bugün

çok zor bir olgudur kanımca. ben de koca kainatta başı boş olmak istemiyorum. amma velakin, dünyada bunca kötülük bunca zulüm varken über merhametli über rahmetli bir tanrının bizi sadece izlemesini mantığım almıyor.

edit: imla
(bkz: dünya fani ahiret bakidir).
bir ateist olarak şu anda aklıma gelen tanrıyı tüm dünya felaketlerine karşı haklı çıkarabilecek teorimi, her olasılığı düşünen biri olarak açıklıyorum:

bir adam var ve bu adam her şeyi ile dört dörtlük, dört dörtlük olmasa bile kötü biri değil. fakat bir gün bu adamın yolu kötüye gidiyor ve topluma zararlı hale geliyor, bu bu tür iyiyken kötü yola sapan bütün insanları ayrı bir bölgeye toplayıp topluma aşırı zararlı hale getirmeden etkisizleştirsek, aç bıraksak (afrika) ya da öldürsek (depremler) ya da eylem yapamayacak duruma getirsek. mantıklı olan bu olur, zararın neresinden dönersen kardır. tanrının sonsuz bir güce sahip olduğunu düşünürsek, kimin nerede doğacağı ve nerede öleceğine o karar verir ve bizim onun yaptıklarını anlayamayacak bir zekayla sınırlı olduğumuz düşünülürse o (tanrı) tüm bunları (açlıkları, kölelikleri, ölümleri, felaketleri) toplum yararına yapıyor olabilir.

mesela marmara depreminde hayatını kaybeden masum bir vatandaşı ele alalım, kötü yola sapmadan veya topluma zararlı hale gelmeden tanrı tarafından orada doğdurulup orada hayatını kaybettirilmiş olabilir.

fakat neden bütün bunlara girişsin ki, neden sadece o insanın doğmamasını sağlamasın. yukarılarda bir yerlerde canı mı sıkılıyor acaba.
(bkz: allah belamı versin ki allah var)
--spoiler--
dünyada bunca kötülük bunca zulüm varken über merhametli über rahmetli bir tanrının bizi sadece izlemesini mantığım almıyor.
--spoiler--

-bunu diyen insan cahilin önde gidenidir. muhakeme ve değerlendirme yeteneği yoktur. dünyada kötülük ve zulüm olmasa burası zaten cennet olurdu. hayat denilen kavramın içini boşaltmayın, hayatın iyi ve kötü yönleri olmak zorunda. her şey denge.
şimdi elimde bir imkan olsa insanları bir sınava soksam, desem ki; ulan sınavı kazanana çok büyük mükafat kaybedene de çok büyük bir ceza var. kaçınız sıradan bir hayatınız varken böyle bir riski göze alır? yada über adeletli tanrı insanlardan bazılarının belki de girmek istemeyecekleri bir sınava sokmak zorunda bırakır? ki sonunda öyle bir ceza var ki sonsuz bir azap! insanların önüne özgür irade diyip seçenekler koydum de ama sınava girmek zorunda bırak. tüm MSS hücrelerinin algoritmasını sen yaz sen programla sonrada " kötü olmayı sen seçtin" de. bilmiyorum nasıl bir adalet bu.
iddaa nedir? iddia olmasın o.