bugün

Vize ve finallere bile daha çok çalıştım dediğim son iki gün kala şu gün çalıştığım sınav.
Ales'in üçüncü defa gireceğim sınavı.
ikinci defa gireceğim sınav. iki haftadır öylesine bir çalıştığım sınavdır. kim görürse hala mantık soruları örneklerine bakacağım. en az 10 puan yükseltmem gerekli ama bu çalışmayla ne kadar yükselir allah bilir. sınavın zor olmaması umulur, çünkü önceki girdiğim 17 kasım 2013 ales en zor sınavlardan biriydi.
yds deki hezimetten sonra 70 puanı görünce sonrasını zorlamayacağım sınav. 70e geldini nasıl anlayacaksın diyenler*.
Yds bir boka yaramayacak bari bu iyi geçse sınavı.
Maltepede girecegim sinav.
hiç çalışmadan gireceğim sınav. Kısmet artık.
Bir deneme cozup girecegimiz sinav. Girmesen icin rahat etmiyor, girsen 70 lira bir yerine kaciyor.
(bkz: 10 mayıs 2015 ales)
bugünkü sınavdan çıktıktan sonra ales sınavının kaç yıl geçerli olduğuna baktığım sınavdır. (3 yıl geçerliymiş, eski puan geçerli görünüyor) çünkü eski puanımdan düşük gelecek gibi görünüyor. zorluk düzeyi yüksek bir sınavdı. en iyi olduğum sözel 1'de bile bazı sorularda ciddi anlamda çelişkide kaldım.
altı üstü türkçe matematik diye hiç bakmadan girdiğim, altı üstü türkçe matematik olmadığını gördüğüm sınav. hangi kısımları çözeceğimi gözetmene sordum. bilmiyorsan niye geldin demeye getirdi puşt. girdiğim son sınav 2008 öss olduğundan olabilir ki çok ağır geldi. say-1 bitmeye yakın teneffüs zili çaldı.
Türkçe mantık sorularında 3 tablo yapılması gereken sorular ilk kez bu sınavda mı soruldu yoksa sonbahar döneminde de var mıydı arkadaşlar?
2014 sonbaharda sayısalda 87 aldığım bu dönem 90'ı geçerim diyerek yardırdığım sınav. boşa yardırdım gibi hissediyorum ama. süre tam yetti. o kötü. sözel mantık sorusunu yarım kalan tabloyu tamamlayamadım.

ales puan hesaplama yöntemi: görsel

ilkbahar dökümanları

sonbahar dökümanları

say 2 için; sonbahar ortalaması 44,4
ilkbahar ortalaması 43,2

sonbahar standart sapması 28,79
ilkbahar standart sapması 29,1

tabi paydadaki 'ağırlıklı puanlar en büyüğü' çok mühim bir olay. umarım 1. olan arkadaş tam yapmamıştır. ilkbahar'da sınava girmek, sonbahardan daha avantajlı duruyor bu arada.

ales yetmedi bana mk hala uğraşasım var hehe.

kaz-ördek sorusu içinse sayısal mantık sorusuydu. tablo yapılsa çözüm 1 dakikayı geçmiyordu.
Türkçe soruları abartıldığı kadar zor değildi, hatta hiç zor değildi. Allah aşkına lisans mezunu insanlar paragrafta anlam sorusu çözemiyorsa yüksek lisans, akademisyenlik falan düşümesin zaten.
evlenmek isteyen ama bir türlü evlenemeyen bir grup insanın hazırladığı sınav. O evlilik temalı soruların başka açıklaması olamaz.

"mesele aynı yastıkta kocamak değil, aynı yastıkta aynı rüyayı görebilmek yeğen!"
Bizden geçmiş ustaa... Dedirtti.
türkçe soruları zor değil gibi görünen aslında zor olan sorulardı. sorularda ince noktalar boldu, dolayısıyla paragraflar çok dikkatli okunması gerekiyordu. o kadar sınava girdim, girdiğim sınavlarda ilk defa sözelde bu kadar ince noktaların sorulduğunu gördüm. o yüzden sorular bol bol tereddütte bıraktı. matematikte(sayısal 1) ise bazı sorular kolay olmasına rağmen (15 soru kadar),geri kalanında gayet zaman yiyici ve zor sorular mevcuttu. sayısal 2'deki bazı mantık soruları bana hatta daha kolay geldi. beni genel anlamda gayet zorlayan sınav olmuştur. maalesef istediğim puanı alamayacağım.
tezli yada tezsiz yüksek lisans yapmak için en az 70, doktora yapabilmek içinde en az 80 alınması gereken sınavdır. yüksek lisans mülakatlarında devlet üniversitelerinde yüksek puanınız olmalıdır (mesela 70 ve üzeri) ayrıca lisans ortalamanız 4 üzerinden en az 2 yada 2.5 olmak zorundadır. tezsiz'de puan aranmaz falan deseler de çoğu üniversite en az puanınızın yüksek olmasını istiyor. vakıf üniversitesi olarak bilinen paralı üniversitelerde sorun olmaz muhabbet eder adını yazdırırsın alınacaklar listesine ama 15-20 bin lirayı gözden çıkarmanız gerek.
hala açıklanmayan sınavdır.
geçen yıl 10 günde açıklanmıştı bu sene 12 gün oldu tık yok..
açıklanmıştır. bu sefer...
Aciklanmistir.
açıklanmıştır. hiç bir hazırlık yapmadan , sıfır uykuyla girip, sınavın son yarım saatinde uyuduğım ama 85 aldığım sınavdır. hiç beklemiyordum işin doğrusu. sanırım bir yerlerde yüksek lisans yaptıracak bu puan bana.

not: bu işlerden anlayan kişilerin yardımına ihtiyacım var. bir el atın. nereme sokacağımı bu puanı bilmiyorum zira.
89 küsurat aldığım sınav. Hooobbaaaaaa!
Beklediğimden daha düşük geldi sonbaharda tekrar girmek gerekecek.