvekili olmadığı için alenen darbe suçuna girer söylediği.
Zannedersem kendisi vekil değil dışarıdan atanan bakandır. Dediği alenen suçtur. Ben desem bu lafı bırak demeyi rt falan etsem sabahın köründe don paça yataktan alırlar!
anında tutuklanması gerekendir. milletvekili olmadığından dokunulmazlığı da yoktur. savcılar görev düşmüştür.
Vatandaşta çıksa bende o içişleri bakanını tanımıyorum dese ne olur, hep vatandaşa hep vatandaşa.
Muhtemelen anayasa da onu tanımıyor diye düşüldüğü görülmüştür.
keşke adaleti olan olan bir hukuk sistemimiz olsaydı da, yüce divan karşısına çıktığında tanışsalardı.
osuran cemaatin sıçan imamı. o zaman texasa dönsün memleket, şerifi vuran yıldızı taksın göğsüne.
işte bu adamın meclisteki yemini. namus ve şerefi üzerine etmişti.

https://www.youtube.com/watch?v=KWetm0OBctI
tanısan çok seversin aslında.
Lafını bilmeyen çavuşlar...
şu anki anayasamız.

" bANAYASAl sANAYASAk "

temsili değildir.
suç istemiştir ama suç duyurusu açacak babayiğit meydanda yoktur.
bedeni tbmm de ruhu başka ülkede olan bakandır.
şerefi ve namusu üstüne yemin ettiği anayasayı tanımadığı anlamına gelmekte ve terör örgütü ile yapılan pazarlıklar sonucu hesap soracak anayasayı kabul etmiyordur.

fakat kabul etmemekle olmuyor! o hesap sorulacak efkan.
yanlış yerden eleştirilen bakandır.

yemin ediyorum artık millet olarak kafayı sıyırdık. iktidarından muhalefetine her kesimde ciddi bir fikirsizlik ve şuursuzluk baş göstermeye başladı.

efgan ala şöyle söylüyor: "Anayasada diyor ki, ‘milletindir egemenlik, millet bu egemenliğini devletin anayasal kurumları eliyle kullanır.’ Katılıyor musunuz buna Allah aşkına. " burada eleştirilecek çok şey var. şu bir cümle bile o kadar çok şey anlatıyor ki hem akp iktidarı hakkında hem de efgan ala hakkında... ama millet şuna takmış "anayasayı tanımıyorum". onun da aslı şu: "Anayasaya yemin ediyoruz, uyuyoruz. Bu anayasanın kötü bir anayasa olduğunu söylememize engel bir durum yok, olsa da tanımıyoruz."

burada o kadar basit bir gerçekten söz edilmiş ki, gerçekten buna itiraz edenler neye itiraz ettiklerini bir anlatsa da ben de öğrensem. sabahtan beridir ekşide bununla ilgili yazılan bir kaç şey okudum. birisi üşenmeyip tck309. maddeyi yazmış oraya. oldu canım. yasama dokunulmazlığı da süs olsun diye var zaten.

yahu arkadaş, anayasayı kim yapar ya da değiştirir? meclis. yani yasama organı. yani şu anda türkiye cumhuriyeti anayasasını değiştirebilecek sadece 550 kişi var. efgan ala da bu insanlara sesleniyor zaten. yani anayasayı değiştirme yetkisine sahip insanlar, anayasa hakkında tartışıyorlar. bunda yanlış ya da tuhaf olan bir şey yok.

gelelim zurnanın zırt dediği yere. toplum olarak o kadar kutuplaştırıldık ki artık her şeyi iki seçeneğe indirgemeye başladık. efgan ala 82 anayasasını eleştiriyor diye 82 anayasasına dört eliyle sarılmaya çalışıyor bazı enteresan insanlar. yahu, senin başına akpyi musallat eden de, darbeyi ödüllendiren de ülkede adalete, siyasete ve kurumlara olan güveni sıfıra indiren de 82 anayasasıdır. 82 anayasası, tıpkı 61 anayasası gibi, iktidarı meşru olmayan yollardan ele geçirmiş bir cuntanın hazırlattığı bir anayasadır. ve üstelik konjonktürel gereksinimlerin yüzünden 61 anayasası gibi özgürlükçü değil, özgürlükleri kısıtlayıcı bir anayasadır. bazılaraımız akpye muhalefet ediyoruz derken farkında olmadan kenan evren gibilerinin kucağına düşüyor. ayık olun!

bizim itirazımız 82 anayasasının değiştirilmek istenmesine değil. hele bu anayasanın eleştirilmesine hiç değil. bizim eleştirimiz, gelişmiş ülkelerde taa 19.yyın başları itibariyle terk edilmiş olan "seçimci demokrasi"ye yapılan bu tuhaf atıflaradır. efgan alanın ve daha başka pek çok vekilin, bakanın, hatta başbakan ve cumhurbaşkanının yaptıkları cehalet dolu gaflaradır.

