bugün

Bir şeyin varlığını inkar edebilmek için o şeyin somut yada soyut varlığına inandığını düşündüğüm insanlara ait sorunsaldır.
o zaman zeus yoksa sen neyi inkar ediyorsun?

eğer inkar etmiyorsan o halde zeus un var olduğunu kabul etmiş oluyorsun.

ucuz kelime oyunudur.
olmayan bir şeyin varlığını ispat etmeye çalışmadan, yokluğunun ispat edilmesi talebi.

misal, ben höbörlök vardır ve her şey onun bir dokunuşu ile gelişmiştir diyorum. bir "allah'ın"* kulu da çıkıp madem böyle bir şey varsa ispat et, kanıtla demiyor. sonra hep beraber böyle bir şey yoktur diyenlerin üzerine saldırıyoruz, öldürüyoruz. eğer yoksa ispatla diyoruz.

garip şeyler.
imkân, birşeyin olması ile olmamasının eşit ihtimale sahip olması demektir. Günlük konuşmalarımızda da mümkün derken olabilir de olmayabilir de manasını kast ederiz. Yaratılmış olan her varlık bize şu gerçeği haykırır: Benim olmamla olmamam eşit idi. Şu an ben varsam, var olmamı yoklukta kalmama tercih eden biri var demektir. O ise ancak Allahtır nokta.
Hudus, sonradan olma demektir. Hudusun en büyük delili değişmedir. Bir varlıkta değişme varsa, bu hareketin bir ilk noktası olacaktır. işte o noktadan önce o şey varlık sahasına çıkmamıştı. Henüz yoklukta iken var olmayı kendi kendine irade edemeyeceğine ve buna güç yetiremeyeceğine göre bu var oluş Allah’ın yaratmasıyla gerçekleşmiş demektir. Maddenin termodinamik kanununa göre sürekli yokluğa doğru kayması, kainatın durmadan genişlemesi, güneşin süratle tükenişe doğru yol alması gibi hadiseler, bu varlık aleminin bir başlangıcı olduğunu gösteriyor.
olmayanı inkar da edemezsin. var ki inkar ediyorsun. her inkar bir gerçekliğe işaret eder. kabul etmekle başlar zaten iman. sonra bitti mi mesele hayır bitmedi. yetmez. inandığın gibi yaşamalısın ki inkarcılara örnek olabilesin. emredileni yapmak ve yasaklardan kaçmak ve ahlak. güzel ahlaklı olmadığı için bugün müslümanlar, bir noktada ateistler de buna bakıp iman etmemeye bahane buluyorlar.
inanmamak ile isyan etmeyi karıştırdığını düşündüğüm yazar sorunsalıdır.

--spoiler--

Bir şeyin varlığını inkar edebilmek için o şeyin somut yada soyut varlığına inandığını düşündüğüm

--spoiler--

hem Allah'ın varlığına inanıp hem de varlığını inkar etmek saçma değil mi?

not: Müslüman.