bugün

Albümler:

1984: Ya Rıza Şimdi
1985: Ağlama Bebeğim
1985: Acılara Tutunmak
1986: An Gelir
1986: Şafak Türküsü
1987: Yorgun Demokrat
1988: Başkaldırıyorum
1989: Resitaller-1
1989: iyimser Bir Gül
1990: Resitaller-2
1990: Sevgi Duvarı
1991: Başım Belada
1992: Dokunma Yanarsın
1993: Tedirgin
1994: Koçero (Selda Bağcan ile)
1994: Şarkılarım Dağlara
1995: Beni Bul
1996: Yıldızlar ve Yakamoz
1998: Dosta Düşmana Karşı
2001: Hoşçakalın Gözüm

Ölümünden Sonra Yayınlanan Albümler:
2001: Hoşçakalın Gözüm
2002: Dinle Sevgili Ülkem
2003: Biraz da Sen Ağla
2005: Kalsın Benim Davam
2007: Gözlerim Bin Yaşında
2010: Ülkemde Son Turnem

bazılarının anlayamayacağı kadar "sanatçı"dır. hatta o kadar sanatçıdır ki, bunun tartışmasını yapmak bize düşmez. halt etmiş oluruz.
Sesine hayran olduğum sanatçıdır.
yok efendim neymiş ahmet kaya halkın içinden olduğu için, şarkıları hep o tarzda söylüyormuş. oğlum biraz delikanlı olup sesi bok gibi desenize, yorumculuğu beş para etmez desenize.
mahoların tarkan'ı olan biri.
sesi, yorumu, sazı, sözü ayrı ayrı güzel bir sanatçıdır.
Resitalleriyle büyüdük. Insanlığı, kardeşliği, dostluğu, cesareti, boyun eğmemeyi öğretti.
Halen öğretiyor.
eller zafer işareti şeklinde sallanıyor her yerde kürdistan paçavraları apo nun resimleri bi yandan da adam vallahi bir dostu özledik diye vuruyor sazının tellerine. nasıl bir polyannacılık sizin ki?

elbette sanata saygı duyuyorum. Adamın şarkılarına diyecek bir şey gerçekten yok. Ben her zaman sanatıyla fikrlerini ayrı değerlendirdim. Kendisinin büyük bir çabayla karışıtırmasına rağmen.

Ama ben bu adama saygı duymuyorum, onaylamıyorum, sevmiyorum...

saygı duyduğum sadece yaratmış olduğu sanatı şarkılarıdır. Ama bu adamın kişiliğini değerlendirecek olursam bir hainlik bir ikiyüzlülük görüyorum.
Bu ülkenin ekmeğini yiyecek sonra da bu halktan kazandığı parayla pkk ya destek olacak bu halkın bu vatanın evlatları ölecek...
Bu halk ta ona saygı duyacak sevecek sayacak aslında kötü bir insn olmadığını hatta barışçı hatta vatan sever olduğunu iddia edenler bile olacak..

pardon!!

insanlar yaşar ölür geriye fikirler kalır. Yaptıkları kalır hatta sebep oldukları..

et yemiş birine ot yemiş diyemeyiz. ölmüş dahi olsa.

Bir şeylerin mücadelesi verilecekse çok doğru yollarla verilebilirdi... madem barışçıydı bu adam bu vatanı seviyodu kimilerine göre vatanseverdi ya! * )
''vatansızlıktan üşüyorum'' sözleri bu adama ait.. hangi vatanı seviyodu bu ülkeyi bölüp parçalayıp kurulmak istenen kürdistan vatanını mı seviyodu??
''vallahi apo yu özledim'' diye şarkılar yaptı. bu vatana olan sevgisinden mi bu vatanı bölmek parçalamak isteyen dış güçleri destek almış derdi kürtçülük bile olmayan tek amacı bu ülkeyi bölmek olan binlerce masum insana kıymış bu vatanı evlatlarını öldürmüş gözünü kan bulamış bebek katili şerefsiz apo yu çok özlüyordu?... kaldı ki bu şerefsiz örgütünü beslemek için insan öldürmek için bu ülkeye zarar vermek için para kaynakları kadın silah tücarlığı uyuşturucu satmak vs..
Böyle bir adamın peşinden bu yüzden mi gidiyordu destek oluyordu...
Bumuydu onun insancılığı barışçılığı....
Herkes istediğini düşünmekte özgür. keşke fikirlerini doğu yollarla savunsaydı. doğru olanın peşinden gitseydi bir katili dost edinmeseydi..
Keşke hayranlık uyandıran sanatını kan ile kirletmeseydi...
kürt ya da sosyopat olması ahmet kayanın adam olduğu gerçeğini değiştirmez.
(bkz: unutamam seni)şarkısı ve sesiyle etkilendiğim sanatçı. ideolojisi konusunda ise desteklemediğim şahıs.
sadece ama sadece bir şarkıcıdır. sanatçıdır. siyasi yönüyle ilgilenilmemesi gerekir.
hayatında hiç bir ziki becerememiş, geberip gittiğinde anası dışında kimsenin ağlamayacağı andavalların eleştirmemesi gereken büyük sanatçı.

