bugün

mahalle maçı yapılmaktadır. kıran kırana bir maç olmaktadır. top bir o kalede, bir diğer kalededir. derken takımlardan birinin yaptığı ataklardan birinde çekilen şut çok tartışmalı bir yerden geçmiştir. oyuncular ikiye bölünmüştür.
bir taraf: ''direk lan! gol yok!'' derken,
diğer taraf: '' lan neresi yok boru gibi girdi!'' şeklinde bir gol iddaasında bulunmaktadır. herkes bağırmaktadır...

sonra birden ordan bir ses gelir. Aman allahım! O ses!!!

--spoiler--
''gol oglum!''.
--spoiler--

bunu söyleyen kişi golu yemiş sayılacak takımdandır. o andan sonra iş bitmiştir, gol diye tutturan takımın artık cok güçlü bir destekçisi vardır. hemen bu cümle gelir
''adamın gol diyor!''
artık yapacak birşey yoktur. dürüstlük abidesi bir salak tarafından söylenmiş bir söz maçı bitirir. o takım gölü yemiş sayılır. ''gol oğlum'' diyen çocuk maç bitimi beklenmeden haşat edilir. agzıyla burnunun yer değiştirdiğine inanılınca bırakılır. maça başka bir adam alarak devam edilir.
- ggooollll
+ yok lan ne golü
x gol abi gol
- aha adamın gol diyor
+ ben o adamın aq
x direkte olabilir bir daha oynatma şansımız yok mu?
+ aq senin geç kaleye
(bkz: adamin devam etti)
(bkz: gol değil boru)
bahsi geçen cümlenin öznesi görevindeki "adam" denen şey olağanüstü bir durum olmadıkça 12-15 yaş arası çocuklardan birini temsil etmektedir. ilginç ama faideli bir bilgi.
mahalle maçlarında karşı takımın "gol değil" direncini kırmak için kullanılan en etkili cümle. zira kendi adamın bile gol diyosa artık yapabileceğin çok fazla bişey kalmamıştır.
'ziktirtme lan onu, adam mı o' şeklinde gayet sert ve beklenmedik bir tepkiyle karşılaşacak olan cümle.
o adamın artık oyuna devam edemeyeceğini anlatan hededir.

(bkz: top benim)

(bkz: ne dedim ben)
her takımda, karşı takımdaki uyanığa bu lafı söylettirecek bir saftirik bulunur.
aslında "adamınız diyor oğlum!" şeklinde parmakla söz konusu adamı göstererek hızlı, sinirli ve heyecanlı bir tonlamayla söylenir.
Tartışmalı bir gol olur. Bir anda tartışma alevlenir. "abi ordan gol olur mu ya?","lan bal gibi gol iste. uzansaydi tutardi" falan gibi sözlerin arasında bir delikanlı dürüst karakter çıkar, kendi takımını aleyhinde görüş beyan eder. Bir anda tartışma bu eleman üzerinde yoğunlaşıverir. "Adamın diyo lan işte, bal gibi gol" sözleri eşliğinde santra yapılır. Bu dürüst elemana bundan sonra pas mas verilmez.
(bkz: 3 korner 1 penalti)
(bkz: hey adamım senin sorunun ne)
(bkz: aç aq kaleyi aç) *
-ne golü olim direkten gitti. *
-baksana laa adamın gol diyor
-* onun ben.mına goyim.
mahalle maci klisesidir. durustluk abidesi, fair play timsali bir eleman " gol hafiz gol. ben gordum. " der, bundan gaz alan camur sevketler de baslarlar yaygaraya. tabi ki golun gecerlilik kazanmasinin yaninda itiraz ve tahkim yolu acik olup gerek gorulurse macin tekrarina bile karar verilebilir. *
genellikle adamın gol demesi ile gol sayılır, oyun kaleciden devam eder.
lan o adam mı? diye karsılık verilesi gol diyen adamı rezil ettirilesi söz.
genelde sokaktaki çocukların maç sırasında yaptığı diyalogdur.buna benzer olarak penaltı kuralıda vardır.2 penaltı kullanılır 1.si gol olursa kullanılmaz ama 1.de atılamayan golü 2. penaltı sayesinde atma şansı vardır.
'' taş üstü olum gol değil ! '' hitabına, karşı takımdan gelen muhalefet atağıdır.
- adamın gol diyo!
- adam olsa, demez.
- adamın gol diyor!
+ ne yani sana o.ç. dese kabül mü edicen?
- 5^4''+/()&= ?
+ aut kullan sen recai, mahmut akşama çözümler olayı..
(bkz: mahalle maçı replikleri)
sadece fol için değil, mahalle maçlarında tartışmalı her pozisyon için kullanılabilecek en güçlü argümandır.
(bkz: adamın faul diyor)
(bkz: adamın el diyor)
(bkz: adamın penaltı diyor)
(bkz: adamın diyor)
(bkz: adamımı sikeyim)
(bkz: maç bitti herkes evine)
adamın rıdvan dilmen olma ihtimali yüksek olan demeç.
güncel Önemli Başlıklar