bugün

zor iş amk ben sevmem ama bir arkadaşın hediye etmesi nedeni ile zoraki bir akvaryumum var. dün suyunu neyini değişirken 15 lik damacanayı sırtladım hala belim ağrıyor.
girmeyin bu işlere hayvan doğada özgürken güzel.
tatlı su akvaryumu için birkaç kelam edecek olursak genelde renkli olanları tercih edilen balık türleri. neonlar , tetralar zebralar her başlangıç akvaryumun olmazsa olmazları. sonra da tamamlayıcı arkadaşlar vatozdur , çöpçüsüdür geliyor. yanlız zebralardan biraz bahsedeyim bu minikler tamamen kozmetik harikası.

aslen sazangiller familyasından olan bu arkadaşın doğal yaşam alanı Asya imiş. genelde pet shoplarda max 2 cm olsa da ufak bir araştırma sonucu yaklaşık 4–6 cm boylarına geliyormuş. yumurtayla çoğalan bu arkadaş diğer renkliler gibi tropikal bir balık türüdür. Diğer akvaryum balıklarıyla barışçıl olarak geçinir. en azından ben bir yamuk hareketini görmedim yeni bir akvaryum sahibi olarak.

Zebra balıkları sürü balıklarıdır. grup halinde beslenmesi önerilse de tek olduğunda da diğer balıklara yancılık yaptığını şahsen gözlemledim.

genetiği değiştirilmek suretiyle üretilmiş olan parlak arkadaşlarımız yeşil, kırmızı ve sarı çeşitleri ile ticari olarak satılmaktadır.
birkaç defa beslemeye kalktığım ve beceremediğim hayvan tipidir. Yani pisliği de bitmiyor, çalışan için gerçekten zor işler bunlar. evdeki çiçekle bile baş edemiyorum ki balık birde ohoo...
akvaryumda beslenen balıklara denir. izlenme zevki en yüksek balık türü çiklit türü balıklardır. kurları, kavgaları, keşfetme hevesleri, bölge sahiplenmeleri bakımından çok iyilerdir.
beta değildir. beta plastik bardak balığı. akvaryum ona çok. böyle deyince de üzüldüm aslında. yazık.

edit: ciklet balıklarına gösterdiğiniz hassasiyetin yarısını betalara gösterseydiniz bugün onlar bu durumda olmazdı. akvaryumcularda tek göz plastik bardakta yaşam mücadelesi vermelerinin müsebbibi sizsiniz.
akvaryumla kavanozu karıştıran kişilerin eline düşmemesi için dua edilir.
usta bir akvaristin elinde doğum, gelişim ve üreme dönemlerini sağlıklı bir biçimde geçirebilen balıklardır.
ölmeye mahkum olan balıklardır. *
gayet zeki balıklardır. elinizi uzatın ve yem veriyormuş gibi yapın hemen hepsi yukarı çıkarlar lan yem veriyor koşun diyerek.
*lepistes
*kılıçbalığı
*molly
*cüce vatoz
*çöpçü balığı
*japon

gibi balık türleridir. cins olan lepisteslerin akvaryumdaki görüntüsü çok harika. ayrıca bir kaç renk molly ve kılıç balığı ile akvaryum çok şahane gözüküyor.
evrende meydana gelen balık ölümleri bizim evdeki akvaryuma da sıçradı. artarda ölen balıkları fazla yem yüzünden öldüklerini sanmaktayım. elde üç tane kaldı. biraz dikkatli davranmak lazım bundan sonra diye düşünmekteyim.
küçük kardeşimin daha dün kendine aldığı, akvaryum * içinde yaşayan minik ehli balıklardır. kedi köpek gibi hayvanlar tüy döker, pire olur vs. diye kesinlikle alınmak istenmemişken oldum olası bir akvaryum almak ve balık beslemek istenmiştir. daha dün alınan balıklardan birisi geceden beri fanusun içinde öylece uzanmış, uyuyo sandım ama öldü galiba..
mühim bir şeylermiş gibi çocukken ölüp bittiğim canlılardır. verdiğim adları bile bir garipti zaten. yanlışlıkla fazla yem vermekten öldürmüşlüğüm de vardır. çok yem vermeyin mümkünse.
bi halta yaramayan balıklardır. ayrıca bir arkadaşınız evinde besliyorsa o eve toplu bir şekilde gidildiğinde muhabbetin içine edecek olan balıklardır millete osuruktan suratlarına baktırarak. bi de kendileri er yahut hatun kişi tarafından, cam okşanarak sevilirler, tuhaf bir görüntü yaratır.
(bkz: malavi)
http://www.akvaryum.com/Tatlisu/
(bkz: chiclid)
en başarılısı ve her akvaryumda olması gereken; çöpçü balığıdır. ortalığı silip süpürür, temizler. hiç değilse yüzmek dışında başka görevleride olan çalışkan bir balıktır. *
ölmedikleri zaman daha sevimli olan canlılar.
salak salak etrafa bakan, "ulan k.ç kadar yere koydular bizi a.q. böle kaderin" diye isyan eden balıklardır.
genellikle büyük şehirlerde yaşayan, başkaları birşeyler yapıyor diye o da yapan, sosyal olmak için sosyal faaliyet yapan, alacağı aferinler için sözlüğe yazı yazan insanlar... vb. de bu gruba girerler.
akvaryumda yaşayan balıklardır
(bkz: lepistes)
(bkz: vatoz)