bugün

ilkçağda Yunanistan'da ve Anadolu'da yüksek yerlerde kurulan, çevresi sağlam surlarla kuşatılmış, içinde saray, tapınak ve askeri garnizon bulunan kent.
atina'nin tam ortasinda bulunan, dunyanin en unlu mimari yapilarindan biridir.
http://www.academyconsult...com/images/akropolis2.jpg

(bkz: dostum akropolis demişsin ama bu anıtkabir)

tam tersi de mümkün tabi.
kentlerde dini ve askeri merkez olarak kullanılan bölümler. özellikle yunanlılar böyle merkezleri kentin tepesine kurarak en önemli kurumları buraya yerleştirirlerdi. atina bilinen en eski akropol örneğidir.
gitmek isteyenler öncelikle (bkz: Efes Harabelerini) gezdiyseniz eğer onunla kıyaslamayın efes harabeleri daha güzel ve büyük.
çıkmak için uzun bir yol var önünüzde biraz yoruyor onun için üzerinizde çok eşya olmamasını öneririm.5 kiloluk sırt çantasıyla çıktım ve omuzlarım berbat şuan.ama ya biz ekip olarak çıktığımız için konuşa konuşa bana koymadı ya da çok abartı var.büyükada da kiliseye giden yol daha uzun ve dikti buradaki yol o kadar sıkıntı yaratmadı bana.ama yine de ağır eşyayla çıkmayın.çıkarsanız da akropolis i gezmeden önce eşyalarınızı güvenle bırakabileceğiniz bir yer var.oraya bırakırsınız.
giriş öğrenci için 3 euro.burada ki öğrenci kartınızı göstermeniz yeterli.birde yazın çıkıcaksanız aşırı sıcak bir ortam olucak gibi şapkanızı suyunuzu almayı unutmayın
yukarıya çıktığınızda önünüzde bütün atina uzanmış olucak atinaya tamamen kuş bakışı şekilde görebileceksiniz.o tarihi dokunun içinde yürümek geçekten muhteşem.çok büyük bir beklentiyle gitmeyin o zaman çok memnun kalırsınız.
(#26165712) yarmış yazar. bir daha güleceğim. ahahahah.
tipik fanatik entryler giren yazar.
on birinci nesil silik.
başlangıçta savunma amaçlı kurulmuş, ancak neleus ve peri zamanında kutsal bir yerleşme haline gelmiştir.
Haziran 2016 sezon giriş ücreti 20 euro öğrenci indirimi yapılıyor.