bugün

zamanında nureddin mahmud zengi tarafından bitirilen ama çağlar boyunca tekrar başlatılmak için büyük uğraş gösterilen ve ne yazıkki son 30 yıldır büyük mesafe kat eden plan.

özellikle arap yarımadasında televizyonlarda aklınızın almayacağı yalan provokatif yayınlar yapılmakta ve etkili olmaktadır.
bugün pek çok sünni arap bir yahudiden etmediği kadar bir şii alevi*** den nefret etmektedir.

avrupa çok çekti zamanında bu olaydan hatta osmanlının politikası oldu bu çatışmayı körüklemek;şimdi aynısını batı bizim için yapıyor bakın göreceksiniz bu suriye işi bittikten sonra bizim sözde islamcı siyasetçilerimiz yazarlarımız zamanında israile karşı tutumu yüzünden pek sevdikleri suriye gibi iranı da bir kalemde harcıycaklar kafir iran,şii iran ,köpek iran diyecekler.
sonucu itibariyle her iki tarafında götüne girebilecek çatışmadır. adını anmak bile sakıncalıdır. seviyoruz birbirimizi.
din, insanları bir araya getirmek için varolmuştur. Özellikle islam dininde her insana, her dine, her inanışa saygı ve hoşgörü temeldir. insanların birlikte olması için gönderilmiş olan islam inancına sahip insanlar kendi içlerinde tartışıyorsa * o kişiler benim gözümde insan değildir, olamazlar. insanları bir araya getirmek için çabalayan peygamberlerin eminim kemikleri sızlıyordur sizin gibi beyinleri körelmişler yüzünden.
(bkz: maraş katliamı). bilen bilir .
+ Yav usta bu milleti böl böl bir hal olduk hala ayakta.
- Yav bir zaman alevi - sünni diye böldüydük baya tuttuydu yeniden denesekmi ne dersin?
+ olur deneyelim. sen alevilere din dışı de ben sunnilere yezid derim. bu arada kürt-türk, laik-dinci ayrımlarınıda boş bırakmayalım. bir birleşiverirlerse ebemize atlarlar. Zira selahattin eyyubiden sonra kudusü geri alana kadar osmanlının yıkılmasını bekledik.
bir alevi olarak; şu anda türkiye'de olmayan çatışmadır.

edit: yüzde 1'lik kesim hariç.
Bitmeyen bozgunculuğun başka bir adı.
(bkz: sağ sol)
(bkz: türk kürt)
(bkz: alevi sünni)
(bkz: dinci laik)
nazarımda saçmalıktan öteye geçemez.
osmanlı döneminde fazlaca kızışmış ve günümüze dek miras kalan çatışmadır.
öyle hepimiz kardeşiz narası atmayacağım, bunu söylemeye zaten gerek yok. ancak tarafların bağnaz davranmasından kaynaklanan bir kavga olduğunu düşünüyorum. elbette günümüzde durum değişti. eskisi kadar ciddi bir düşmanlık eğilimi yok iki kesimde de. tabi arada çürük çarıklar çıkacak olur o kadar.
bunu, hiçbir mezhebi benimsemeyen biri olarak söylüyorum ki, alevilerin cemevlerini ibadethane kapsamına aldırmak istemesinin de hiçbir mantıklı açıklaması yok. sadece popülizm yapıyorlar, kendilerini bu şekilde toplumdan soyutlarlarsa, kendilerini hep öteki olarak görmeye mahkum olurlar.
cemevi ibadethane sayılsa ne sayılmasa ne? sen ibadetini yap, cemini kur. sonuçta müslüman memlekettesin, dindaşsın, hani ''ehlibeyt'' ya bunlar. bak hele ehli beytlere, zorunlu din dersi uygulamaya konacak diye çıktılar taksim'de yürüdüler utanmadan, sonra ehlibeytiz derler.
kabullensinler biraz, alevilerin bir kesimi ciddi anlamda samimiyetsiz.
en basitinden, son zamanlarda yaşanan bir olayda alevilerin evlerini işaretleyen kişinin dhkp-c üyesi bir alevi olması bile bu çatışmanın ne sinsilikle körüklendiğinin kanıtıdır. bu olayların arkasında ya terör örgütleri ya da gizli örgütler vardır.

