bugün

akıl : doğru ile yanlışı ayırabilme görüş bildirme ve düşünce yürütebilme yeteneği. zeka ise olayı önceden anlama ve açıklayarak çözme yeteneğidir.
akıl ölçülemez zeka IQ testi ile çözülebilir.
şoför ile araba arasındaki farktır.

şoför kazma araba ferrari olabilir.

yada şoför m. schumacher araba hacı murat olabilir.
zeka, anlamayla alakalıdır..
akıl, mantıkla alakalıdır..
zeki bi adam çabuk kavrayıp malca bi hareket yapabilir.
akıllı bi adam da geç kavrayıp mantıklı hareket edebilir..
akıl, zekanın ürünüdür.
akıl subjektif, zeka ise objektif çalışır.
akıl, kavrama gücüdür; zeka ise akıl yürütme gücü. yani aralarında üssel olarak bir fark var demek doğru olur:

a: akıl
z: zeka

z = a^2

(bkz: matematik asla yalan söylemez)
akıl, yöntem; zeka ise stratejidir.
akıl herkesde olan zeka farklılık isteyen özelliktir.
akıl size iyi bir okul kazandırır zeka ise; zor zamanda göt kurtarır.
Akıllı kişi zeki olmayabilir, doğru yerde doğru şeyi yapar. Zeki kişi ise bulaştığı işten rahat sıyrılabilir.
(bkz: bakmak ile görmek arasındaki fark)
akıl plana, zeka doğaçlamaya dayanır.
yapay zeka diye bir kavram varken yapay akıl diye bir kavram yoktur.
akıl şeyse, zeka ohooo çok şeydir.
akıl zekanın alt kümesidir.
sınavda bir soruyu çözmen gerekliliğini akılla kavrarsın, soruyu zekayla çözersin.
ceviz yiyince zeka yapar ama akıl yapmaz.
filozof isteyen sorudur. kabul ama, akıl bence, daha fazla üstten bakan bir şeydir; zeka eşyaya dönük, pratik ilgiler içinde kendini gösteren, matematiği seven, hırsızda bile olabilen bir şeydir. akıllı hırsız olmaz ama, zeki hırsız olabilir.. eğer bergson'dan aklımda yanlış kalmadıysa...
sen ile ben gibidir bunlar. ikiside bir insanı belirtir lakin biri sensindir işte biride ben. ben olmadan sen in bir anlamı kalmaz sen olmadan ben in. *
zeka kişi için önemli bir silahtır. akıl ise sike sürülen bişidir.
herkesin üzerinde tartıştığı farktır.bir fark olduğu kesin ama bu fark nedir tam tarif edilemiyor.bana bu ikisinin farklı olduğunu ortaokulda fen bilgisi hocam söylemişti.ama ben zeki olduğumdan o zaman biliyordum farkını aklım almıştı yani hemen.*
tdk'ya göre
zeka : insanın düşünme, akıl yürütme, objektif gerçekleri algılama, yargılama ve sonuç çıkarma yeteneklerinin tamamı, anlak, dirayet, zeyreklik, feraset.
akıl : düşünme, anlama ve kavrama gücü, us.
zeki insan akıl ile zeka arasındaki fark üzerine düşünür, akıllı insan akıl ile zeka arasındaki fark üzerine düşünmez.
zeka aşktan etkilenmez. doğuştan ya vardır ya yoktur.
akıl ise normalde vardır ama aşk varken yoktur.
zeka eldeki(kafadaki) potansiyel, akıl ise o potansiyeli ne kadar kullandığınızdır.
okan bayülgen de bir programında kendisine çok zekisiniz diyen birisine 'zeki değilim sadece aklıllı olmaya çalışıyorum' demiştir.