bugün

Kardeşim biz soruyor muyuz size siz neden tutuyorsunuz diye? Hayır bu cüreti kendinizden nasıl buluyorsunuz anlamıyorum. Size mi kaldı lan bizim inancımızı küçük görüp hidayet dilemek. Gölge etmeyin başka ihsan istemez.
istemiyordur. Hem bunun mezheple alakası yok ki istemeyen sunni de olsa alevi de olsa tutmayabilir, buna da kimse karışamaz.
aleviler muharrem ayında tutuyormuş. benim alevi arkadaşlarım var mesela ramazanda hiç oruç tutmuyorlar. hadi ben kafirim sana ne oluyor?
bazen tek kafir ben olayım istiyorum alevi arkadaşlarım bana o zevki yaşatmıyor.
Çok Cahilsin * Aşure ' yi bi araştır
Hepsi demek yanlış olur . alevilerinde çeşitleri var hangisiydi tam hatırlamıyorum onların yaşayışlarını diğer aleviler bile tam bilmiyor . Garip şeyler .
onlar bunlar bizler diye ayırmak istemiyorum ama başlığın cevabı için alevi kardeşlerimiz, muharrem ayında oruç tutarlar.
muharrem ayının birinden onuna kadar on gün oruç tutarlar ve on’uncu gün aşûre pişirirler.
12 imam orucu denen bir gerçek var. Ben küçükken babaannemler hem Ramazan hem Muharrem ayı oruçlarını tutarlardı.
Tabi 12 imam orucu sizin bildiğiniz gibi aç kalıp iftarla tıka basa yemek ve içmekle alakalı değil.
insanları dindarız diyenler dinden uzaklaştırdı ve bu tür sorular sormanız garip.
Orucu benim için tutsaydınız bu hakkı kazanırdınız şüphesiz.
Milletin inancını sorgulayacağınıza kendinize odaklanın.
Sizene. Kimene. Niye her ramazan aynı konu gündeme gelir anlamıyorum. Sen tutuyor musun kardeşim orucunu. Tamam bitti. Allah kabul etsin. Kimin inancını nasıl yaşadığı ne yaptığı neden bu kadar çok ilgilendiriyor insanları anlamış değilim. Aleviyim ve bunu her mecrada çekinmeden söylüyorum. Benim inancım kimseyi alakadar etmez. Tıpkı başkalarının beni ilgilendirmedigi gibi. Varsa verilecek bir hesap birlikte mı verecez. Beraber el ele mı geçecez köprüden. Hasbinallah ya. Ulan yok yere insanı strese sokmaktan başka bir şey yaptığınız yok.
onların oruçları muharrem ayında.
gosteristen uzak, reklamsız, yalansız, iftirasiz muharrem ayı orucu tutarlar.
laf atan, reklam yapan, oruç tutmayanlara kin guden, mal beyinli insanların haberi olmaz.
reklam olayına tabi , herkesin dini kendisine, sen kendi ibadetine bak, islam hoşgörü dinı ise, böyle düşünen insanlarda bir sknti var demekki.
Kimseye inancıyla ilgili bir şey soramazsın, bu sana düşmez. ibadetiyle ilgili bir şeyi hiç soramazsın, kime ne.
allah mısınız da yargılıyorsunuz insanların orucunu?
Çünki Alevilerin geleneklerinde oruç tutmak yoktur.
Heh aq. Bir tek sen eksiktin kaç gündür. Kareyi tamamladınız şimdi.
meshep işlerine karşıyım bu sunniler içinde geçerli.
ama alevilik islamı benimsemek değil islam içerisinde başka bir yol açıp o yolda devam etmek demektir.
Çünkü tavşan yemezler.
imam ali zaten bizim orucumuzu tuttu. ayrıca muharrem orucu tutuyoruz. yezid orucu tutmuyoruz arap seviciler gibi.
iman ve itikatları zayıf olduğu 12 imam denen oluşum ne derse onu yapan islam dininden bihaber güruhtur..
(bkz: sana ne amk)
(bkz: Muharrem orucu)
kimseyi ilgilendirmez. tutmak zorunda değillerdir. önemli olan vatan sevdalısı olup olmadıkları, ayrılıkçı, bölücü, kutuplaştırıcı olup olmadıklarıdır. bu kadar.
Hz. Ali (ra) de Efendimiz (asv)'in bu beyanına dayanarak şunları söylemiştir;

“Dikkat edin; benden dolayı iki kişi / grup helak olur: Bunlardan biri, bana olan aşırı sevgilerinden ötürü (islam’ın kabul etmediği şeyleri bana isnat ederek) helak olur. Diğeri, bana karşı beslediği kin ve nefret yüzünden helak olur."
Bu ne zeka be sen tut SANANE kim tutar tutmaz.
önce tuttuğun orucun HAKKINI ver gıybet yapma.
Ben şu oruç tutup da, tutmayan insanları kıskanan ahmakları hic anlamam,
(bkz: sen sor diye)
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar