bugün

way anasını bea. tesbit gibi tesbit.

bu açız diyenlerle, alkolume dokunma diyenler ayni hesaplar. ironiye gel
Açlığa karsi olmak icin ac olmaya gerek yok. Ramazan ayindayiz hali hazirda. Azicik empati kurun amk. Ben icki icebiliyorken baskasi ekmek alamiyor. Bu bizi uzuyor. Insanlari uzuyor. Sizi uzmuyorsa sektirip kapatalim konuyu.
Tabi yapılan fahiş zamlar yüzünden alkolü pahalı bir şey sanıyor sanırım arkadaş, alkol dediğin şey alkollü içecektir, lüks değildir yani,sizin zihniyetiniz yüzünden bu zamlarla bugün insalar pahalı bir şey sanıyor.
ayrıca size ne milletin neye para harcadığından sen git zekatını ver, zekat vermezsiniz, garibanlara yardım etmezsiniz ama 10 kere hacca gidersiniz siz, ciğerinizi biliyorum sizin.
Zevkler ve renkler tartışılmaz.
Alkol dünyanın hiçbir yerinde lüks değildir. Herhangi bir Avrupa ülkesinde 1 veya 1 buçuk birim para ile bira, kahve içebilirsiniz. Lakin ülkemizde 15 birimden aşağı bu mümkün değil. Önce bunu eleştirin sonra kim neyden bahsediyor eleştirirsiniz.
Mesele alkol değil. Mesele bir özgürlük kısıtlaması. Hem de tamamen keyfiyet kaynaklı. Hiç-bir rasyonel dayanağı yok. Tamamen ıdeolojik saiklerle koyulan bir yasak.
Kapanma günlerinde alkol satışı yasağı birilerini rahatsız etmiş... iyi de olmuş.
Ne güzel demiş şairimiz:
Erbabı kemali çekemez nakıs olanlar
Rencide olur didei huffaş ziyadan

Mehmet Boynukalın

https://twitter.com/M_Boy...tatus/1387035326091169799

Bu nasıl bir din adamıdır ben anlamadım arkadaşlar.

Aybars
@harputlu19911

https://twitter.com/harpu...tatus/1387086763718582272

https://twitter.com/Asiolalim31

Vasili Çuykov ☭
@Asiolalim31

Alkolden alınan vergiyle maaş almayı biliyorsun. Keyfî uygulamalarla dolar
fırlayınca ayet paylaşıp imtihan falan demeyi de biliyorsun.

Seni tekfir ettik, seni tekfir etmeyeni de tekfir ettik.

Anlamayacak bir şey yok. Kendisi islam'ın değil Anadolu dininin imamıdır.
Az bir dünyalık karşılığı Allah'ın ayetlerini eğer büker. Yolsuzluk olur, dolar fırlar,
insanlar işsiz ve aç kalır, utanmadan çıkar Allah sizi fakirlikle imtihan ediyor der.
Mürted bir belamdır, bunu tekfir etmek de farzdır.

Hiç abartmıyorum. Başkalarının yaptığı hırsızlıklar sonucu oluşan açlığı Allah'ın
imtihanına bağlayıp Allah'a iftira atan adam, bunu dediği an Stalin gibi kâfir olmuştur.
Selamı alınmaz selam verilmez. Cenazesi yıkanmaz, cenaze namazı kılınmaz.

Müslümanlar neye sabredilir neye edilmez bilmiyor. Örneğin ağır bir hastalık geçirdiniz.
Bunu size Allah verdi, ona sabredersiniz ve umulur ki günahlarınıza kefaret olur.
Ama gücü eline alıp rızkınıza çöreklenenler sizin hakkınızla Porsche'de kokain çekiyorsa,
siz de işsizlik ve açlıkla kıvranıp duruyorsanız buna Allah'ın imtihanı falan diyemezsiniz.
işkembenizden fetva uydurup mürted oluyorsunuz, salak mısınız?

Size kim Allah adına konuşma ve başkalarının zulümlerini Allah'ın üzerine yıkıp ona
iftira atma hakkı verdi?

https://twitter.com/Asiol...tatus/1387093044474912775
Bende yandaşa para akıtıp vatandaşa patates soğan dağıtan Kolombiya devlet başkanını kınıyorum.
Alkole param b.ok ama fakirim aq.
Kendi fakirliginden degil de belki senin farkirliginden bahsediyordur. Kimilerinin kafa doğuştan guzel.
Çok sıkıldım ya hu parmaklarınız ağrımadı mı?
Evet fakirim
Evet alkol ve sigaraya bok gibi para veriyorum
Bir de trendyol tiryakiliğim var

Karışmayın yahu para benim keyif benim
Sefasını da cefasını da çeken benim.

