bugün

maltepe ile idealtepe arasında bulunan semt. feyzullah mahallesine bağlıdır.
Çanakkale'ye bağlı Muhteşem bir yer. Köy demeye dilim varmıyor kusura bakmayın. sanatçıların ve akademisyenlerin yaşadığı yer. Hani, hepinizden tiksiniyorum mantığıyla şehri terk eden sanatçılar ve akademisyenler. Kendilerini köyde yaşıyor sanıyorlar. Köymüş. Hah!
ayvacık adatepe köyünün dışında bir de lapsekiye bağlı adatepe köyü vardır. lapseki ilçesinin en büyük köyüdür. 1200 kadar nüfusu vardır ve harika bir yerdir. *
Çanakkale, Ayvacık, Küçükkuyu ilçesine bağlı köy. Geçmişin ida Dağlarının eteklerinde kurulmuş bir Yunan Köyü.

http://galeri.uludagsozluk.com/r/adatepe-1139620/

Sahil yolundan saparak yukarıya tırmandığınızda dev Servi ağaçlarının bulunduğu mezarlık yanından geçerek büyük bir meydana çıkıyorsunuz. Burada da dev çınar ağaçları, gölgesinde masalar ve sandalyeler yeme - içme yerleri mevcut.

Evler zamanın korsan tehlikesinden korunmak için toprakla aynı renk. Günümüzde tehlike kalmayınca turkuazlar, pembeler, maviler evlere sıcak renkler katmış.

Benim için karanlık bir köy ve Ağustos ayının 4'ünde fazla sessiz. Hayatım boyunca en güzel ve en büyük, en estetik Servi ağaçlarını bu köyde gördüm.

Bu köyde de ülkemizin her güzel yerinde olduğu gibi pek çok ev yabancılara satılmış.

Köyü gezmemiz bittikten sonra dinlenmek için dev çınarların altında yemek molası verdik. Bizimkilerle birlikte ben de çiğ börek siparişi verdim. Hayatımda yediğim en berbat çiğ börekti. Soğansız, susuz, karabibersiz. Kıymayı da beğenmedim, ne etinden çekilmişti sormadım.
Kimseye tavsiye etmiyorum.

Köyü gezin, gidin, yemeğinizi aşağıda yiyin. Çünkü burada da lezzetsiz eller insanı ahmak yerine koyuyorlar.
buca ya bağlı bir mahalle. buca da olmasına karşın öğrencilerin çoğunluğunun mevcut çakçiki nüfüsunu bi hayli geçtiği için nezih sayılabilecek bir mahalledir. ev sahipleri öğrenciyi nasıl silksem peşindediler. iibf ve tınaztepe kampüslerinin içinde olduğu mahalle olduğu için revaçtadır. halkı aslında iyi insanlardır ancak ev sahipleri öyle değildir. hasanağa bahçesinden yukarı çıkıldıkça medeniyetten uzaklaşılır ve kasaba ortamına yavaş yavaş girilir. rakım artırıldıkça artık öğrencilerden eser kalmaz yerli halkı sizi karşılar.
buca'da bir semt. çoğu otobüsün son durağıdır.
zonguldak'ın devrek ilçesine bağlı bir köy.
istanbul da adaların en yakın ve güzel görüldüğü bostancı vapur iskelesine kadar manzarası olan istanbul daki lüks ilçelerden maltepe nin bir semti.
çanakkale ilinin Lapseki ilçesine bağlı bir köy.

ilçenin tüm köyleri için:

(bkz: Lapseki)
çanakkale ilinin ayvacık ilçesine bağlı bir köy.

ilçenin tüm köyleri için:

(bkz: ayvacık)
Çanakkalenin Küçükkuyu ilçesine bağlı; günümüzde sit alanı ilan edilmiş; taş mektebi ve bir çok akademisyen ile sanatçının da orada yaşıyor olmasıyla da adını duyurmuş; eski bir Yunan köyü.
Buca'nın bir mahallesidir.
(bkz: adatepe zeytinyağı müzesi)
çanakkale küçükkuyu'da zeytinyağı müzesi'nin bulunduğu yerin adı. aynı zamanda kaliteli bir zeytinyağı markasıdır.

http://www.adatepe.com/web/index.asp
sivas, divriği'de bir köy.
malatya türküsüdür.

adatepe adatepe
yağmur yağar sere serpe
asiye'yi sele verdik
daha yavruları görpe (ölem körpe)

asiye'yi sele verdik
yavruları galdı görpe

bu vali de ağır valı
gumandanı çağır vali
gelinleri su götürmüş
askerleri goyur vali

yöresi: malatya
kimden alındığı: sıddık doğan
derleyen: mehmet özbek
trt thm repertuar no: 2051
(bkz: ulku adatepe) *
buca' nın en köhne yeri. otobüslerin son durağı. arkadaşa evi tarif ederken komik hallere düşüren mahalle.
çanakkale'de bir köy.