bugün

elde ettikleri çoğu şey için çaba sarfetmemiş nesildir. misal ;

- dönem ödevi için ansiklopedi açıp oradaki biyografi ya da tanımı a4 kağıda mürekkepli kalemle yazmamış olan, bunun yerine internetten copy paste ile ya da hatta ödev.com yardımı ile ödevini yapmış olan nesildir.

- telefon numarası ezberlememiş, fihrist kullanmamış, bunun yerine telefonunun rehberine kaydetmiş nesildir.

- pastane önü, durak önü vs yerlerde arkadaşları ile belli bir saat için randevulaşmamış, bunun yerine herhangi bir yere vardığında arkadaşlarını cepten aramış nesildir.

- bir grubun türkiye'de dağıtımı yetersiz olan albümünü elde edebilmek için 10metrekarelik bir müzik dükkanının rocker sahibine sipariş verip, verdiği albümün gelmesini beklerken de şarkı sözlerini blue jean dergilerinden buluşturmamış, bunun yerine nakaratını duyduğu şarkıyı mp3 olarak indirmiş nesildir.

- gerçek fotoğraf albümleri (devasa olup fotografların üzerinde bir de pvc gibi bir şey ile örtülü olan) yoktur. bunun yerine pikselleri olan nesildir.

- istedikleri bir ayakkabıyı aldırmak için ailesinin kendisine deadline sunmadığı, bunun yerine istedikleri şey en kötü ihtimal kredi kartının kesim tarihinden sonraki gün 12 taksitle alınabilmiş nesildir.

- susam sokağını bilmeyen, okumayı okulda öğrenmiş nesildir.

-sticker koleksiyonları yoktur, bunun yerine bulduklarını etrafa yapıştırırlar zaten.

- kitap okuma olayını neden sonra kaybettiler onu bilmiyorum? hepsinin film olarak çekilmişi var diye diyeceğim ama o filmleri de izlemiyorlar ki..

- bir de bunların elinde hiç lego görmedim ben? bilgisayardan olsa gerek..

örnekler böyle çoğaltılabileceği gibi burada anlatmak istediğim bu neslin hiçbir çaba göstermeden her şeye bu kadar kolay erişebilmesinden mütevellit, çoğu şeyin kıymetini bilmemeleridir. bunlardan önceki nesil en azından bu miladın öncesini ve sonrasını bildiğinden daha bir sindirmişlik vardır. kıymet vardır. ayakkabılarını kutuları ile saklar, dvdlerini ya da kitaplıklarındaki kitaplarını ödünç verdikleri zaman geri getirilmesini isterler.

bir de bağlayamadığım bir nokta daha var, 80 kuşağı (erken 80ler diyelim) zamanında devlet üniversitesini kazanamamak insanlarda mahçubiyete yol açarken, 80 sonu 90 başında ise tam tersi vakıf üniversitesi varken devleti kazanmak bir eziklik göstergesi oldu çıktı. biri de kalkıp bunu açıklarsa sevinirim.

edit : entryye bir baktım da, 90 öncesi de ne pis bir nesilmişiz her şeyi biriktiren... sanıyorum ilerleyen zamanlarda çöp ev ler 80li kuşağın eseri olacak..
her sene bir nesil alimi yapilsa 84 yil sonra sozluge gelecek olan nesillerdir. dusuk bir ihtimalle cocugum, buyuk bir ihtimalle de torunum gorur onlari. tabii o zamana sozluk kalir mi? farkli bir formata gecer kesin.

ha bu arada o zamanlar da sozlugun basindaki zall jr da ayni dedesi gibi sozluge yazmayacaktir.

simdiden bir basliga da ukte vereyim;

(ukte: doksaninci neslin katlinin vacip olmasi)
nazım *, benerci'nin kendini niçin öldürdüğünü tartışırken herakles'i düşünür bir süre nehre düşürerek gözlerini...

"herşey değişip akmakta / bu değişim beni hayran bırakmakta"

