bugün

(bkz: sadece türkiye de görülen olaylar)

hayırlı konvoylar.

dünyanın hiçbir yerinde hiçbir aracın ambulanstan önce geçiş hakkı yoktur.
ambulans ve itfaiye her zaman ilk geçiş hakkına sahip araçlardır.

bu konuya itirazı olan yoksa videoyu koyuyorum.
https://streamable.com/dxdpr

reisin konvoyu geçiyor, konvoyun geçtiği yola sağdan bir başka yol katılıyor, ama polis bu yolu konvoy geçsin diye kesmiş, o kesilen yolda en ön sırada bir ambulans var.
tepe lambaları yanıyor ama bekliyor, bekletiliyor.

çünkü reisin konvoyunun geçişi ambulanstan daha öncelikli.
ambulansın içindeki hastaya ne olursa olsun, reis geçerken beklemek zorunda...

merak ediyorum, bunu da savunacak aktroller çıkar mı sözlükten.

favori: tımarlı sipahi,
plase: isminiunutanadam
sürpriz: oto yıkamacı.

bekliyorum haydi...
------------------------
------------------------
edit: ben bunların ruhunu biliyorum. "bunu savunacak çıkar mı" dedim, 3 isim yazdım, 3'ün 1'i gelip savundu. diğerleri online olsa onlar da savunurdu, ama onlar gece trolleri. gündüz vakti bu adi olayı savunma işini oto yıkamacı arkadaşımız üstlenmiş.
görsel
dünya'da ilktir ve bize kısmet olmuştur. gururluyuz bak yine.
1,25 oran ile oto yıkamacının kazandığı bir adet iddiaya sebep olmuş olaydır. elbette içerisinde hasta yoksa reyizi bekleyecek lan. mesela tepe lambaları yanıyorsa hasta almaya değil bakkaldan sigara almaya gidiyordur. zaten trafik kurallarına göre en birinci öncelik ambulansın değil reyizin konvoyunun.

bu ambulansta hasta olup olmadığını düşünen en akıllı geçinenlerinden işte. diğerlerini siz hayal edin amk *
Normalde çok ses getirip yer yerinden oynamalıydı, tabi ki muz cumhuriyetinde kimse dikkate almayacak.
ancak böyle gelişmemiş ülkelerde olan ayıptır. ancak böyle ülkelerde hoş görülür çünkü.
her şey izafidir. olayın aslı şudur: ambulansa yol verilmiş ve konvoy bekletilmiştir, ancak güneşteki patlamaların etkisiyle görüntüler yer değiştirmiş ve gören herkesi aldatmıştır.
ya hasta almaya gidiyordur veya hasta almıs dönüyordur. her sart altında ozellikle kırmızı seritli acil mudahale ambulansları durdurulmaz, durdurulamaz. dusunsenize adam diyor ki ambulans bos olabilir evet olabilir ama birazdan icinde belki bir trafik kazası gecirmis yaralı ya da yaralılar olacak belki bir kadının dogum sancıları tuttu ona gidiyor veya geliyor nerden biliyorsunuz? asla dilemem ama bir gun oyle bir durumda bekletilen ambulans belki sana belki bir yakınına gidiyor olursa o zaman anlarsın neyin ne oldugunu.
Ambulansın içindeki akp li ise sorun yoktur. Zaten akp li ise allahın malı "ben önemli değilim, bırakın reisim, efendim geçsin"der.
Alıntıdır;

“HER TOPLUM, LAYIK OLDUĞU ŞEKiLDE YÖNETiLiR”

Bu konuda Rabbimiz kitaplarında ne diyor bir bakalım..!
.
“Bir toplum, kendilerinde bulunanı değiştirmedikçe, Allah da onlara verdiği nimeti değiştirmez. Şüphesiz Allah işitendir; bilendir.” [8ENFAL.53]
.
“Siz ne halde iseniz başınıza o şekilde idareciler gelir.Bir topluluk kendini düzeltmedikçe, Allah CC. onlardaki hali düzeltecek değildir."
.
“Bir toplumu oluşturan fertler kendi iç dünyalarındakini değiştirinceye kadar, Allah onların oluşturduğu toplumu değiştirmez. “ [13RAD.11]
.
insanlar her zaman layık oldukları yönetim tarzıyla yönetilirler;
Şöyle ki; kendileri iyi olurlarsa yöneticileri de iyi olur, kötü olurlarsa yöneticiler de kötü olur. Zira yöneticiler halkın içinden çıkarlar ve onların bir parçasıdırlar..!
.
Rabbimiz;
En’am, suresinin 129. Ayetinde;
“Davranışları sebebiyle zalimlerin bir kısmını diğer kısmına yönetici yaparız.” buyuruyor.!
.
Yani Kısacı söylersek ;
kötü toplumun yöneticisi kötü olur. iyi toplumun yöneticisi de iyi olur..!
bir benzeri dün bursa'da yaşanmış.
https://streamable.com/h37ub

videodaki yer çakırhamam mevkii.
heykel-atatürk caddesinin girişi, muhtemelen az ötedeki ulucamide erdoğan efendi namazdan çıkıyor, heykel girişi kapatılmış, ambulansın sirenleri acı acı çalıyor, halk tepki gösteriyor, ama polis "ben ne yapayım" diyor.
bunu diyen polis, çünkü o da emir kulu.

ama insanlık bitmiş bunlarda.

şu görüntüleri izleyip hala akp için, erdoğan için "milletin adamı" diyecek var mı?
varsa alnını karışlarım.

ambulans bekleyecek, milletin adamı gezecek.

nerede öyle dünya?

rabbim bu kul hakkını fitil fitil çıkarır inşallah bunlardan.
hastanın yaptığı saygısızlık sonucu ortaya çıkmış durumdur. koskoca cumhuru reis geliyor sen hastalanıp ambulans çağırıyorsun.
insan hayatı bu kadar ucuz memlekette, hala mantıklı açıklama yapmaya çalışan zihniyet görüyorum acıyorum sizlere.
başlıkta iki video var. ilk girdideki videoda söz konusu ambulansın sireni çalmıyor, yani içinde hasta yok. daha sonraki girdilerdeki ambulans dolu ancak suç başkan beyde değil. başkan bey geçecek diye emniyet yol kapatmış. emniyet amiri yol kapatma emrini verirken ambulans veya itfaiye aracı gelirse yolu açın demeyi unutmuş. yolu kapama emrini veren başkan bey değil, ilgili şehrin emniyet müdürü.

dipnot: japonya başbakanı'nın konvoyunu izlemiştim. bizdeki gibi yol kapatma falan yoktu. trafikte kimsenin işine gücüne engel olmadan gidiyorlardı. inşallah türkiye'deki devlet büyüklerimiz de bir gün uygar ülkelerdeki meslektaşlarını örnek alırlar.
Çağdaş medeniyet göstergesidir. Yersen.