bugün

biri adana 'dir,
diğeri ise urfa.
temel fark kırmızılıktır.
aralarında yamulmuyorsam 4 saatlik mesafe vardır.
urfa, adana'ya göre sesli harf çeşidi sayısı bakımından daha zengindir.
biri adana kebapla, diğeri urfa kabapla meşhurdur.
* *
adana 3, urfa ise 2 hecelidir.
adanalının dizisi vardır, urfalının dizisi yoktur..
adana sumakli soganla guzel gider, urfa acili ezme ile.

bu arada urfa da oxford olup olmamasi adanayi si.lemez, adana'nin hasan sas'i vardir.
adana`da incirlik üssü vardır. urfa'da kerhane yoktur. ulan urfalılar kerhane açmaya kalkan belediye başkanını şehir dışına sürdüler. adanamız ise elin amerikalısını bizim orospulara ikram ettiler.

beni kim şey yapıyorsa..
adanalılar ilahi kudret sahibi olduklarını iddia ederler (bkz: adanalıyık allah ın adamıyık)
urfalıların sadece ülkemizde şöhretleri vardır. diğer dünyayla iletişimleri yoktur. (bkz: şanlı urfa)
*
(bkz: sözlük ile bulmaca arasındaki farklar)
biri sanatçı çıkarma rekoru kırarken*, diğeri nadiren çıkarır.
ara gecis formu; gaziantep
adananın acılı olduğu yanılgısı da bunların içinde yer alır. hayır bunca yıllık adanalıyım bir kere kebap yerken ağzım yanmadı. hayır acıya alışkınım acıyı seviyorum dicem de yok anacım, biberin babasına denk geldin mi kanırtıyor adamı. adana dışından birine adana acılı falan değil dediğimde hahaha huhuhuhu diyip kıçlarıyla gülüyorlar bana. ulan değil işte acı değil gerzek! hayır belki isteğe göre acıyı koyup abartıyorlardır bilemem de adana acı falan değil kardeşim. acı olsun olmasın kebabım mükemmeldir.
adanalıların pek umrunda olmayan farklardır, urfalılar ne alemde onu da zaman göstersindir. ayrıca, anket yapmak iğrençtir.
acılı adananın acı ile uzaktan yakından alakası yoktur. yaklaşık 20 kez adanaya gitmeme rağmen hiç bir lokantasında acıdan eser görmedim. ama urfa başkadır. kebabı en acı biberlerle servis yaparlar. bu acıda insanın iştahını dahada açar.

bu arada eskilerden adana urfa bankası adında bir filmde çekilmiştir.

son olarak aslında bakarsanız urfalılarında pek umrunda olmayan farklardır, adanalılar da tam olarak ne alemdedir tabiki onu zaman daha iyi gösterecektir.
adanada acı isteğe bağlıdır, urfada zaten olmazsa olmazdır. urfada her kebapçı ciğer yapar adanalı ciğer yemek için kozana gider. urfa kebapçısı daha samimidir, adana kebapçısı daha mesafeli. urfaya gitmiş adanalı olarak tespitlerim bunlardır.
adanalı allahın adamıdır urfalıyı bilmiyom.
urfa normal bir insanın yiyebileceği düzeyde acı diğeri ise ultra acılıdır.
adananın delisi urfanın aşireti meşhurdur.
akdeniz vs güneydoğu.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar