bugün

çok milliyetçi, çok dindar, çok liberal, çok özgürlükçü çifte vatandaşlık taşıyan, meclisimizin saygıdeğer milletvekilleridir.

hiç boşuna kızma, sen seçtin!
eskilerden:
(bkz: merve kavakçı)
yakın tarihten,

başbakan, tansu çiller.
kardeşi amerikan vatandaşı bir yazar olarak diceğim şey; nerde doğduğun değil nasıl yetiştirildiğin ve hayata bakışın önemlidir. kürt milletvekilinden hiçbir farkı yoktur. kökeni kürt olan ve ben türküm diye ağlayan insanları da gördü bu memleket. kimseye kılıf biçmeye gerek yok.
--spoiler--
Burada, önünüzde, şimdiye kadar tabiiyetinde bulunduğum her türlü devlet tabiiyeti ve egemenliğini reddettiğime; bundan böyle ABD Anayasası'nı ve yasalarını iç ve dış düşmanlara karşı savunacağıma; ABD'ye bağlılık ve sadakat göstereceğime; kanunun gerektirdiği hallerde ABD ordusuna hizmet vereceğime; kanunun gerektirdiği durumda sivil yönetim altında ulusal önemi olan işlerde çalışacağıma ve bu yükümlülükleri özgür bir şekilde, akıl sağlığım yerinde ve samimi olarak üstleneceğime yemin ederim. Tanrı yardımcım olsun
--spoiler--

bu yemini ettikten sonra ülkemize hizmet etmeye talip olup, tarafımızdan seçilerek meclise girmiş ve girecek milletvekillerimizdir. bunların arasında geçmişte başbakanlık ve bakanlık yapmış olanlar vardır. tamam yandaş olmak için vatandaşı olmak gerekmez ama bu kadar insanın gözünün içine bakarak da yapılmaz ki bu. ah benim yalnız ve uykucu ülkem.
imf müfettişi, 2001 krizi ekonomi bakanı ve eski chp milletvekili kemal derviş.
(bkz: abd vatandaşlık yemini)ni etmiş milletvekillerimizdir.