bugün

Multi tasking gibi konularda Amd geride kalabilmektedir.
paran varsa intel , paran azsa amd.
amd hiçbir i7'yi alt edemez..
fakat athlon xp döneminde inteli sağlam tokatlıyordu..
herneyse, fanboy'luğun manası yok..

amd alıyorsun, kalan parayla diğer bileşenleri adam gibi seçiyorsun..

unutulmamalı ki, bilgisayar içerisinde barındırdığı en yavaş parça hızında çalışır..

i7 çakıp da low profile ekran kartı 4 gb ram ve hdd takılacağınıza..

Amd alın diğer bileşenleri yükseltin dengeli bir sisteminiz olsun..

Sonuçta bu sözlüktekilerin %90'ı oyun oynayacağına göre..

Üst düzey ekran kartı + amd işlemci tek çözüm oluyor..
amd'nin açık ara önde götürdüğü çekişmedir. zira intelin insanları bir güzel kazıkladığını bilmekteyiz. fx 8350 nin i7 i bertaraf ettikten sonra intel çekişmesi bitmiştir.
ekran kartım amd r9 390x 8 gb
kıskanın fakirler.
Sonucu merakla bekliyorum. Şaka lan oyun varsa amd tektir.
amd elektrikli ısıtıcı olarak da kullanılabilir. kış mevsimi için özellikle düşünülerek dizayn edilmiştir.
amd çöp intel çöplük o zaman intel kapsar amd'yi. amk yi de kapsar ehuehe.
bu başlığa gülümsüyorum ancak. alanım nacizane bu mikroişlemci programlama. Biliyoruz ki linux ilk kez intel işlemcilerinin yani x86 mimarisinin üzerinde geliştirildi. yamulmuyorsam her ne kadar günümüzde portable bir işletim sistemi olsa da ilk sürümleri değildi. intel mimarisine bağımlıydı. çok büyük bir prestij intel için.

Gelelim mikroişlemci içerisinde neler olduğuna. siz sadece kaç Ghz olduğuna takılın durun. inanılmaz şeyler dönüyor içeride. real mode, kernel mode, protected mode, interruptlar, multi tasking, multi processing vb. inanılmaz şeyler bunlar. düşünsenize bilgisayarın power düğmesine bastığınızda donanım canlanıyor, mikroişlemcinin içine kernel-teşbihte hata olmaz- ruh gibi giriyor ve çatır çatır düşünmeye başlıyor. saniyenin milyonda birinde bir işlem icra ediyor. hani mp3 player ı fonda açıp, browser ile internette sörf yapıyorsunuz ya aynı anda zannetmeyin ki bunları işlemci aynı anda yapıyor. çok kısa süre ile bir işi bırakıp diğer işi icra ediyor. böylelikle siz sanki masanın altındakini hepsini aynı anda yapan süper bilgisayar zannediyorsunuz(çok çekirdeklileri muaf tutuyorum)

evet, işlemciniz kaç Ghz idi? intel mi, amd mi?
F/P yapmak isteyenlerin iyi soğutma sistemi olan bir amd; güç, destek, kalite arayanların intel diyeceği karşılaştırmadır. Ben mi? Tabii ki intel.
Ekran kartı olarak tam bir fiyasko olan amd'nin kaybedeceği versustur. R9 m265x ekran kartına ve i7 4720 hq işlemciye sahip laptopumda ekran kartı bana acı veriyor. işlemciye yetişemiyor bile.
Farkli değerlendirmek gerekir. Amd daha çok oyun gibi çözünürlük farkındaliğini ortaya koyar intel ise performans yapar ki bana sorarsaniz intel iyidir fakat oyun icin amd alınmalıdır.
bilişim devlerine para kazandırmaktan öte bir işe yaramayan saçma versustur. millet ikiye bölünmüş amk salak gibi, amd ciler ve intelciler diye sanki adamlar kazançlarından pay mı veriyor amıklar. ne bu fanatiklik?