hiç yormayın kendinizi.
bu kavga yılalrdır arzulanmaktadır ancak anadolu insanı 8 birkaç marjinal grup dışında) alevi-sünni olarak saflara ayrılıp da çarpışmayacaktır. ancak, aşırı dindar bir kesim tarafından bazı alevilerin canı, provakasyon için yakılabilir. bu durumda alevilerin gerekli demokratik tepkiyi vereceğini, olayı kavga ya da savaşa sürüklemeyeceğini düşünüyorum.
arap olmadığımız için sıkıntı yaratmayan çatışmadır. arap düşünsün bize ne kardeşim.
yılların geyiği.

arapları ilgilendiren bir konudur, türkleri ilgilendirmez.
http://www.youtube.com/watch?v=00PdHIPjaWQ aman kaybolmasın.
orta doğu'da hortlayan kardeş kavgasıdır. daha doğrusu hortlatılmaya çalışılan çatışmadır. allah ile kul arasına girerek, kardeşi kardeşe düşürme çabalarıdır. ne yazık ki başarılı olmaktadır.
aslen olmayandır. bir kaç göt çıkarmaya çalışır sürekli.

edit: o değil de hacı, kuran mezhepleri, hadisleri, gelenekleri hurafeleri ve cehaleti de yasaklıyor ne iş? o halde siz kendinize müslüman demeyin. aktan boktan sebepler yüzünden kavga eden çatışan milletimi anca '' mustafa kemal' in laiklik ilkesi paklar.* *
Bir türkmen alevi olarak Tüm Alevi yazarlardan alacağım eksi oyları göze alarak yazıyorum bu naçizane fikirlerimi. Öncelikle cami konusunda, alevi şahısların kendi mezhep mensuplarına dayattığı tabiri caizse "yasak" konusuna değinmek istiyorum. benim gibi düşünen alevilerin ve çoğu sünninin rahatsız olduğu bir durum bu bahsettiğim cami yasağı olsa gerek. zihniyetten, âlimlikten ve mantıktan yola çıktığını ifade eden ve mensup evlatların ebeveynleri tarafından bu öğretilerle yetiştirilen bir mezhep mensubu olduğum için gurur duyuyorum. ancak bundan önce, tasavvuf ve islam felsefesinin insani değerlerini ön plana çıkarmasından ötürü bir müslüman olduğum için onur ve gurur duyuyorum. Alevi bir şahıs olarak, Hz. Muhammed(s.a.v.) hadisleri ve Hz. Ali(r.a.) öğütleri ve öğretileri hayatım boyunca bana yol gösterici olmuş ve yine ebeveynlerimin islama olan bağlılık ve tasavvuf felsefesine olan sadakati sayesinde kendi zihniyet yolumu kendim çizebildiğimi düşünüyorum. kaldı ki bir alevi müslüman olarak, bazı alevilerin Hz. Ali(r.a.)'nın camide öldürülmesi üzerine camiye küsmesine karşılık, Hz. Ali(r.a.)'nın son nefesini vermeden önce bile camide Allah'a secde ettiğini düşünerek, o'nun izinden giden bir ümmetin o'nu örnek alması gerektiğini düşünmekteyim. kendini bilmez bir alevinin camiiyi yasaklaması, tövbe haşa Hz. Ali(r.a.)'nın lafının üstüne laf söylemek, o'na şirk koşmak demek değildir de nedir? bu açıdan düşünebilmeyi de ilke edinmek gerekir.
Bir diğer unsur ise, az önce bahsettiğim havadisten 600 yıl sonrasına dayanan yavuz sultan-şah ismail çatışmasıdır. bazı gerçekleri görebilmek için tarih profesörü olmaya gerek yoktur. yavuz sultan selim'e alevi düşmanı diyenler, bektaşi yeniçerileri, nevşehir'de bektaşi dergâhının ve tekkesinin vergiden muaf tutulmasını, tüm tarikatların tek bünyede toplanırken mevlana ve bektaşi tarikatlarının manevi anlamda özerk hareket edebilmelerini, çaldıran savaşı sürecinde "kızılbaş" yakıştırması adı altında bu sıfatı kötüleyen kişilerin