bugün

acı gerçektir. alevi kültürünün müslümanlıkla, kuranla, hadislerle alakası yoktur. kendine ait bir düşüncedir. ve alevilik sadece bilindiği gibi dini akım-yön değildir, kültür, düşünce ve yaşam tarzını da içine alır.

edit: bazı arkadaşlar yazı ile başlığın uyuşmadığını söylediler. özürlerine sığınarak düzeltiyorum
Ayrımcılığın dibine vurmaktır. insanları müslüman hristiyan yahudi diye ayrıştırmak bile yanlışken müslümanlığı kendi içinde ayrıştıranlar cahilden başka bişey değildir.
Mezheptir. Alevilik geçmişini araştırın.
yaşam tarzıdır, kültürdür. alevilik geçmişini araştırın.
allahın vasıflarını taşıyan başbakanınız ne demişti;
"cehape lideriyle o savcıda zaten aynı mezhepten " yani "alevi !
sen şimdi kime karşı geliyorsun acaba, diye sormak istediğimdir .
(bkz: cahil söylemi)
Alevilik öyle mum söndü veya namaz kılmama gibi basit bir şey değildir. Alevilik sanıldığından kapsamlıdır. Bu kapsamda ilk olarak türk aleviliği arap aleviliği ve kürt aleviliği girmektedir. arap aleviliği bilindiğinden çok farklıdır ve diğer islam mezheplerine daha yakındır. Türk ve Kürt aleviliği ise farklıdır. Burada eski türk inancının müslümanlıkla harmanlanmasıyla mevcut halini almıştır. Ancak bu halden günümüzdeki alevilerin uygulamaları kastettiğim anlaşılmasın. Bu konuda çeşitli araştırmalar vardır. ilk aklıma gelen irene melikoff'un makaleleridir.
Mezheptirler efendim. 1827 yılına kadar bektaşilik adında faaliyet gösterip 1827 yılında bektaşiliğin padişah tarafından kapatılmasıyla o zamandan sonra alevilik olarak adlandırılır. Birazcık araştıracak olsanız 1827 yılına kadar alevilik 1827 yılından sonrayada bektaşilik diye bir kavram olmadığını öğrenirdiniz. Ama siyasal durumunuz buna izin vermez halk arasında bir sünninin alevilerin desteklediği bir partiye oy vermesine kötü gözle bakılır. Bazı aşırı insanlara göre sünniler alevilerden yemek yemesi bile haramdır. Hristiyandan yemek bile helalken Aleviden yemek neden haramdır?
uludağ sözlüğe yazar alırken bir mülakat yada sınav yapılmalıdır.

sadece bu konu için söylemiyorum ancak çok fazla hatalı bilgi dolanıyor sol framede.

aleviliği; mum söndü, gelenek, görenek, kültür vb zanneden yazarımsılar olduğunu görmek üzücü.

edit.onbirinci nesile çok fazla yüklenildiğini düşünürdüm. ancak haklı olduğunuza karar vermiş durumdayım artık.
bin senedir saçma sapan fetvalar veren ve hz ali'ye hayatı zindan eden alevilik mezhebi bir kültüre sahip olsun bi zahmet.
Arkadaş yemin ediyorum sinirleniyorum bir sünni olarak. Lan sizene allaha inanıyorlar peygambere inanıyorlar hz.aliyide vekil olarak görüyorlar. Sizene lan adamların dini yaşayış biçiminden. Hepiniz 5 vakit namazı kılıyorsunuz ya alevilerin camiye gitmemesine kafayı taktınız. Türkiyede çoğu camide cuma namazları dışında 1 saftan fazla adam olmuyor. Siz sünniler çokmu camiye gidiyorsunuz lan. Orospu çocukları ya sen haşa Allahmısın adamın inancı hakkında o kafirdir diyorsun he pezevenk. Sen cennete gideceksen eğer oda gider sen cehenneme gideceksen oda gidecektir. Sizin mezhepcilik dediğiniz artık tamamen siyasal iktidarı elde tutmak için söylenen bi bok çukuru.