eskiden kuşak kavramı baba ile oğul arası süreçti şimdi değişim öyle güçlü hissetiriyor ki kendini , birbirine kardeş olan iki nesil arasında şu en fazla 10 yıllık süreç içinde yabancılaşmanın nasıl oluştuğu kimsenin dikkatini bile çekmiyor. ister ihtilal deyin ister globalizm ister teknoloji çağı ve iletişim.her ne olursa olsun şairin dediğine çıkacak ama herkes "hayran" kalmayacak bu değişim karşısında.
100 yaşındaki yazarın utandığı nesildir. kendisi cumhuriyet döneminin en parlak yıllarında yaşadığından ekstra şanslı birisidir. bu yüzden bizleri küçük görmektedir. ayrıca suçlaması gereken 90 sonrası dünyaya gelenler değil, onları eğiten nesildir.
düz mantık yetişen nesildir. sorgulamaz. sorgulamayı bilmez. hangi siyasi görüşe mensup aileden gelirse gelsin!
içlerinden birçoğunun özenti, kendi kültürünü tanımayan ve apolitik olmasından dolayı geri kalan azınlığın siyasi görüşünü veya kendi doğrularını söylediği zaman toplum içinde hayretler uyandırılmasına neden olan nesil.
korkutan nesildir , zira ne okuma alıskanlıkları vardır ne de genel kultur.tek kultur televole kulturudur.daha uzar gider bu.
ah sözlük.. sinirlenmeyeyim diyorum nereye kadar. 90 öncesi nesil: genelleme yapmayı pek seven, şu sözlük ortamında dahi olsa kendinden küçüklere örnek olmaya çalışmayıp aksine onları "genelleme" adı verilen b*k çukuruna sokup sokup çıkartan insanların oluşturduğu topluluk. * korkutmayan nesildir.zira okuma alışkanlıklarıda vardır kültürleride vardır. bir kasa elmadan çıkan bir kaç çürük elma(!) yüzünden topumuzu çöpe götüren 90 öncesi nesildir. aynaya bakıp kendini sorgulaması gereken nesil,90 ve 90 sonrası değilde 90 öncesi olup bunları yapan insanların oluşturduğu nesildir.
apolitiktir, korkaktır, uyuşuktur, teknoloji çocuklarıdır. nasıl olsa bunların tümüyle suçlanacaklar elimi çabuk tutayım ben. *
nerde eski sözlükler denilesi nesil.
bir çoğu salaktır. emo ve rapper olma arasında gidip gelen, özenti , dostluğu, arkadaşlığı, vefayı bilmeyen, empati kuramayan bir nesil. önceki yazılardaki gibi bazıları keşke 60 larda 70 lerde doğsam diyenler vardır. ama bakın ''bazıları''. okyanusda damla misali. bir amerikan özentisine 100 tl verebilen nesildir. anne babayla iletişim kurmaya, küfretmeyi, içmeyi marifet zanneder bi çoğu. hayattan haberleri yoktur bi çoğunun.
x kuşağı için pipilerine sarılıp uyuma vakti...
önünde 80 lerden güzel bir örnek yoksa boştur 90 nesili.

tartışılan bir kızdır .sitemizde amatör çalışmalarını yazıyor.tabi arkadaşıyla bu yazıları tiye alan yaer buyrun benim başlıyor okumaya yazı birebir bir kitabın kopyası kelimelerine kadar.neyse hızlı okumam sayesinde 150 kusurluk sayfayı eledim sonuca ulaştım.ama yorumları görmelisiniz "çok güzel yazmışsın çok bayıldık kesinlikle harika"(meğerse yorum yapanların hepside 90 lı imiş) be arkadaş nasıl tepem atmış yazı kopya. kitaptan okunmuş karaketlerin ismi değişmiş cümlelerin sıralanışının ve büyüsünün içine sıçılmış aynen yazılmış. yazdım eleştirimi herkes arka çıkmış ben verdim ayarı öhm neyse kızımız özelden yazmış bana işte "bu hikaye benim bir arkadaşımın başından geçti" diye resmen afedersiniz sözlük okurları "oha çüşşş" dedim. "kızım bu kitap" dedim kendisine kibar yollu. velhasıl konuşma uzadı kızmızın görüşü okumuşluktan geçmiyor, hayal gücünü önemsemiyor ben yaşanmışlıklara bakarım diyor [baya yaşamış(!)] dedim bu işte bir bit yeniği var bir baktım profile 94 lü...:/???? allah belanı versin yaer buyrun benim dedim iki saattir bir oduna laf anlatıcam diye uğraşıyorsun kapattım siteyi derin bir nefes aldım allaha tekrar tekrar şükrettim 80 kuşağı olduğum için.
bu kuşak:
-bir bok yaşadığını sanan
-vücut olarak çabuk büyüyen ama beyinlerini kesinlikle ellemeyen
-kitap okumayan
-söz dinlemeyen
-ben hayatı çözdüm hayat boştur gerisi loştur hesabı takılan
-bir gün onla bir gün bunla olan
-elinde telefon tık tık tik tik sürekli mesaj yazan
-3,5 tonluk makyajla dolaşan
-teknolojiye yani ne oldum deliliğine kurban verdiğimiz silik yitik bitik nesildir.

