bugün

özellikle temmuz sonu ve ağustos'un tamamında insanı öldüren, geberten, bayıltan sıcaklıktır. ağustos ayında ilk defa adana sıcağı ile tanışan insanları ise adana'dan soğutur. yani adam haklı beyler.
burası çok sıcak diyenlere götüyle gülen adanalıların karşılaştığı sıcaktır.
bu durumla ilgili küçük bir anıya sahip olduğum ve anlatmak istediğim sıcaktır. yaz aylarıdır, yazarımız istanbul'a tatile gitmiş ve temmuz'un sonlarına doğru adana'ya dönmek üzere yola çıkmıştır. uçak yolculuğu boyunca adana'nın sıcaklığı düşünülüp 'acaba varmadan paraşütle atlasam mı' diye hayaller kurulmuştur. ancak o korkulan dakikalar gelmiş ve uçak adana'ya inişe geçmiştir. hoperlörlerden bilgi veren ses duyulur. o yüce ses adana'nın sıcaklığının 27 derece olduğunu söylemektedir. aynı saniyede yazarımızdan ve yanındaki yolcudan şu sesler çıkar. (- yolcu,+katniss)

-(asık suratla)olamaz çok sıcak!
+(sevinçten deli gülümsemeler atarak)olamaz çok soğuk!

kafalarını birbirine çevirip göz göze gelirler. katniss gülerek:
+ adanalı değilsiniz galiba, bu sıcaklık adana için gayet düşük bir sıcaklıktır bu aylarda.

bunu duyan yolculunun morali iyice dibe vurmuş ve 'ciddi olamazsın' diye oldukça kısık bir sesle tepki vermiştir. nitekim öyle de olmuştur. uçaktan inildiğinde katniss kızımız güle oynaya kendisini karşılayanların yanına giderken yolcumuzda eşine 'bu ne sıcak allahım' diye yakınmaktadır. bu da böyle bir anımdır.

kısaca adana sıcağı cehennemin bir provasıdır efendim. insanın kimyasını bozar, asabi yapar. ondan sonra vay efendim adanalılar niye böyle kaba küfürbaz kavgacı demeyin adamların bütün yaz boyunca beyin hücreleri buharlaşmış, gelin bir ay sizi misafir edelim görün bakın ne oluyor. yan durduğu için tabloya bile küfür etmeye başlıyorsunuz benden söylemesi.
her sene asfaltta yumurta pişirme haberi ile pekişen sıcak.
(bkz: gavur amı)
başıma bir şey elmeyecekse özlenen sıcaklıktır.

özledim lan harbiden, bozkır'da gelmeyen yaza özlem içinde olmak, 1 günde 65 km yer değiştirip gün içinde farklı sıcaklık değişimiyle bünyenin ne bok yiyeceğini şaşırması nasıldır bilir misin?
sıcak işte, korunma yöntemin belli, yapacağın belli.

sabah ceket giyip yola çıkıp, 3'e kadar üstünde kalır, yağmuru savuşturduysan korunaklı bir yerde, dönüşte o ceketin hamallığını muştulayan öğle sonu ankara sıcağı karşılar seni. 1 aydır bu böyle arkadaş. artık meteorolojiyi takip etmemek, üstelik işyerinde meteorolog gibi " hocam bugün hava nasıl olacak?" sorusuna cevap vermekten üşenir olmanın, "ne haliniz varsa görün la" diyerek işi tamamen allaha havale etmenin yorgunluğu. bıktım la, gelecekse gelsin şu bulutsuz günler artık.

