bugün

sahip olmayanların burun bükeceği faydalardır.

bir iki nazla istenilen hizmet yaptırılabilir, yemek yapar, ders çalıştırır, aşk doktorluğu yapar, dert dinler, sütlü nescafe yapar, meyve soyar, moda eleştirisi yapar, "canım kardeşim," diyerek yanakları sıkar.

özledim valla. inşallah mutlusundur.

vesselam...
yarı annelik yapar. hakkı ödenmez.
mesajla pilavın nasıl yapıldığını anlatır.
ilkleri bilir hep arkanızdadır.
kıyafetleridir.
kesinlikle saymakla bitmez. muhteşem ya, açım diyorsun yemek getiriyor çay diyorsun çay getiriyor. keşke bütün abiler abla olsa.
evde, promosyon anne gibidir.
sizin için kendisini ateşe atandır.
Saymakla bitmez. *
okuldan kaçıldığında, zayıf not alındığında, öğretmen veliyle görüşmek istediğinde, veli toplantılarında, anne yerine götürülebilir. hem anne gibi laf etmez, hem hocalara karşı sizi savunur.
okulda paranız biter harçlık gönderir,
tatile aileniz göndermez ablayla en uçuk yerlere gidersiniz.
aileden gizli bişi yapılır abla kurtarıcıdır.

daha sayim mi?
yokluğunu hep hissettiğim ve hissedeceğim insan. ben olmayaydım da, bir ablam olsaydı diyecek kadar...
doğum yaptığınızda siz bebeğinize bakmaya çalışırken, bebekmişsiniz gibi size bakmaya çalışan insandır abla. canınızdan can koparken, canı gibi bakandır; candır!
erkek için abla çok şey ifade eder. fayda diye sınırlamak yanlış olur. en yakın tabir anne gibidir. hatta bazı konularda anneden daha yakındır. kızlar için de aynı olduğunu düşünüyorum.
zararını düşününce daha çoktur.

ohh tek çok halim, kaygısız başım.
maddi manevi çok rahat sömürebilirsiniz.*
eğer erkek seniz ve sizden 4 yaştan fazlaca büyük ablanız varsa yarı annedir. derslerde yardımcı olunur, canı sıkıldığında arabaya atlayıp içmeye gidilir, bir kızdan hoşlanıldığında ilk onunla tanıştırılıp onay alınır, bütün dertler sıkıntılar anlatılır... canınız tatlı ister anında abla yapar önüne getirir, şehir dışında okuyorsanız en güzel yemek tariflerini gönderir ve ilgilenir. tüm çıktığın kızları faceine ekler ayrılınca da siler. bayramlık veya kıyafet alındığında annenin çok pahalı olmaz dediği gömleği alır. aileye karşı daima korur. hatalarını gizler. gerektiğinde suçu bile üstüne alır. bildiğin anne gibidir lan ve hatta daha yakındır.
aile fertleri ne derse desin destek olur, o daha çok sever ve korur. her şeye kızmadan destek olur. anne babaya karşı karşılıksız savunur ve istekler için zemin hazırlar. ablalar olmasa her şey zor.
her türlü suç biz zavallı ablaların başına kalır. kardeş bir şey kırar, abla meden.kardeşine dikkat etmemiş olur. kardeş bir şey ister, parası yetmez, abla ortak olur. kardeş dersine yardım etmesini ister, abla eder. kardeş bir şeyi yüzüne gözüne bulaştırır, abla olayı örtbas ederken bir yandan da kardeşi olayın içinden çıkarır. kardeş sırlarını anlatacağı birini ister, ablası oradadır. kardeş üzgündür, ablası neşelendirmeye çalışır. kardeşin canı sıkılır, ablasıyla boğuşmaya çalışır, abla onun canını yakmadan ortak olur, kardeş onun canını yaksa da sesini çıkarmaz. kardeş yemek ister, (içinden gelirse) abla getirir. kardeş bebekken gerekirse altı bile bezlenir. sonra kardeş büyür, ablasıyla iddialaşmalar, kavga etmeye çalışmalar, ablayı yermeceler, bir su getirmeyi çok görmeceler... abla yine sesini çıkarmaz ama bir gün çok fena patlayacaktır.
daha sevecen bir yazı olsa kardeşime gösterecektim, yine sinirlendirdi beni küçük cüce. 11 yaşında şimdi. doğum gününe de az kalmış. bunu okuturum artık.
çok da seviyorum sıpayı.