umudum milenyum nesili şöle bir arama tarama yaptım bu nesil zehir gibi zeka ön planda gibi; inşallah haklıyımdır.insan tırsıyor lan bu zibidi 90 lıları görünce erkekler neysede kızlar... kafama duvarlara vurasım geliyor yeminle..en az 3 çocuk düşünen beynim error veriyor bunları gördükçe.
%90 bozuk olan nesil.
(bkz: bebelere balon)*
(bkz: yukselen yeni nesil)
darbe, silahlı olaylar gibi kötü şeylerle karşılaşmamış, diğer nesillere göre dahat rahat yaşayan ve internet gibi şeylerle tembelleştirilen nesildir. levistir, starbuckstır, adidastır, bunlara alıştırılmıştır. çünkü türkiye'nin tam anlamıyla sömürge döneminde doğmuştur bu şanssız nesil. belki sağ sol olaylarını hiç görmemiştir, savaş nedir bilmez fakat içten bölünmeyi çok iyi gören nesildir. her nesil gibi çürük yumurtalar çoktur fakat diğer nesillere oranla daha az kompleks beslemiş nesildir. bakarsanız, 80liler hep nefret eder bu nesilden. milenyumda, 21. yüzyılda gençliğini yaşayan nesildir, belki de çocukluğunu... eski nesillerde metal dinleyenlere aptal falan denmezken rapper oldu diye aptal durumuna düşmüştür bu nesil. kıskanan çoktur, onların eşi benzeri yoktur.
daha çocuk olduğu için eleştirilen nesil. bi siktirin gidin lan, sanki biz 16 17 yaşındayken mükemmele yakındık da milleti eleştiriyorsunuz.
yoz yaşamdan nasibini en çok almak zorunda olan nesildir. küçük burjuvazinin en büyük etkileri 90 ve 90 sonrası özal, çiller, yılmaz dönemiyle gerçekleşmiştir. paranın pahası en çok bu dönemde artmıştır. yolsuzluk , işsizlik, ekonomi ve krizleri, cinayetler, cezaevindeki tutuklu-hükümlü sayısı yani suç işleme oranı vs.. sonuç olarak, fikrim yaşadığı ülke adına talihsizliğin en belirgin şekilde boy göstermesinin ilk adımı olabilecek bir sürecin nesildir.
80 ve 80 sonrası nesil olarak bizleri beğenmeyen büyüklerimize 'beterin beteri var' denilesi nesildir.
maalesef her geçen gün kötüye gidiyoruz.
ülkeyi bu duruma getiren nesil değildir. ülkeyi bu duruma getirenleri ne seçen ne de göklere çıkaran nesildir. "ilerde sizden bir b.k olmaz" dersen merak etme, ülkeyi bundan daha b.k duruma sürekleyecek kadar "dahi" de değiliz.
*
Ezik bir nesildir. Tabi herkes atlamasın ben böyle değilim ama yaaa tarzı tepkilerle. Elbette farklı insanlar var. Zorla yapılmış bir nesildir. Antipolitikleştirme sürecinin sonucudur. Düşünmeyen bir nesili zehirlemek kolaydır nitekim zehirlenmişlerdir de. Yapılan saçma sapan davranışlar çok normal gibi gelmekte çok küçük bir dünyada yaşamaktadırlar. Küçük dünyanın küçük insanı olmaya resmen mahkum edilmişlerdir. Evet bir nesil harcandı bu şekilde hatta harcanmaya da devam ediyor. Babalarımızın aman siyasete karışma aman şöyle düşünme aman böyle düşünme sözleri ile oluştu bunlar. Tamamiyle bizlerin ürünü. Bizlere düşen ise bu zehirlenmiş nesili zekice temizlemeye çalışmak, bilinçlendirme yapmaktır. Çocuklarımız olduğu zaman özgür, kendilerini zeki bir şekilde ifade edebilen, kendi düşüncelerini kendileri oluşturmuş evlat yetiştirebildiğimiz vakit tekrardan yükselişe geçebiliriz.
90 lardan önceki nesilin çağa ayak uyduruyor diye sürekli taşladığı nesildir.
içinde bulunduğum nesil olmasından sebep genelleme yapılmasına heleki bu kadar acımasızca yapılmasına karşıyım. 90 lı nesilin hepsi bu şekilde değildir aradaki istisnaları tenzih etmenizi tavsiye ederm ama olayı genelleme boyutlarında ele alırsak doğrudur, çok doğrudur. ama bu şekilde çemkirerek, kin kusarak yapılan bi doğru ne kadar gerçekçicidr muamma.
kendilerine yöneltilen her bir eleştiriye sebebimsin diyerek cevap vermeleri sonucu davar geni taşıdıklarından şüphe etmeme sebep olan nesildir.

ayrıca çoğu ipimle kuşağım s.kimle taşşağım hesabı her türlü içi boş akımın peşinden sürüklenen, türkçenin anasını belleyen ve yaşları ilerleyince çok ağlayacak olan, pamuk şeker kıvamındaki nesildir.

son olarak da hatunalrının bir kısmı taş gibi olmaya başlamış olan nesildir, giyinmeyi bildikleri kesindir.