bugün

doğru önerme. islamdan uzak kafirler, mutezile ve vehahabilerin yanlış görüşlerini sözlüğe kopyalayarak, bi bok bildikleri imajı yaratmaya çalışıyorlar. aynı işi, astronomi ve fizikte de yapıyorlar. evrim de de aynısı geçerli. her boku yedim ayaklarını yapıyorlar.

ve evet, allah bir mekanda bulunmaya ihtiyaç duymaktan ve bunun gibi her tür noksan sıfattan münezzehtir.

not: tam da bulamamış. allah göğe yerleşti mealinde ayetler de var. biraz ararsa bulabilir. ama bu ayetler müteşabihtir. alalhın eli olmaz. allahın eli var demek onu tecsim etmektir ve ehli sünnetin, islamın dışındaki görüşlere aittir.

el edid: ısrarla vehabi suudi zırvalarını ortaya dökmye çalışıyorlar. *

--spoiler--
Allahü teâlâ, zamanlı, mekanlı, cihetli değildir. Bir yerde, bir tarafta değildir. Zamanları, yerleri, yönleri O yaratmıştır. Cahiller, Onu Arş ın üstünde veya yukarıda gökte sanır. Arşı da, yukarısını da, aşağısını da O yaratmıştır. Sonradan yaratılan bir şey, kadim [ezeli] olana yer olamaz. Allah, madde, cisim ve hâl değildir. Benzeri, ortağı, zıddı yoktur. Bildiğimiz, düşünebileceğimiz şeyler gibi değildir. Nasıl olduğu anlaşılamaz, düşünülemez. Hatıra gelen her şey yanlıştır. O kâinatın ne içinde, ne de dışındadır. içinde, dışında olmak, var olan iki şey arasında düşünülür. Halbuki kâinat, hayal mertebesinde yaratılmıştır. Hayal mertebesindeki âlemin devamlı var görünmesi, Allah’ın kudreti ile oluyor.
--spoiler--

imam ı rabbani
doğru bir cümledir. kısa ve net.
yanlış önerme. kısa. net.

--spoiler--
Bir adam Peygamber'e siyah bir cariye getirdi ve:
- Benim üzerime mu'min bir köle azad etmek vacib oldu. Bu kâfi midir?diye sordu.
Peygamber (s.a.v) o cariyeye sordu: "Sen mu'min misin?"
Cariye: "Evet" dedi.
Peygamber (s.a.v.): "Peki, ALLAH nerededir?" diye sordu.
Cariye göğe işaret etti.
Bunun üzerine Peygamber: "Onu azad et, o mu'mindir" dedi.
(Muslim, el-Mesacid, 33; Ebû Davud, es-Salat, 167, Eyman, 16; Nesâî, Sehv ; Muvatta, Itk.8-9; Ahmed îbn Hanbel, 11/291. 1;
ibnu Ebi'l-izz el-Hanefi, Şerhu'l Akîdeti't-Tahâviyye, Beyrut 1988, s. 288; imam-ı Azam'ın Beş Eseri, istanbul, 1981, s. 45-48 Arabca kısmı).
--spoiler--
--spoiler--
“rahman arşa istiva etmiştir.”
--spoiler--

taha suresi 5inci ayet.
Münezzeh olsa ne olur olmasa ne olur. Yokluğunu tartışarak varlığını kabul eden arkadaşlara sesleniyorum komik ve cahil gözüküyorsunuz...
Peki Ars nedir? En iyisi susmak.
Dincilerin kıçından uydurduğu iddia.

Furkân Sûresi 59 . Ayet:
Gökleri ve yeryüzünü ve ikisi arasındakileri altı gün içinde (altı evrede) yaratan sonra da Arş’a kurulan Rahmân’dır.

Arş islam dinine göre göğün en yüksek katıdır.
Ars islam dinine gore gogun en yuksek katidir demis. Dogru. Fakat bu kat zaman ve mekan belirtmez. Ne oldugu bilinemez. Dolayisiyla allah, zaman ve mekandan munezzehtir iste.
(bkz: arap mitolojisi)
fark etmez ki zaten hiçliğin de bir mekanı olmaz.