bir türlü yere düşmeyen bağıl nem'in tavan olduğu adana nemini, sıcağını, özledim mi? özledim la vallaha özledi,m. aam bu özlem hep kısa sürer. hemen nefret ederiz biribirimizden o ayrı.
kardeşimin, erzurumdan ailecek ziyaretine gelen arkadaşının annesinin henüz otogar da bayılarak günün yarısını adana devlet hastahanesinde geçirmesine sebeb olan hava durumu.
cehennemin stajı. ah be adanam.
mayısta klima çalıştırmaya başlatandır.
bu yıl la nina etkisinden dolayı şuana kadar yayla gibidir ama evdeyseniz dışarı çıktığınız anda gün boyu gneşte 60 derece olan asfalın kaldırım taşlarının sıcağı ve basık olan nemi adamı ters domaltıp düz siker çok berbat sıcağı vardır zaten yazları bu kadar nemli ve sıcak olmasaydı tahminimce başkent yada istanbul gbi bir şehir olurdu kışları çok güzel olan ama yazları hele hele temmuz 15 ten ağustos sonu ve eylül ilk haftası adamın amına koyan bir havası vardır...oruç tutartken geçen yaz atleti ıslatıp öyle giydiğimi bilirim.
dışarı çıktığınızda buharlaşma ihtimaliniz yüksek olduğundan genelde pek evden çıkmayı tercih etmezsiniz.
(bkz: yaylası olanlar kurtuluşa ermiş olanlardır)
21 hazirandan itibaren ebemizi sikmeye başlamış sıcaktır. şu an pc başında oturuyorum sadece ellerim çalışıyor ama sırtım alnım götüm her yerim ter içinde. oturduğum yerden sıvı kaybediyorum amk.

varsa kilo problemi olan gelsin adanaya.
Suan evde oturulacak duzeyde sıcagı olan,1 ay ıcınde hayalet gorunumune kavusacak sehır. Bu sıcakta burada kalanı tebrık etmek lazım.
bir adanalı olarak bu daha * başlangıç dediğim olaydır. boxer ve askılı bluzun bile fazla geldiği , duştan çıkınca giyinirken bile terlenen sıcaklar daha gelmemiştir. bi de yaz okuluna gidiyor olanlar var. ehehe *
--spoiler--
bir antalya sıcağı değildir.
--spoiler--

doğru, değildir. burada nem yüzde doksanları rahat görüyor. hissedilen sıcaklıkta haliyle 2 katına çıkıyor. düşünsenize 40 derece olsa hava...
cehennemi dünyada yaşatan sıcaklardır. sokakta insanların melez kıvamında bir renge sahip olmasının sebebidir bu sıcaklar aynı zamanda.
temmuz ayının bir kısmını adana' da geçirmiş biri olarak sadece şunu söyleyebilirim; arkanıza bakmadan kaçın!
(bkz: welcome to hell)
ebemizi hunharca sitip atan sıcaktır. yolda bayılmadan eve ulaşabilmek için dua ettirendir. her mm2 nin terler. o terle de keban barajı dolar. götüne vantilatör takmaya bile razı eder. adanalıların allah a bile küfrettiren sıcaktır. dünyadayken cehennemi yaşamaktır. hissedilenin 72 derece oldugu bir günde adanada insanların neden yaşadıgını sorgulamaktır.
şu an hollanda'da kendini (hafiften) göstermekte olan sıcaklık. aşırı bunaltıcı ve nem dolu. burası böyleyse adana'yı düşünmek bile istemiyorum.
adamın götünden aldığı kanlar yetmezmiş gibi bilgisayarların da götünden kan alıyor.

görsel

not: fotoğraftaki bilgisayar bana ait değil.
insanı yemek yemekten dışarı cıkmaktan hatta uyumaktan hatta hatta duş almaktan bile tiksindiren sıcaktır.bu hafta itibariyle tamamen hissedilmektedir.vay halimize!
arabaya bindiğimde abartısız 48 derece yazan sıcaklıktır. geberten türdedir.
içeride kalan nem seviyesi çok yüksek büyükşehir sıcaklığıdır. diğer bir çok kent sahil kenti olmasından dolayı idare eder, ancak adana sıcağı karasallıkla birleşen sıcaklıktır.
http://galeri.uludagsozlu...na-s%C4%B1ca%C4%9F%C4%B1/

böyle bir şeydir. lanet olasıdır.
(bkz: cehennem)
bildiğin nem basılmış sauna.