1. 1.
  Gerçek bir hikayeden uyarlama olan bir kore filmidir.

  Seullü bir taksi şöförü 100 000 bin won karşılığında Gwangju şehrine Alman bir gazeteciyi götürür. Şehirde sıkıyönetim ilan edilmiştir. Aşırı solcu üniversite öğrencilerin ayaklanması ve Güney kore yönetiminin bunları şiddetle bastırması nedeniyle şehre girişler yasaklanmış ve dışarıdan basın mensupları alınmamaktadır.

  Alman gazeteci türlü zorluklarla ve taksi şöförünün fedakarlıklarıyla içeri girmeye başarır. Dünyaya burada olan biten her şeyi aktarır. Gwangju şehrindeki taksi şöförleri de onların şehir dışına çıkmasına yardımcı olur.

  Filmde Güney Kore kültürüyle batı kültürünün farklılıkları bir yemek masasında çok güzel anlatılmıştır. Bizde para anlamına gelen el işareti onların aklına iskambil kağıtlarını getirirken biz de çorabın delik olması utanç verici bir durumken onlarda normal bir durum misal.

  Filmde güney korede 1980 yılında taksilerin yeşil olması ve şehirlerinde yemyeşil ağaçlarla kaplı olması filme güzel bir renk katmıştır.

  Filmin sonunda bu gazeteci tekrar bu taksi şöförünü aramaya çalıştığını ama bir daha görüşemediklerini büyük bir üzüntüyle söyler.

  7/10
  1 ... sundog
 2. 2.
  (bkz: Taeksi woonjunsa)
  (bkz: gwangju ayaklanması)

  laylaylom başlayıp sonrasında ağlatan film.
  ... kornisten kovulan perde ruleti