bugün

Sonra Hristiyan din adamları derler Şeytan Cennetten Dünyaya düşerken Afrika kıtasına düştü. Bu yüzden Afrika kıtasının tarihi bu kadar kara.
Cetvelle çizilmiştir.
Çunkü topografik yapı çöl.cok iyi sınır çizici olan irmak dag tepe yok.
Olsada olur olmasada olur.

Edyt: mısır dikaçıyi yakalamış sahrada.
kıta çizgilerinden dahil sömürüldüğü belli afrika aslında zengin maden ve kaynakları olan bir ülke mesela elmas madeninin en saf hali afrikadan çıkar orada bulunur vesayre.

ama amerika ve ingiltere başta olmak üzere çok sömürüldü insanları planlı olarak cahil bırakıldı ve sömürüp bi köşeye atılan bir ülke oldular sonunda.

ülkemizin kurtarıcısı mustafa kemal atatürk olmasa bizde afrika gibi olacaktık. 1. ve 2. dünya savaşı sırasında diğer ülkeler aklınca tc devletini paylar halinde paylaştı vahdettin kaçtı allah tc devletine mustafa kemal paşa gibi bir adam göndermese sömürge devleti olacaktık.
ingiliz yazar, gezgin, arkeolog, siyasetçi ve casus Gertrude Bell'in işidir bu. Kesin o çizmiştir.
2003 yılında ben 6. Sınıf öğrencisiyken sosyal bilgiler dersinde verilen bilgi. Yani afrika kıtasının sömürge devletleri tarafından paylaşıldığı. Görünce o geldi aklıma hey gidi yaşlanmışız.
Hep çölden dem vurulmuş.
Ancak bu durum nedense Asya'da geçerli değil.
(bkz: Gobi çölü)
(bkz: Taklamakan çölü)
(bkz: Kızılkum çölü)
(bkz: Karakum çölü)
(bkz: Tar çölü)

Şaka şaka elbet çöl ile de ilgili.
Asya'nın etnik ve siyasi durumu farklı. Çöllerin kapladığı alan gibi farklı etmenler var.

Siyasi farktan kasıt Asya'nın etnik çeşitliliği ve Afrika'nın sömürge yapısı.
Sör vilyım dankın heyvırt, general makenzi bi de ekselans henri yıvarlak masanın etrafına toplanır olaylar gelişir

Svdh: la bağele, zate çöl amuğagoyum, bura kazma Vuranın zürriyetini zikem, ben üç beş bişe çızdıydım, hemencene imzalıyak de siktirolup gidek bitten böcükten kaşıntı bastı ya la!

Gm: he ya ayıptır söylemesi beni de teeee londıralarda yengen bekler. Bazarki gemiye bindik bindik, binemedik soraki sefer şubatın otuzunaymış ellam!

Eh: (heyvırt’ın haritasına bakar) tamam la teyzemin evladı, yalğınız şu sahil hududundaki melmeketleri biraz girintili çığıntılı yapmak lazım, derelere gore felan bilahare ayarlarım ben, bi de bu cezayirinen Sudan ürüşvet verdi, oraları biraz büyük yapak!

(Hep beraber): he yapağ... aynen ele... (hoooooh diye mühüre üfler) ahanda bastım mohoru ekselansları, siz de imzalayın de gidek...
(bkz: kapitalizm ve kölelik) emperyalizmin önce insanlarını köle edip akabinde adeta son metrekaresine kadar çılgınca sömürgeleştirmesi sonucunda cetvelle çizilmiş sınırları bolca içerir. (bkz: agadir krizi) (bkz: fashoda krizi)
özellikle kıyı ülkelerin sınırlarını ingiltere ve fransa'nın, tamamen kendi sömürü menfaatlerine göre kalemle çizerek kağıt üzerinde belirledikleri haritadır.