bugün

amd intel çekişmesi

bu başlığa gülümsüyorum ancak. alanım nacizane bu mikroişlemci programlama. Biliyoruz ki linux ilk kez intel işlemcilerinin yani x86 mimarisinin üzerinde geliştirildi. yamulmuyorsam her ne kadar günümüzde portable bir işletim sistemi olsa da ilk sürümleri değildi. intel mimarisine bağımlıydı. çok büyük bir prestij intel için.

Gelelim mikroişlemci içerisinde neler olduğuna. siz sadece kaç Ghz olduğuna takılın durun. inanılmaz şeyler dönüyor içeride. real mode, kernel mode, protected mode, interruptlar, multi tasking, multi processing vb. inanılmaz şeyler bunlar. düşünsenize bilgisayarın power düğmesine bastığınızda donanım canlanıyor, mikroişlemcinin içine kernel-teşbihte hata olmaz- ruh gibi giriyor ve çatır çatır düşünmeye başlıyor. saniyenin milyonda birinde bir işlem icra ediyor. hani mp3 player ı fonda açıp, browser ile internette sörf yapıyorsunuz ya aynı anda zannetmeyin ki bunları işlemci aynı anda yapıyor. çok kısa süre ile bir işi bırakıp diğer işi icra ediyor. böylelikle siz sanki masanın altındakini hepsini aynı anda yapan süper bilgisayar zannediyorsunuz(çok çekirdeklileri muaf tutuyorum)

evet, işlemciniz kaç Ghz idi? intel mi, amd mi?
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar