bugün

Geçen haftadan beri devam ettiği söylenen gerginlik, türkiye'yi ilgilendiren bi tarafı yok.

Biz havacılıkla ilgilendiğimiz için bizi ilgilendiriyo, bu sözlükte böyle bilgilendirmeler güzel bir platform olduğu için buraya yazıyoruz, ama ilgilenmeyen, hakkaten okumasın. Bizim derdimiz ne takipçi kasmak ne de "popüler yazar" olmak. Biz yazalım, burada dursun, nasılsa kimseye bi zararı yok.

Kısaca değinecek olursak, lufthansa, lh 458 sefer sayılı münih-san fransisco uçağı , kalkışta zaten 2 saat rötar yapar. Uçuş esnasında atlantik traycon'u fırtına yüzünden uçakları planlanandan daha kuzeye çeker, uçak yolu bi de öyle uzatır, akşamüstü saat 6 gibi ineceğine saat 8 buçuk gibi san fransisco semalarına ulaşır lufthansa.

Ilk selamlamaları şöyledir : "iyi akşamlar san fransisco kule, lufthansa 458 heavy, şirketimiz 2024 protokolleri gereği, aletli yaklaşma ve iniş izni istiyoruz.!"

Buna san fransisco'nun cevabı- " iyi akşamlar lufthansa 458 heavy, görerek iniş mümkün, aletli iniş için uçak ritmini azaltmak mümkün diil, diğerleri gibi siz de görerek iniş yapın!" şeklinde olur.

Kısaltarak devam ediim, kule, uçağı pasifik üzerinde tur atmaya gönderir, lufthansa zaten gecikmiştir, tur falan atmadan inmek istemektedir, tekrar ricacı olur ve kule, "sana demin söylediğimden başka bişey söyleyemiyorum ya diğer uçaklar gibi visuel, görerek inersin, ya da sana iniş izni vermiyorum!" der.

Gene kısaltalım, bayaa ağız dalaşı olur, en son hakkaten de san fransisco dünyanın en saygın havayollarından lufthansa'ya iniş izni vermez, cockpit'te bu duruma pilotların çok şaşırdıkları kayıtlardan anlaşılmaktadır, kule bi ara resmen "siz lufthansasınız, biz lufthansa diiliz, sizin protokol bizi ırgalamaz!!" bile der !! (Havacılıkya böyle şeyler sözlükçülerin deyimiyle "kavgada bile söylenmez!")

Sonuçta, san fransisco uçağa iniş izni vermez, orlando'ya yönlendirir, "oraya aletli, ils, inişi yapabilirsin, git oraya in!" der!!

Ve lufthansa orlando'ya iner!!

Gelgelelim, uçakta 360 yolcu 12 mürettebat vardır, bu kişilerin orlando'dan san fransisco'ya götürülmeleri, ya da otellere dağıtılmaları gerekmektedir. Bu konu lufthansa'nın popocaazına girmektedir.

11dk 56 sn'lik kule- uçak konuşması yayınlanmıştır, üst konuşmalar almanca olduğu için buraya koymuyorum.

Bu konu hakkında konuşulacak çok şey vardır, ama sözlükçüleri uzun , zaten ilgilenmedikleri konulara angaje etmeyelim.

Kule, ulan senin protokolün yüzünden 50 uçağa rötar yaptıramam, derdine yan sen, demektedir. Lufthansa da ben protokolümü sana deklare ettim, bişey söyleseydin de böyle olmasaydı, diyecektir. Ikisi de kendi açısından haklıdır.

Kulenin bu 11:56' lık konuşmadaki son cümlesi " this conversation is over" - konuşma bitmiştir, şeklindedir!! Yani, sana izin vermiyorum, benimle tartışma, diyo herif!

Bu konu yenidir, bakalım nasıl bir çözüm bulacaklar.
Almanlarla amerikalılar arasında gerginlik olması çok normal. Adam 12 saat rötar yapmış koltuk götüne yapışmış psikoloji filan kalmamış haliyle.

Al bizimkilere bak. 2 dk taxi mevzusundan sülalesini sikecek kıvama gelmişler. Çıkışa gel diyo gerizekalı. Endüstri meslek liseli misin lan sen? Pilotsun bi kere akıllı olman lazım. Asdasdasdkj…!

https://m.youtube.com/wat...sb3Qga3VsZSBrYXZnYQ%3D%3D
Bişey olmaz ya en nihayetinde tatlıya bağlanır o iş.