bugün

taksim olayları demokrasinin ilerlediğinin gerçek bir göstergesidir. bu olaylar geçmişte yaşansa daha sert müdahale olurdu.
taksim olayları demokrasinin ilerlediğinin gerçek bir göstergesidir. bu olaylar geçmişte yaşansa daha sert müdahale olurdu.
Camiyi geçince ilk sağa dön orada bir tane bina var hah onun bodrum katına bak belki oradadır.
o kadar ilerledi ki en sonunda gözden kayboldu.
"akp döneminde demokrasi ilerlemedi" diyen bir insan türkiye tarihini bilmiyordur.
evet ilerledi polis halka saldırıyor bunlar sadece ileri demokrasinin olduğu ülkelerde olur.
demokrasi ilerledimi bilmem ama metin lokumcu, ethem sarısülük, abdullah cömert, mehmet ayvalıtaş gibi demokrasi şehitlerinin faşizm karşısında ilerlediği kesindir.
cevabı "göte doğru" olan soru.
ilerlemedi diyenlerin sike surulecek akli yoktur.
cok ilerlemesinden mutevellit göremediğim demokrasidir.Yanlış anlaşılmasın ben cok geride kaldım.
objektif olunması gereken konu.
Evet. Sanki biraz. Daha iyi yani. Süper.
ilerledi,baya ilerledi s*ktir oldu gitti efenim.
öyle ilerlediki ülke sınırlarını aştı gitti.
o kadar ilerledi ki gözden kayboldu diyebiliriz.
yakın tarihte ilerlememiş gibi görülse de cumhuriyet tarihine bakıldığında hiç olmadı demokrasi.
Çok fazla ilerledi acilen geri alınması gerekiyor.
bununla ilgili şöyle bir araştırma paylamış hocam:

https://twitter.com/abalc...58283579840675840/photo/1

2001 - 2005 arası fena sayılmaz hani.
Öyle ilerledi ki hızını alamayıp arka kapıdan çıktı gitti.
bu demokrasi fazla ileri gitti.
demokrasi çok fazla büyüdü, önünü alamıyoruz...
evet ilerledi.

cumhuriyet tarihinde ilk kez bir genelkurmay başkanı hüküm giydi. hem de olabilecek en saçma sebepten.

dünyada en fazla tutuklu gazeteci/yazar türkiye'de..

gün geçmiyor ki haberlerde yeni bir "öğrencisine tecavüz eden öğretmen serbest bırakıldı.", "14 yaşındaki kıza tecavüz eden 21 kişi serbest bırakıldı." haberi okumayalım.

google'dan basit bir aramayla canlı canlı izleyebileceğiniz ethem sarısülük'ün vurulma görüntüsündeki polis serbest bırakıldı. nefsi müdayfaymış. doğru, ethem'in elinde bazuka vardı. polis sıkmasa ethem polisi öldürecekti..

spora da el attılar. fenerbahçe'nin şu halde olması, akp yüzündendir. alınmaca gücenmece yok, hepimiz biliyoruz süper lig'de neler olduğunu. kimse boşuna "benim takımım hiç şike yapmadı" demesin. özellikle büyük takımlardan "ben şike yapmadım" diyen varsa samimiyetsizdir. çünkü teşvik olsun, hatır şikesi olsun ve ya bildiğimiz para karşılığı maç satın alma olsun, herkes yaptı. ama fenerbahçe'nin duruşu yüzünden, günah keçisi aziz yıldırım ve tayfası oldu. 30 yıldır yapılan tüm şikeler ona mal edildi. şike vardır ya da yoktur demiyorum, varsa var. ama 30 yıldır kimse şike yapmıyordu, 2011'de aziz yıldırım şike yaptı gibi bir izlenim bırakılarak türk sporunun da içine edildi.

bu yıl kyk yurtlarında bir ayrışma söz konusu. kızları farklı bir yere, erkekleri farklı bir yere alıyorlar. şeriat yakındır.

gezi olaylarında tüm dünya burayı izliyorken türk insanı neler olup bittiğini göremedi. tv kanallarımız nedense haberdar olamadı bu olaylardan.

koç grubunun gezi olaylarında yaralılara yardım etmesinden hemen sonra tüpraş dünyanın zararına uğratıldı.

***ve daha o kadar olay var ki yazmakla bitmez. ama bunlar demokrasinin ilerlediğinin göstergesi. çünkü bizim ülkemizde demokrasi çember şeklinde, ilerledikçe geriye gidiyoruz.
çok ileri gitti gözden kayboldu.
Kalburüstü takımın bile hukuku çiğnediğinde yaptıklarının hesabını verdiğini düşündüğünüzde evet ilerledi.bazıları hala ikiyüzlülükle ayrıcalıklarını demokrasiyi alet ederek korumaya çalışsada evet ilerledi.
Hayatımıza müdahele eden, daha da ötesi yediğimize, içtiğimize, giydiğimize, izlediğimize, ahlak anlayışımıza, kaç çocuk yapacağımıza onu da nasıl doğuracağımıza karışan, dini değerler dışındaki hiçbir değerimize saygı göstermeyen, yasakları arttırdıkça arttıran bir dönemde demokrasi ilerleyemez.
Demokrasi adına tek iyi olan şey askeri vesayetin gerilemesidir ama onu da egemenlik alanları genişlesin diye yaptılar. Askeri vesayet gerilerse demokrasi gelişir diye düşünen liberal aydınlara selem olsun.