bugün

alevilerin karşı çıktığı görüş. alevi görünümlü sivri uçların iddiası.

(bkz: paradoks)

editjivet: çok merak ediyorum islam'ın çincesi var mıdır ? Bu kadar geri zekalılık olur. islam islamdır.
an itibariyle ntv ortaya atılan bir iddiadır.
alevilik islam'ın Türkçe'sidir. Dolayısıyla kendisidir. Bu gerçeklikle yıkılan iddiadır. Senin gibi mor10 lar'ın beyninin kaldırmayacağı şeylerdir bunlar. pek takılma böyle şeylere.

(bkz: allah türkçe bilmiyor mu)

--spoiler--
Ben sizlere iki şey bırakıyorum, eğer bunlara bağlanırsanız hiçbir vakit yolunuzu benden sonra kaybetmezsiniz. Biri diğerinden büyüktür. Biri Allah'ın Kitabıdır. Diğeri Ehl-i Beyt'imdir. Bunlar birbirinden ayrılmazlar. Havz-ı Kevser'de beraberce bana gelirler. Dikkat ediniz benden sonra bu iki "Emanete" ne yapacaksınız?

Zeyd b. Erkam'dan; Tirmizi, C. 2, S. 308.

--spoiler--

--spoiler--
Vallahi Ehl-i beytimi sevmiyenin kalbine îmân girmez.

Ben ve Ehl-i Beyt'im, cennette bir ağacız, dalları dünyada. Allah'a kavuşmak isteyen bu dallardan birine tutunsun.

Ali'yi ancak mü'min olan sever ve ona ancak münâfık olan buğzeder
--spoiler--
bize ne. dışı olur içi olur kime nedir?
aleviden aleviye fark var. adam aleviyim diyor sünni den farkı yok. ehl-i sünnet yaşıyor. başka bir aleviyim diyen adamsa islam a küfrediyor, namazla alay ediyor. ben anlamadım bu alevilik nasıl bir şeydir. temsilcileri kimdir. din midir değil midir.
hz ali 3.müslüman 4. halife. peygamberin amca oğlu ve damadı. Torunlarının babası .
camide imam olarak namaz kıldırdıktan sonra kuran-ı kerim okurken şehit edilen allahın aslanı ünvanlı en büyük cihadcılardan hz.ali den adını alan mezhep islam dışıdır diyen hiper embesillerinde var olduğu gerçeğinin iğrençliğini kabul etme durumudur.
(bkz: böyle islam insanlık dışıdır) *
olmaz ama. ayıp ediliyor. bu kadar gidilmez bir inancın üzerine, bu kadar dışlanmaz.
sen kendi içinde birlik oluşturamayıp da dinlerarası diyalog safsatalarını yaymaya çalışırsan nasıl başarılı olacaksın.
sen terörden kendini soyutlayamamışken hala ne akla hizmet barış yaygaralarını yayabileceksin...
alevi bir vatandaşın kimliğindeki din hanesinde yazan islam ibaresini kaldırıp alevi yazdırmak istemesi ile birlikte akıllara gelen düşünce.
saçmalığın dik alası önermedir. aleviler bu memleketin en dürüst insanlarıdır... hiç değilse kendi çıkarları için dolaplar çevirmezler, sözde 'müslümanlarımızın' aksine!
islam'ın yol göstericisi,

islamı anlatan kur'an'dır.

kur'anda da mezhep bulunmaz.

mezhepler dinin yoruma açık kısımlarının din alimleri tarafından yorumlanması

sonucu ortaya çıkmıştır.

yani bu mantıkla,

hanefilikte, şafilikte, hanbelilikte dine aykırıdır.

eğer fikir bazında, alevilikteki uygulamalar dine aykırı deniliyor ise

bunu tartışmakta gerçek bir müslümanın görevi değildir.

kendi içinde soru işareti kalmadığı sürece

en doğru olan insanın inandığı yönde ilerlemesidir.

kategorize etmek, kategorize olmak manasız.

islam'ı anlatabilecek tek kitap evin bir köşesinde,

en güzel örtülere sarılmış, hiç açılmaksızın beklerken,

bir isim altına kategorize olup,

düşünmeden "öyle olurmuş", "birileri öyle yapmış" diye

sıfat edinmek fazlasıyla manasız.
Aleviliğin bire bir Türk islam sentezi olduğunu unutup, Araplaşan, arapcı olan ve tanrının sadece arapça konuşup anladığına dahi inanmaya kadar giden insanların bıdıbıdısıdır. (bkz: o dediğin ibneliğe giriyo)