2006 yılında topladığım pc amd athlon 3800 çift çekirdek işlemciye sahipti. yıl 2016 yani 10 yıl geçmiş, bu arada anakart değişti, ramler değişti, power supply vs değişti ama işlemci hala aynı. performans olaylarını bilmiyorum çünkü uzun zamandır bu piyasadan uzak kaldım ama bu işlemciye dayanıksız diyemem, utanmasa beni de gömecek şerefsiz.
AMD bildiğimiz amd ise ben onunla pc de metin2 açarken bir yandan annem yumurta pişiriyordu.

Bu konuda amd haklı tabi.
intel'in alt düzey işlemcileri ile bile tercih edilmesi ile sonuçlanacak çekişmedir. amd'de ısınma problemi çözülmediği sürece ondan bir cacık olmaz.
standart bir ev kullanıcısı için intel gereksizdir. müsrifliktir. amd perfomans açısından yeterlidir ekstradan fiyatıyla hem cebinizi hem de içinizi rahat ettirir.
görsel
Uygun fiyatla oyuncu bilgisayarlarında amd f/p oranında öndedir ancak günümüzde ileri seviye sistemler için rekabetçi bir marka değildir malesef. Ddr4 sıkıntısı, üretim teknolojisinin intel'e göre geri olması, ciddi ısınma problemleri olması.

Paranız çooook ise intel+nvidia daya, al sana ömürlük bilgisayar.

Günümüz dolar fiyatlarıyla ulaşabilrceğiniz max bütçe aralığı 2500-2700 filan ise fx8350-r9 380 gibi modelleri düşünmelisiniz. Eğer intel'i tercih etmeye kalkarsınız size anakarttan itibaren fiyatlar gıdıklamaya başlayacaktır.

Fx x8 8320 kullanıcısı olarak yorumlarımı aktarayım:
-Isınıyor, harbiden. Cooler master hyper 212 evo ile kullanıyorum ama sağlam yüklendiğimde cidden ısınıyor. Soğutucu ile alakası yok bu işin
-8 çekirdek ancak her uygulama 8 çekirdek desteğine sahip değil, 4 çekirdek destekleyen uygulamalarda(mesela euro truck simulator 2 ve grand theft auto 4) performans sıkıntısı yaratıyor. Zaten bunlar optimizasyon özürlüc bir de çekirdek kullanmama durumunda iyice sarpa sarıyor.
-Kutumdan sticker çıkmadı :(

Şuan ki sıkıntı amd'nin işlemci alanında rekabetçi ürünlerinin olmayaşı ve intel'in fiyat konusunda öpmesi; bir de bunun üstüne ülkemizde vatan bilgiayarın artık tekel konumuna yaklaşması/gelmesi ile intel eskiye nazaran ulaşılması daha da zor bir marka haline gelmiştir.

not: şuan amd'ye yatırım yapmak pek iyi bir hareket değildir.

Edit: aklıma amd'nin phenom II x4 işlemcisine yaptığı oc videosu aklıma geldi, sanırım 2009-2010 senelerinde, amd'nin kendi sitesinde yayınlanıyodu. Nerede o günler, nerede o efsane phenom serisi amd..
intelin açık ara birinci bitirdiği çekişmedir. Zira ortalıkta bi çekişme de görülmüyor.
bilişimciler kenardan kenardan sırıtarak bakıyorlardır şimdi ...

evde kullanmak için amd yeterlidir. apu proc., "idare ederim" diyen tiplere dönük bir proje bence. intel ise önbellek ve voltaj dolayısıyla sistemi korur ve stabilizasyon üzerine kuruludur. netburst mesela bunun için çıkarıldı. ancak gelgelelim eskidi bunlar baya.

i7 almadıkça intel almanın çok luzmu yok.
Amd kullandığım dönem ısınmasından inanılmaz derecede şikayet etmiştim.
Ulan bugün o kadar çok amedspor ile haber gördüm ki amd yi de amed diye okudum diyorum amed le intel ne alaka amk.
evet intelin uber işlemcileri var. ama bizde okadar para yok. amd açık net fiyat performans ürünüdür. amd nin i5 ile çarpışan işlemcisi olduğu için fiyatları çok yukarda tutamaz intel. i7 serisinde tek el olduğu için fiyatlar çok uçuktur. xeonu zaten kategoriye almak teraziye sıçmak olur.
Amd pişmanlıktır. intel baba öper.
Oyun için amd, diğer şeyler için intel.