bugün

bunalımdır. çoğu kişi hayatında terslikler yaşadığında allah' a isyan etmeye ve bu yüzden de zamanla imanının körelmesine yol açar. halbuki bütün o zorluklar birer imtihandır. bunun dışında inanç konusunda manevi yetersizliğin olmasıdır. bu kişilere sık sık kelime- i şahadet ve kelime- i tevhid getirmelerini öneriyorum.
insanları kendisine inanmak veya inanmamak ikileminde tutan bir Tanrı yüce olamaz. Aslında insanların kendisine inanması için her türlü aracı kullanan bir Tanrı olsa olsa bir zavallıdır. Cennet ve cehennem veya havuç /sopa zıtlıkları altında bir insanın özgürce karar veremeyeceği ortadadır. Bu koşullar altında bence en ideal durum şu anda içinde bulunduğumuz durum; yani kimsenin Tanrı hakkında bir şey bilmediği ve de bilemeyeceği gerçeği ile Tanrının insanlardan uzak durduğu gerçeği. Böylelikle kendisini herşeyin dışında tutarak bayağı huzur buluyordur zannımca, yoksa din savaşlarının bir tarafı olarak Tanrı ne kadar koruyabilirdi ki yüceliğini ?
olmaması.

"tanrı'nın tek özrü, olmamasıdır" *
allah olayı sığınaktan öteye bir görev yapmamıştır. Sorunlarımıza çözüm olamamıştır. Çözüm yerine tam tersine çözümsüzlük üretmiştir. insanları uyuşturmuştur ve kaderciliğe zorlamıştır. insanları kamplara bölmüştür. Tüm bunları göre göre niye halen allah diyoruz.
deist olmak..
anlayamadığım ancak anlamaya çalıştığım sebeplerdir. ancak inanmayan hiçbir tanıdığımdan bu konuda yeterli açıklama ve vay be hak veriyorum diyebileceğim bir cevap alabilmiş değilim. ben sadece bir insanın böyle bir şeyi tercih ederken nasıl gerekçelere sahip olduğunu merak ediyorum. ancak şuana kadar bana bunu anlatabilen bir inanmayan tanıdığım olmadı
ayrıca inanmayan kimselerin buraya yazmamış olmaları da ilginç.

edit: imla hatası
inanan insan için öyle bir sebep yoktur. inanmayanlarda her şeyden bi sebep çıkarır.
mantık hatası bulunan tamlama. inanç için sebepler gereksizdir. allah'a inanmak için kendinize ne kadar çok sebep bulmuşsanız inanmamak için de o kadar çok sebep bulmuşsunuz demektir.

bu inanç meselesidir.
aklını kullanana olmayan sebeplerdir.

ha dersenki, kutsal kitaplar eski mit'lerden arak yapmış,
bende derim ki, allah dünya'nın dolayısıyla da insanlığın varlığından beri var olduğuna göre, yani inanmıyorsan dahi iddia bu yönde, o atıfta bulunduğun mitolojik olaylar-destanlar din ile bağlantılı olarak sonradan ortaya çıkmış olmasın?

(bkz: de hadi sektir git)
özel bir amaç için yaratılmamış, özel olarak tasarlanmamış, kusurlu, önemsiz bir varlık olduğunun farkında olmak, ki farketmesi hiç de zor değildir. öldükten sonra bedenden ayrılan ruh gibi hezeyanlara hiç girmiyorum bile.
inanmayana göre olmamasıdır.
gönül gözü kapalı bünyedir, bir nevi ahmaktır.
zeki olmak.

http://www.radikal.com.tr...03.2009&CategoryID=79
insanın başına sürekli kötü şeler gelmesi. bir zaman sonra isyan belirtileri gözlenmekte.
dünyadaki adaletsizlik en önemli sebep. bazıları dinle insanları kandırıp gemicik alırken şansız insanlar üç kuruş için her türlü pisliğe katlanmak zorunda kalır.
hristiyan ya da musevi olmakla da ilintili olabilecek sebeplerdir. zira hristiyanlıkta ve musevilikte tanrı allah değil yhvh olarak isimlendirilir. *
böylesinin şu anda daha kolay gelmesidir. yaşlandıkça işler karışacak ve değişecektir.
allah olmazsa gideceğin yer karanlık gelmeye başlayacaktır zira yolculuk yakındır.
bir boşnak ın dediği gibi;

Srebrenitsa Soykırımı na şahit olmak.
gözüyle herşeyi gördüğünü zanneden kişinin sarıldığı sebeplerdir. bir de allah'a inanma yolu müşkülatlı bir yoldur. beyni nefsine esir olmuş kişinin akıl oyunlarıyla ürettiği sebeplerdir. bir süre kişiyi mutlu etse de geçen zaman bu sebepe
leri bir bir hükümsüz kılar.
(bkz: siz ne yaptığınızın farkında mısınız)
mesele inanmak istemek ya da istememektir. istemedikten sonra, inanmamak için herhangi bir sebep bulmaya gerek yoktur.
(bkz: o bana inansın)
Koyun gibi olmayıp düşünebilen insanın sonucudur.Ne varki iyiligi, fakire yardımı ,insanlara yardımı sevap için degil kendi huzurunu bulmak için yapan insandır.sabah ogle aksam ben namazımı kılıyorum cennete giderim diye dusunupde borç ilişkisi kurmaz.inanan insanın yorumuna seri eksi basmaz. Hiç bir düşünceyi tak diye benimsemez.
bazı arkadaşlarımız allah şöyle yapmadı allah böyle yapmadı vs vs demiş.

arkadaşım ne bekliyodun?
kapıyı çalıp gelip ''bak ben allahım, varım, haberin olsun'' demesini mi bekliyodun?

beyni niye vermiş sana?
sen bul diye.
(bkz: herşeyi devletten beklememek gerek)
(bkz: seçim)