bugün

- adamın gol diyo!!!
+ senin adamın da gol değil diyo..
- ama....
(bkz: halı saha diyalogları)
mahalle maçlarında da sık sık kullanılan diyalogtur.

(bkz: duvardan gol yok).
tartışmada rakibi içten çökertme salvosudur. sen de mi sitemi ile rakip, takım olmaktan çıkar. zordur doğruyu seslendirmek. canını yakar kimi zaman.
(bkz: gol olur)
tartışmayı bitiren cümledir. bir işgüzar ve doğruluk delisi takım arkadaşı yüzünden golün kayıtlara geçmesinin habercisidir. artık ne desen boştur, zira takım arkadaşın gol demiştir bi' kere, ağzında kuş tutsan inandıramazsın kimseyi. aslında golü takım arkadaşınızdan yemişsinizdir. bir sonraki maçta takım kaptanının bay doğruyu seçmeyip fasulye konumuna getirmesiyle sonuçlanması muhtemeldir.

(bkz: aldım verdim ben seni yendim)
mahalle maçlarının en geçerli kuralı.. içinde biraz evleviyet, biraz teamül birazda yaşanmışlık taşır. ortak paydada birleşmeli insanlar mesajı verir.
- adamın gol diyo oğlum, adamın gol diyo!
+ o kendi yarım saat önce attığı golü söylüyo hala lan, ilk kez gol attı hayatında.
- onu mu söylüyon lan gerçekten?
^ nasıl taktım ama dört metreden!
- dört metreden mi?
^ ilk kez vuruyorum o mesafeden...
mahalle maçlarında tartışmalı gol pozisyonlarında rakip takımdan bir kişinin golü kabullenmesi sonrasında diğer rakip takım oyuncularına karşı sarfedilen klişeleşmiş sözdür.
(bkz: sen ordan nası gördüm **ına g*yum)
(bkz: adamin devam etti)
taş üstü taş üstü,gol değil taş üstü de bu süper diyaloglara bir örnektir.
5 te devre 10 da biter.
"sussana lan ! " diyerek kızar mahallenin abisi gol diyen çocuğa.
uzatmanın bir anlamı yok gol diyelim gol olsun, nasılsa ben telafi ederim felsefesini güden cömert topçudur.
Adamın gol diyorsa goldür abi. O adam apar topar pataklanır ve bir daha ki maçlara çağrılmaz.
genellikle gol olduğunu iddia eden takımın taşşaklı kişisi , karşı takımdan zayıf iradeli birinin gözünün içine bakar ... zayıf elaman bencede gol der bunun üzerine gol atan takımın taşşaklı kişisi ... diğer takımın taşşaklı kişisine gider adamın da gol diyor a.q der ...... bunun üzerine diğer taşşaklı kişi kendi takım arkadaşının gözünün içine bakar zayıf iradeli kişi çelişkili cevaplar vermeye başlar ... tartışma büyür ve hangi takımın taşşaklı kişisi daha taşşaklı ise onun dediği olur , nadirde olsa daha taşşaklı olan bu da size emzik olsun der ve golü kabul edebilir.

gerçekten gördüğünü söyleyen samimi karşı takım oyuncuları da yok değidir , onları da ayrıca tebrik etmek gerekir .
klasik ikna yöntemidir. Her takmın buna sebep olacak bir safı mutlaka olurdu.
adamım pencereden atla dese atlayacak mısın dedim cevab veremedi.
- adamın gol diyor, olummm.
- bak koçum birincisi, gol değil, ikinicisi, ben o adamımı bi zikerim, üçççççççççççç, senide zikerim.
(bkz: admin gol diyor)
gol yiyen takımdaki dürüst kişi tarafından doğru olduğuna inandığı şeyi söylemesiyle beraber karşı takımın eline geçen kozdur.amma dikkat çekilmesi gereken taraf burası değil bundan sonrasıdır bence.o sihirli söz tartışmalı golü yiyen takımın kaptanına söylendiğinde, adamın bilinçaltı olayı çok farklı yorumlar:

-adamın gol diyoo
bilinçaltı:oha benim adamım mı var lan?, vay anasını polat gibi mi oldum şimdi?gol mü ne golü yahu, haa şu yediğimiz gol,neyse dur şu adamıma bi dayılanayım da havamı atayım.

gibi bir ego patlaması yaşar çocuk.doğrular yanlışlar tartışmalarda kaybolur gider.
Bu durumda gol diyen eleman ilerde zengin olamayacaktır, insan ilişkilerinde çok kazık yiyecektir, makam mevki sahibi olamayacaktır. amınakoyim böyle dürüstlük mü olur?
çift kale maçların vazgeçilmez repliğidir. iki taş koymak maksadıyla oluşturulan kaleler üzerindeki hayali çizgiler üzerine top geldiğinde büyük bir karmaşa yaşanır.

siz gol olmadığını iddia edersiniz, takımdaki diğer arkadaşlarınız da aynı şekilde. takımda bir çıkıntı vardır. adeta dürüstlük abidesi duruşuyla ortaya çıkar ve gol der. takımımızdaki dürüstlük abidesi çıkıntı arkadaşımız kabul ettiğinde karşı takım oyuncuları hep bir ağızdan adamın gol diyor demeye başlar ve böylece psikolojik baskı kurulur.

bundan sonra itiraz etmenin hiçbir manası kalmamıştır. gol olduğunu mecburen kabul edersiniz. golü diyen arkadaşınıza söve söve oyuna başlarsınız.
çok başımı ağrıtmış söz. Oysaki o top çizgiyi geçmemiş, hayali kale direğinin üstünden geçmişti..
Her duyduğumda çıldırdığım sözdü..

Ulan bi de takımda namuslu ahlaklı tip olur, hep o pezevenk söylerdi "taam taam gol ya" diye onun yüzünden gol saymak zorunda kalırdık. Saymazsak kavga çıkardı çünkü, pis dayak yerdik ayıptır söylemesi..