Hoşt.
Bence fakirlikten bahsedebilir ama açlıktan bahsedemez.. farklı şeyler.
(bkz: kaç para ulan bir flüt)
bak küfür etmeden insan gibi anlatacağım, hükümetin kontrolünü beceremediği pandemi sürecinde çoğu akşam vakit geçmiyor yani konsol veya pc oyunları, blu-ray filmler bilumum entertaiment machines son 2 aydır evimde açılmadı! nedeni ise "bunalıyorum sabri sıkılıyorum" biz mafya mıyız? neden sürekli kapalı alanda takılıyoruz? modunda olmamdan dolayıdır.

şimdi ben bütün gün çalışıyorum akşamları ise yine evdeyim yani işten eve gelme lüksü gibi bir durumum mevcut değil, yani şu noktaya kadar anlattığım her detay lüks değil kardeşim hükümetin alkole gereksiz vergi bindirip kendi sempatizanlarına yedirmesi olayından dolayı ben alkole avrupada yaşayan insandan daha çok para veriyorum ve bu benim sinirlerimi bozuyor. alkole para bulup fakirlikten bahsediyorsam bu benim sorunum değil hükümetin sorunu olmalı, öyle değil mi ama? küçücük viski 200 para birimi ne demektir? cebimizi birileri soyuyor ki fakirlikten bahsediyoruz.
pasta ye tatlıda ye ama keyfı maddeleri alamıyorsun nıye devlete sallayamazsın o zaman bende kokaınıme para yetmıyor açım gecınemıyorum dıye gelım burda devlete sallıyım ne farkı var sıgaranın alkolun esrardan yada dıger keyfı maddelerden evıne ekmek gırmıyorsa kahvaltıda 6 çeşit yerıne 1 çeşit yemeye basladın gun gel burda içini dök sana hak veririz.
insan kendi zevki için para harcayamıyorsa... yani ne bileyim. konu burada alkol olmamalı.
alkole para bulan değil alkolik olan aynısı parası olmadığı halde hava atacam diye iphone alıp krediyle tatile gidenler marka giyinen fakirlikten bahsetmesin.

adam hergün 5 bira içiyor sigara at yarışı iddaa sonra geçinemiyorum çocuğuna bir ayakkabı almaz eşine bir elbise bir de erkeğim diye dolaşır ortada.

aynısı 5 tane 7 tane bebe yapıp çocuklarım aç diyenlerde de geçerli. bakamıyacan zevkini biliyon git korun hangi yüz yılda yaşıyorsun.

maykaja süse parfüme çanta ayakkabıya para veren kızlara da gelsin lafım.
alkole bile para bulamayanların fakirlikten bahsedememeleri kadar aptalca değildir.
Ne alkolü, Macbook kullanıp fakirlikten bahseden var.

Edibüdü: alkole para bulup fakirlikten bahseden dangalak (ne dediğini bilmeyen) seviyesine inmek için empati yapılmıştır.

https://www.sahibinden.co...kran-kart-883580870/detay

9 yıllık eli ayağı düzgün bir Macbook 4000 lira.
Düşünsenize...
Avrupa'da yaşıyorsunuz, bırakın Almanya Fransa gibi ülkeleri; Moldova, Bulgaristan, Romanya veya savaştan yıkılmış Suriye Irak veya Gürcistan gibi Kafkas coğrafyasında olan ülkelerde bile bir işçi bir aylık maaşının fazlası parayı 9 yıllık bilgisaraya verip çocuğuna almaz.

Satınalma gücü açısından yerlerde sürünen, kişi başı tüketilen et süt balık yumurta başta olmak üzere beslenme seviyesi açlık sınırında olup açlığının farkında olmayıp karnım doyuyor çok Şükür diyerek büyüme gelişme çağında bir çocuğun protein ve Dengeli beslenme eksikliğini çeken insanların seviyesine inmek gerçekten çok zormuş.

YouTube kanalları veya haber kanalları muhabirleri eline nuar Tranç, kontrnuar, sokum ve yumurta vb gibi etleri alıp ya da pirzola biftek antrikot ile semt pazarında kadınlara bu etleri pişirme dinlendirme marine servis ve soslarını sorsa insanlar bırak pişirme marine sos servis vb tekniklerini etlerin arasında ki farkı bile anlamaz bilmez.

Bırakın fakirliği, yaşanılan açlığın bile farkında değilsiniz.