bugün

herkes tarafindan geri vites olarak alginldigini yillarca dusundugum ama sadece adana ve cevresinde kullanilmasi gercegi ile beni soke etmiş soz.

(bkz: iyisin de anaryan biraz zayif)
adana ve çevresinde geri vites anlamında kullanılan kelime.
fransızların korkup adanadan kaçarken arkalarında bize bıraktıkları kelimedir.
arka, geri, kıç.
kökeni fransızca'dır.
neden mi adana ve bölge şehirleri dışında pek bilinmez?
çünkü diğer şehirlerimiz fransız işgaline uğramamıştır.
fransızca bilgimizi pardon ve anarya ile sınırlı kalmasını sağlayan başkomutan'a sükranlarımızla...

(bkz: mustafa kemal atatürk)
görsel
Ben bu kelimeyi genel herkes tarafından bilinir sanırdım, meğer adanacaymış. izmir sınırlarında şöyle bir diyalog gerçekleşmiştir.

ben: kardeş anarya yap hemen çıkalım
arkadaş: anırya mı
ben: he anır amk anarya yap çıkalım hemen geç kaldım)
arabayı stop eder, anaryanın ne demek olduğunu bilmediğini anlayınca jeton düşer ve bu Güzel kelimenin bizim oralara ait olduğu o an anlaşılır.
adana'ya has bir kelime.
adana dışında kullanıldığında "o ne demek lan" tepkisiyle illa ki karşılaşılır. yıllardır evrensel bir kelime olarak bilirdim. ta ki üniversiteyi kazanıp başka bir şehre gidene kadar.
bunu bilmeyen şunu da bilmedi:

(bkz: hangıra)
(bkz: geri vites). ewed
malatya' da da kullanılır ve malatya adana dışındadır.
mersince'de de geri vites demektir. aslen fransızca bir kelime olup fransız işgali görmüş bütün illerde kullanılır.
Geri vites demektir.
adana dışında kullanılmadığını öğrenmem ile beni şoka sokan kelime. geri vites anlamındadır. tak anaryaya gel gel gel...
Fransız işgalinin Adana'daki canlı hatırası. Dilin toplumlar üzerindeki gücüne müthiş örnek. Batıya göç edene kadar da türkçe zannederdim ayrıca.