kainatın kusursuzluğu ilkesi gereği ortaya çıkmış bir durum.

bilmiyorum ama baktığın zaman birçok millet bağımsızlık savaşı yapmış, allah onlara bu savaşlarda güç, kuvvet vermiş ve o milletler de sonuçta devletlerini kurup ülke halini alabilmişler. bu kompozisyonda allah'ın iradesini inkar edin de göreyim. müşrik olursunuz yemin ederim. münafık da olabilir emin değilim.

dolayısıyla kürtlerin bir ülke kuramamasını ben buna bağlıyorum. sıkı bağlayamıyorum ama çözülebilir. sonuçta 90 dakika henüz bitmiş değil. her şey olabilir.
(bkz: Allah herşeyi bilir)
(bkz: Hayırlı olan da budur)
allahın insanlara ülke vermek gibi bir misyonunun olmadığını düşünürsek çok üzerinde durulmaması gereken tespittir. öte yandan kürtlerin devlet sahibi olmamalarının sebebi bizatihi kendilerinin millet olmayışıdır, millet olmanın hiç bir unsurunu taşımazlar, farklı bir dili konuşmak millet olmaya yetmez çünkü. son yüzyıla kadar siz hiç kürt isyanı diye bişey duydunuz mu, veya kürtlerin tarihe bir katkısını, kürt milleti kelimesi bile geçmiyor, çünkü kürtler millet değiller, dillerini anlamıyor olmam onları farklı ve devlet kurmaya layık bir millet yapmaz.
allah'ın ülke dağıttığını zanneden, hatta allah'ın var olduğunu zanneden az gelişmiş tespiti.
heyhat...
allah cc kürtlere birçok ülke, devlet bahşetmiş, kürtler kuramamış-koruyamamıştır.

sanırım kendileri elektrik ürettikleri zaman kaçak kullanamayacaklarından korkmuş olmalılar.

(bkz: türklerin yıktığı kürt devlet ve beylikleri)
ülkeleri allah vermez,ülkeleri uluslar kendi güçleriyle kazanır.bugüne kadar ingilizler,fransızlar,almanlar,slavlar,koreliler,çinliler,japonlar,macarlar,türkler,amerikalılar vs. ülke kurmuşlardır.fakat kürtler ülke kurmamışlardır.ha isteselerdi kuramazlarmıydı?kurabilirlerdi.ama bunu denemediler.bunu deneyen kürtler var ama kürtlerin bütün olarak böyle birşeye giriştikleri söylenemez.tabiatın kusursuzluk ilkesinin bir sonucu olduğunu söylemek ise tamamen bir angutluk eseridir.
sosyo-politik olayların ilahi nedenlere bağlanamayacağı gerçeği karşımızda duruyor. eğer kürtler kuzey ırak'ta bir devletçik kurmuşlarsa, bunu abd sağlamıştır. aksi halde allahın katil abd aracılığıyla ve milyonlarca arabın ölümü pahasına bu devleti kurdurduğu gibi sorgulama gerektiren sonuçlara varılır.