kellesini gözünü kırpmadan aldığını görmek gerekir. Şah ismail yeri geldiğinde sünni ile aleviyi birlikte cumaya çağırmıştır ancak izlediği politikalar kızılbaş felsefesi ile örtüşmemektedir. Kibir, öfke ve adaletsizlikten uzak durmak için Hz. Ali(r.a.) hayatı boyunca, hatta son nefesinde bile öğütler söylemiştir. Demem o ki efendiler, sünni ve alevi arasında hiçbir fark yoktur. ister alevi olsun, ister sünni kim ki islamın felsefesini iyi kavrar ve benimserse, kardeşlik kendiliğinden gelir.
(bkz: alevi vs sünni).
şuraya yazacağım o kadar çok şey var ki sözlükte arayıp bu konuyu bulup cevap yazmak için uğraştım o kadar. 2,5 yıldır sevdiğim değer verip güvendiğim insanı kaybetmemde etkili olan en büyük husustur. sünniyim kız arkadaşım alevi. babası ağırlıklı olarak pek olumlu yaklaşmadığı için aramızda hep sorun olmuştur. şuan ayrıyız ha biraz bu konudan biraz başka sebeplerden. benim canımın yanmasında o kadar etkili olmuştur bu saçma muhabbet. alevi arkadaşlarım büyüklerim var. birbirinden mert güzel insanlar. eş dost çevrem geneli sünni ve bu muhabbette çok küçük kısmı ön yargıyla yaklaşıyor. ben bu muhabbet yüzünden o kadar zamanlık emeğimi kaybetmişim. alevi olan arkadaşlarada sünni olan arkadaşlarada sadece arada çatışma çıkartıp bundan fitne fesat yoluyla birşeyler elde etmek isteyen insanlar var. şu yazıyı okuyan arkadaşlar varsa eğer kafasında az da olsa bir düşünce uyandırabilirsem ne mutlu bana. inanın bana herkesin kendi inancı düşüncesidir. saygı görmesi gereken öncelikli konulardan biridir bu. benim karşımdaki sevdiğim insanın babası bu durumun sonuçlarını yaşadı belkide onunda canı yandı. o yüzden benim canımı yaktı olumsuz yaklaştı. bilemem belki de öyledir. fakat gerçekten diyebileceğim şudur ki asla böyle boş konularda insanları yargılamayın, ötekileştirmeyin. hepimiz biriz, türküz. elhamdülillah müslümanız. inancı olmayanlarda insan onlarda bizim. hepsi canımız ciğerimiz. lütfen bu konuda olabildiğince iyimser ve olumlu yaklaşın. sevgiyle sıhhatle kalın.
kurt turk catismasi bitmesinden veya oyle gozukmesinden mutevellit dis mihraklarin etkisiyle olusturulmaya calisilan yeni catisma. ulan hic mi akliniz almiyo adamlar turkiye ile oynuyo buna kafaniz basmiyo mu yoksa isinize mi oyle geliyo capuculuk yagmacilik hosunuza mi gidiyo he.
bu coğrafya tarihindeki alevi-sünni çatışmalarından nefret ediyorum. osmanlı-safevi döneminden tutun da 1970'lere, 80'lere hatta günümüze kadar ne zamanki bir alevi sünni çatışması çıksa kazananlar hep feodalite yanlısı gerici kürtler oluyor.

yavuz sultan selim - şah ismail kavgası başımıza yüzlerce senedir başedemediğimiz bir bela sardı. bakalım şimdi devamında ne olacak...
en buyuk sebebi hukumettir bu catismanin. aleviler oldurulmeye baslandi bile.. umarim cok gecmeden anlasilir. bir alevi ölür, bin alevi dogar!
şiddetle kınanması gereken önerme.
dusunce ve mantik iradesinden yoksun insanlara mahsus bir hadise. ayni cografyada yasayan bu insanlari birbirine dusurmenin en gaddar yolunu bulmus birileri... birileri de sokaklara cikip, kullanildiginin farkina varmiyor.
tayyip'in dört gözle beklediği çatışmadır.