Bu zamana kadar saklı kalmış gerçek.
Şahsım adına böyle bir uygulamadan haberim yoktu.

Düzeltme : Sünniyim ve bunu açıklayacak bir alevi beklenmektedir.
Bizzat kendim ateist olmama rağmen ailem alevidir. Neye inandıklarını kültürlerini bilirim yani. Yok böyle bir şey. Kuranda ne varsa alevilerde onu kabul eder tek fark alevilerin Hz. Alinin camide oldurulmesinden dolayı camiye gitmemeleridir. Birde sevgiye barışa dayanan bir felsefeleri var ki onları sunnilerden ayıran tek şey budur bana göre. Her duydugunuza atlamayin öyle bu kulaklar aleviler Hz. Aliye tapiyor diyenleride duydu.

Edit: Anadolu alevilerinde olmayan inançtır. Zira anadolu alevisiyle şiileri bir tutmak ne kadar okumuş adam işidir bilinmez.
Alevilikte reenkarnasyon inancı diye bir şey yoktur kişinin reenkarnasyon inancı vardır .
@2 deki yazar orosbu çocuğunun tillahıdır.
@4 deki yazar ateist olmaya devam etsindir.
alevilikte değil nusayrilikte reenkarnasyon inancı vardır. hatta dünyada reenkarnasyonun en çok görüldüğü iddia edilen yerlerden biri de nusayrilerin de oldukça fazla yaşadığı hataydır.
bilinen devriye ismiyle böyle bir inançları vardır. cem yılmaz'ın da bir cevabı vardır;

https://www.youtube.com/w...ature=youtu.be&t=5m5s
(bkz: alevi islam)'da yoktur. ha alisiz alevilikte olabilir bir şey demem.
nusayri olarak inanmıyorum ama nenem inaniyordu .
Alevi olmayanların kulaktan doğma bilgileri islamiyetten hızlı yayma çabasıdır asılsızdır.
Kendisini alevinin tillahı kabul edenlerin kabul ettiği bir inanç.
dediklerine göre ruh böyle dünyaya bir kaç kere geldikten sonra hakka ulaşırmış. Yani bir nevi budizmin çakması bir ahiret inancına sahipler, zira budizm gibi altı ne yazık ki doldurulamamış. felsefeden de tamamen uzak. yani mesela niye reenkarnasyon var?
Budizm buna bir cevap veriyor. zira reenkarnasyoncu aleviler veremiyorlar.
Aleviliği Alevilerden çok herkes biliyor zaten.

(bkz: bi bitmediniz).
Sadece nusayrilerde olan inanç biçimi ki iran şiası bunları şii olarak kabul etmez.

Anadolu aleviliği içinde böyle bir inanç yok. Kürt alevilerde ise ırak ve suriye de olanlar da mevcuttur. Türkiye 'deki kürt alevilerin bir kisminda bu tarz inançlar da mevcut. Bunlarin da kürt-arap karışımı olduğunu düşünüyorum. Hatay dan maraş a ve diyarbakır cermik ve malatya kırsalına göçen veya gelin giden kişiler vasıtasıyla olabilir.

Yine kürtlerin ehli-hak geleneğinden gelen ve yezdani olanları kendilerine "alevi" diyebilir.
(bkz: alevilikte mum söndü inancı)