ince görenlerin farkedebileceği bir gerçektir.
alevilik ile Atatürk'ün dini yönden hiçbir alakası yoktur. alevi dediğimiz Ali'yi ve Ali'nin soyundan geleni tanımak ve sevmek zorunluluğundadır. Bu da dini bir olaydır. (bunun da nedeni Muhammed soyunun, Ali'den devam ediyor oluşudur. yani tutup da bir tek Ali var, Allah Muhammed yok demiyor aleviler.. anlamak isteyene tabi tüm bunlar.)
Ali'yi sever alevi, fakat her alevinin de Atatürk'ü sevme zorunluluğu yoktur. Atatürk siyasi bir karakterdir. Her alevi değil ama bilinçli insan olan bir alevi de bunu bilir.

Ve herşeyden önce bilinmesi gereken de asıl şudur ki; Atatürk herhangi bir mezhebe mal edilmemesi gereken, başta bütün dünyanın saydığı bir başkumandandır. Bu topraklarda hayatını sürdürebilmiş, geçmişte bu topraklarda insan sayılabilmiş herkesin de Atatürk'e saygı duyması gerekmektedir. Ülkece yoksun olduğumuz zihniyet de budur.

Mezhepçi olmayın. Daha bugün aynı mahallede yaşadığımız komşularımızın bile ne tür insanlar olduğuna kefil olamıyorken, bir ailede her bir kardeşin bile farklı sırları varken, kalkıp mezhep adı altında bir güruhu övmek çok da mantıklı değil. inanç denilen olay ne kadar içerde ve kalpten saf bir şekilde yaşanırsa, o kadar makbul.
Ülkede herkes birbirini ötekileştirmekten kendi saf kimliklerini bulamaz halde.

Atatürk'ten buraya nasıl geldim bilmiyorum ama umarım mentollü şeker etkisi yaratır okuyan birinin beyninde.
sunni ailede büyüdüm sunni olarak yetiştirildim ama tüm işe yaramaz insanlarıda sunnilerde gördüm örnek vereyim

içki içer ama kendisi dışındaki herkese içkiyi kötüler , içenler cehennemlik naraları atar.

kendi gözleri her türlü karı kızdadır ama lafa gelince türbanı desteklerler.

zinanın hat safhasını yapıp , her türlü sapıklığa kalkışırlar ama ortamda kesinlikle harama bulaşmayız derler.

bu listeyi saatlerce yazıp uzatabilirim sizlere yazmış olduğum sadece bikaç örnek.

ha bu arada en iyi arkadaşlarım genellikle alevidir , sunnilerden maddi/manevi büyük kazıklar yedikten sonra artık insan ayrıştırmyorum. yaklaşık 10 yıldır yediğimiz içtiğimiz aynıdır. Hepimizde Atamızı sever sayar ilkelerini yaşatmaya çalışırız.

önemli olan alevi veya sunni olması değil , önemli olan insan olmasıdır. işte sizler bunu anlayamıyorsunuz
türk ve kürt alevilerini ayırmak lazım.
Aslında Türk alevileri gayet de sever. Kürt alevileri sevmez. Gerçek alevileri, bunlardan ayırmak lazım.