ala öyle bir şey söylüyor ki orada, sikindirik "anayasayı tanıyor tanımıyor" muhabbetinden çok daha önemli. bakın ne diyor: "Hiçbir anayasal kurum millet egemenliği kullanma yetkisine sahip değildir, tanımıyorum." aslında şunu söylemeye getiriyor ala: bizi bu millet seçti kardeşim, o aymler, danıştaylar gibi kurumlar kim oluyorlar da bizim iktidarımızı kısıtlıyorlar, bize stop lambası yakabiliyorlar?". üstelik bu söylediği şeylerle efgan ala, kendisi hakkında ortaya çıkan ses kayıtlarının da ne kadar gerçek olduğunu bir nebze daha ispatlamış oluyor. zira o ses kayıtlarında da ala ve erdoğan, hukukun üstünlüğünden rahatsızlıklarını defaatle dile getirmişlerdi. şimdi bir kez daha dile getiriyorlar iki koldan.

ve çıldırıyorlar. diyorlar ki, bizi millet seçti. ama aym karşımızda duvar gibi dikiliyor. merkez bankası karşımıza dikiliyor. bu kurumlar bu gücü, yetkiyi nereden alıyorlar? cevap: anayasadan ve yasalardan alıyorlar. ama mevcut hükümet anayasa değiştirmeye gücü yeten bir hükümet değil. madem bu kadar önemsiyorsunuz milli iradeyi, o zaman buna da saygı duyacaksınız. halkın yüzde elliye yakınının desteğini alıyor olabilirsiniz, ama bu anayasa değiştirmek için yeterli değil. geri kalan yüzde elliyi de kendinizden tiksindirdiğiniz için, onlarla uzlaşmaya çalışmadığınız, her fırsatta onları ezmeye çalıştığınız için de anayasayı değiştirecek vekil sayısına ulaşamıyorsunuz. muhtemelen bundan sonraki seçimde de ulaşamayacaksınız. ben şu anki anayasanın değişmesini akplilerden çok daha fazla istiyorum. akplilerin umurunda değil ki anayasa, hukuk falan. bakanı çıkıyor "ben olsam cezasını kendim keserdim" deyip kızı öldürülen babayı suça teşvik etmeye çalışıyor. lideri "hukukun üstünlüğü ne demek yaa, bunlar millet iradesinin üzerine getirmeye çalışıyorlar hukuku" diyor telefonda. efgan ala "yahu kanunu yapan zaten biziz, gerekirse suç olmaktan çıkarırız. hiç korkmasınlar" diyor aynı şekilde. akplinin umurunda mı?

ama ben umursuyorum. benim gibiler umursuyor. biz de tıpkı efgan ala gibi, bu anayasanın değiştirilmesini istiyoruz. çok daha demokratik, devletin sosyal hayattaki rolünün kısıtlandığı, daha adil, daha özgürlükçü bir anayasa istiyoruz. işte akp ile ayrıldığımız nokta da bu zaten. onlar tam aksini istiyorlar. elimize geçen güçle muhalefeti istediğimiz gibi sindirelim, devletin kurumlarını kendi çiftliğimiz haline getirelim, hesap soranlara da seçimden aldığımız oy oranını gösterelim diyorlar. onların niyeti, bizim isteklerimizin tam zıddı.

işte doğru şekilde muhalefet etmek bu yüzden çok önemli. karşımızda belki tarihimizin en cahil insanlarından oluşan bir iktidar var. eğer biz akıllı davranırsak, mutlaka ama mutlaka onları alt edeceğiz eninde sonunda. ne olur? 5 yıl daha onlar yönetir bu ülkeyi. hadi 10 olsun. ama hiç bir şey olmasa bile, sonunda kendilerini yok edecekler. inanın buna.

ama yok eğer onlarla birlikte muhalefet de akılsızlaşırsa, muhalefet de cahilleşirse; işte o zaman akpnin gidişi bu ülkede kısa süreli bir sevinçten başka hiç bir işe yaramayacak, ufak çaplı değişimler haricinde hiç bir derdimize derman olmayacaktır.
" abdullah öcalan şerefsizi bu tanımamazlığın neresindedir " diye de sorgulanacak ihanettir.
AKP'nin iyice zıvanadan çıktığının göstergelerinden sadece biridir. Ağızdan çıkandan, kulağın bi'haber olmasıdır. Fanatik akpliler için önemsizdir lakin daha duyarlı olan veya olabilen, akp seçmeninin bu seçimlerde AKP'ye, çüşş demesini ümit ediyorum.