hiç unutulmayacak olan, kürt halkının sesi soluğu olan.

her bir şarkısına kurban olacağım, bu ülkenin yetiştirdiği nadir gerçek sanatçılardan biridir.

keşke, kendisiyle tanışma imkanı bulup elini öpebilseydim.
eminim ülkesinin şu hallerini görseydi çok üzülürdü. göğsü daralırdı, yüreği kanardı. sonumuz böyle olacakmış işte ahmet amca.
http://www.youtube.com/watch?v=VfpuCYCgHvg

ben edirne'den ardahan'a kadar bu ülkeyi çok sevdim..
Babadan kürt anneden türk yeri geldiğinde siyasi bir zat yeri geldiğinde büyük darbeler yemiş bir aşk adamı olabilen sanatçıdır.
lise yıllarımda müptelası olduğum adamdır. Müzikle siyaset aynı anda gitmiyor işte abi, ayrıca gurbette çok iyi gidiyor.
müziği beni ilgilendirmez ama çok güzel siyasi düşünceleri olan adam.
http://www.youtube.com/watch?v=XhCTsIfYXOk
bu yaz mezarını ziyaret etme planım var.
akşam vakti bir resmini çekip altına "gurbette akşam oldu yine rüzgar peşindeyim" yazasım var.
edit:
şu pozla da bir resim çekilebilir:
http://userserve-ak.last..../Ahmet+Kaya+Karl+Marx.jpg
vallahi biz apoyu özledik diye şarkı yazan şerefsize ilah gibi davranan türk gencinin türklüğüne ... ben.

kanıt: http://www.youtube.com/watch?v=VP8n8GfFlyk
Ayip ettin gozum apoyu ozlemek hainlikten baska bisey degildir. Rok denen sahisin seni neden bu kadar savundugunu da anlamadim be gozum ne cikari var ki bilmiyorum gerci corbasi olmasa umrundamisin rok'un be gozum.
Türkiye bile kabullendi Ahmet Kayayı daha neyin davası bu.O Türkiye'nin Ahmet Kayasıdır.
kanımca en güzel şarkısı "beni vur" olandır.
şarkılarını her dinlediğinde insanı hüzünlendiren bir yorumu vardır.
"sesi çok güzel ama görüşlerini sevmiyorum" cevabını veren kişiye yüzde yüz ahmet kaya sorulmuştur.

kendisini sevdiğim ama sesi ve tarzı hoşuma gitmeyen sanatçıdır.
''okul aralarında 3 karde$in dükkanında plakçılık yapıyordum. oraya uzun saçlı ispanyol paçalı insanlar geliyordu. ilk ba$ta komiğime gidiyordu giyimleri ku$amları. ve sonradan bunların devrimciler olduğunu anladım. o kadar sevimli ve o kadar sıcaklardıkiler yani ben hayatımda ilk defa oğlum git $unu getir, lan bunu getir felan muamelesinin dı$ında ''merhaba arkada$, ruhi su'nun plağı geldi mi'' diyen insan olarak ilk kez onları tanı$tım''

''o zamanlar bir sevgilim vardı, balkondan balkona birbirimize bakıyorduk. ba$ka bir $ey de yapmıyorduk. sadece bakı$ıyorduk. özdemir asaf'ın bir $iiri var: ben birini sevmiyordum, o da beni sevmiyordu. bir yerde randevulaştık, ben gitmedim, o da gelmedi...''

''insanlarla bir türlü ileti$im kuramıyordum. ''onlar gibi konu$maya çalı$ıyordum''(hani $u $ırpıntı kızların kro diye hitap ettiği insanların dönemi); mesela terziye gidip onlar gibi pantolon diktirmeye felan ba$lamı$tım, terzinin yaptığı pantolonlar üzerimde uymadığını görüyordum. onlara yakı$ıyordu bana yakı$mıyordu. onlar saç uzatıyordu, ben de uzatmaya ba$lıyordum ama malatya'daki devrimciler gibi güzel olmuyordu.''

''babam emlakçıda çalı$ıyordu. gider uzaktan bakardım, emlakçının arabalarını yıkardı. içimden hep $eyi söylüyordum kendi kendime bir gün bu emlak dükkanını sana alacağım.''

''sonra onlarla yava$ yava$ tanı$maya ba$ladık. onlar benim gibi konu$maya ba$ladı, garda$ nerelisin gelek gidek diye; ama ben onlar gibi konu$amadım.''

ölümüne çeyrek kala artık bu üstümde uygulanan oyunlar bitsin demi$ti belgeselinde. kızlarımı, karımı özledim diyordu. haram bana $arkısını her dinlediğimde gözlerim dolar:

'' Lan gardaş bu nasıl yara
Kanar her yerinden
Dövülmüşüm sövülmüşüm kovulmuşum ben
Hastir çekilmişim yani kendi öz yurdumdan
Çeker giderim.'
öldüğüne hala ınanmak ıstemedıgım,serdar ortactan nefret etmemı saglayan buyuk ustad gelmez boyle bır ses yorum bırdaha bu ulkeyı her duygumu anlatabılen adamdır.