selamın aleyküm arkadaşlar. kanalıma hoş geldiniz.

pygela diye bir yer duydunuz mu hiç?

kuşadası, efes, selçuk falan buralara gitmiş olanlar muhakkak duymuştur bu adı.

pygela, meşhur kuştur tatil köyünün hemen yanında, deniz kenarında bir antik kent.
bu yoldan geçtiyseniz pygela tabelasını da görmüşsünüzdür işte...
görsel

şurası;
görsel

böyle de güzel bir yer;
görsel

neyse, biliyorum şu an hepiniz gay olayına odaklandınız, o kısma geliyorum...

truva savaşını biliyorsunuz değil mi?
truva prensi paris, spartalı menalos'un karısı prenses helen'i kaçırır ve yunanlar menalos'un abisi aka kralı agamemnon liderliğinde büyük bir ordu kurarlar ve truva'ya saldırırlar...

işte o agamemnon'un truva savaşına götürdüğü aka'lar, giderken yanlarına tek bir fahişe bile almadılar.
yıllar süren savaş boyunca da çoğu asker birbirlerini düdüklediler.

antik çağın komedi yazarı eubulus, dört diyalog adlı kitabında aka askerleri için; "savaş sonrasında kıçları, aldıkları truva kapıları kadar genişlemişti" diye yazmıştır...

işte bu Aka Kralı agememnon, truva savaşından sonra kıçlarında yara olan askerlerini tekrar yunanistan’a götürmez.
"iyileşmeleri için neresi uygundur" diye araştırır.
deniz kenarından çıkan şifalı suyunun mide, bağırsak yaralanmalarına iyi geldiğini, dezenfektan etkisinin olduğunu tespit ettiği pygela’yı öğrenir.
nihayet, bu gay askerlerini pygela’ya getirir ve burada küçük bir kent kurarak yerleştirir. hatta burada "diana munychia" adı verilen antik çağların meşhur tapınağını inşa ettirir. tabi bugün bu tapınaktan günümüzde eser yoktur ne yazık ki...

pyge” yunancada kalça, kaba et demektir. Yani “popo” yani bildiğiniz anlamıyla "göt" demektir.

işte izmir yolu üzerinde bulunan pygela antik kentinin öyküsü budur.
kral agamemnon'un hayır hasenat için kurduğu bu antik şehirden birtakım kalıntılar günümüze kadar ulaşmıştır.

bir paris, bir helen'i kaçırıyor, bu uğurda ne civanlar götlerini kaybediyor.
hatta bu götlerini kaybedenler için bir de şehir kuruluyor...

selam duva ve kaba et ile...
Baya baya götler köyü gibi bir şey yani.

Vay be..
O yoldan geçtim ve gitmediğim için pişman oldum.