bugün

şu an piyasada olan nesil. ne düşünmeyi bilen, ne tartışmayı, ne konuşmayı, ne de üretmeyi. converse, adidas, starbucks ve levis dörtlüsü arasında sıkışıp kalmış, siyaseti sağcılık-solculuk oyunu sanan, sporu fanatizm sanan, sanatı ve sanatçıyı ise günlük bir meşgale sanan asalaklar ordusu.
işin kötü tarafı ise şu; türkiye'nin ve dünyanın geleceği bu asalaklara kalmış. düşünmemekten, okumamaktan, izlememekten ve dinlememekten aciz bu asalaklara kalmış.

vah geleceğimize. vah dünyanın geleceğine. vah halimize. yalnız şuynu söylemekte fayda var: bu nesil son nesil olacak. bu nesildn sonra yeni bir nesil varolamayacak. kıyamet, bu budalaların üzerine kopacak. şu an tedavülde olan, 17-20 yaş aralığındaki bu asalaklarına üzerine kapanacak gökyüzü. denizler bu düşünmeme suçluları üzerine kabaracak.
dağlar, üretmekten bihaber bu asalakların başına püskürtecek lavlarını ve taşlarını.

işte bu nesil, insanlığın en büyük hayvanlaşma sürecinin canlı ve kanlı kanıtı olacaklar. ki, oluyorlar da.
Gayet normal iyi bir nesildir, her nesil gibi. Sevmeyeni coktur , dolayisiyla bok atan coktur.
milenyum gençliği.
(bkz: genelle anasını satayım)
(bkz: genelleme yapmanın dayanılmaz hafifliği)
muhtemelen en büyüğü 18 yaşında olacağından hala çocuk sayılabilecek bir nesil.
ama bazı zekasından şüphe ettiklerim napıyor? hakaret ediyor bunlara sanki doğarken bir elinde nietzsche bir elinde sanat ve sanatçıyla doğmuş gibi. 3 yaşından itibaren siyaset tartışmış. 5 yaşında bacağından bıçak yarası almış gibi. evet bazılar hiç düşünemiyor ben küçükken nasıldım diye...
(bkz: salak demek istemek ama diyememek)
(bkz: 90 nesil yazarı)
msn, cep telefonu, mp3, fast food dörtlüsünü hayat şekli olarak benimsemiş nesil.
90 ve 90 öncesi doğmuş olan, pek zeki, efendime söyliyeyim, siyasetin sağcılık solculuk oyunu olmadığını , sporun fanatizm olmadığını, adidas, starbucks v.s markalar kullanmanın yanlış olduğunu anasından doğduğu anda (belki daha önce de olabilir, emin değilim) öğrenmiş olan, kültürlü , bilgili, ultra-extra aydın büyükleri tarafından ağır ithamlara maruz bırakılmışlardır. hayvan oğlu hayvanlardır hepsi. büyükler ne derse doğrudur minagoyim, söz dinleyin siz de biraz 90 ve sonrasinda doğanlar.

çok yoğun istek gelirse, 60 ve sonrası doğup hiçbir boka yaramayan, 70 ve sonrası doğup sağını soğunu bilmeyen, 80 ve sonrası doğup istiklal caddesi'nde ondan bundan "dostuum sigaran var mı yeeaa" ağzıyla sigara isteyen veyahut 90 ve sonrası doğup zekasıyla alayını ezebilecek insanlar gösterebilirim.

edit: türkiye'nin ve dünya'nın geleceği o asalaklara kaldi minagoyim, adam olsaydın adam gibi bir türkiye ve dünya yaratsaydın, o asalaklar olmazdı belki.
iyidir 90lı yıllar nesili. efendim sonuçta sizin döneminizde de trendler bu kadar hükümeder olsaydi dünyaniza sanirim sizlerde farkli olmazdiniz. burada önemli olan nesiller değil yine, birdaha sistemdir. subjektif bakip insanlarin şekillerini değil, objektif olup insanlarin şekillerinin neden böyle olduğunu düşünmek lazim.
fırlama bir nesildir. yakın zamanda yakasından tutup sarsılması gereken bir nesildir , zira bu nesil çok saygısız , değerlerimizi kaybettiğimizin çok açık kanıtıdırlar. insanların olanakları arttıkça yani yaşamak her geçen gün kolaylaştıkça * azgınlık dizboyu olmuştur malesef.
kendinden önceki nesillerin kendisine yaptığı gibi, kendinden sonraki nesillere bok atacak nesildir.

edit:
mesela ilk ben başlayayım kendimden sonraki nesillere sataşmaya.
geçen gün yolda gidiyorum, bahçelievler camii nin önünden 86 ya bineceğim.
durağa iki tane ilkokul çocuğu geldi böyle mavi önlüklü. bir tanesi cebinden bir cep telefonu çıkardı ki, kimbilir kaçyüz ytl dir. sonra arkadaşına telefonunu gösterip aynen şu cümleyi sarfetti:
-abi yeaa bu yaşta da cep telefonuna sahip olamamış kişiler insanlık nedir biliyolar mı yeaa?

2000 yılında doğan nesil de böyle bir nesildir işte...
nasıl ki sözlükte son gelen nesil ezilir aynı duruma burda da rastlamaktayız efendim.neymiş 90 gençliği bi boka yaramazmış.90 neslinin bu halde olmasının sebeplerinden biri siz değil misiniz?hadi bunu geçelim bazıları sapla samanı karıştırmakta.genelleme yaparken işin bokunu çıkarmak serbest tabii.
ah vah tüh gitmiş bu gençlik yerine madem böyle düşünüyorsunuz çözüm getirin.yandık geleceğimiz bunların elinde demektense madem geleceğin onlarda o zaman bişeyler yap en azından dene.sadece eleştirmeye yarayan beynin çözüm üretmeye gelince çalışırsa tabii...

velhasıl-ı kelam yanlış bir genellemedir.sanki 80 gençliği çok iyi bişeymiş gibi 90 gençliğini suçlamak ise en hafif tanımla terbiyesizliktir.
disi neslinin , kendilerinden onceki uc kusaga acik ara fark atacak gibi gozuken nesil!
evet 90 nesliyim. Ama ne dediğiniz gibi popüler kültür çocuğuyum ne de konuşmayı bilmiyorum. Çoğu zaman kendimden önceki nesillerden daha iyi düşünüp, düşündüklerimi paylaşabiliyor olmam da bunun nesille alakalı olmadığını gösterir. Nesiller arası farlılıklar elbette olabilir. her geçen günün birbirinden farklı olduğu gibi.
harcanmaya, ziyan edilmeye çalışılan nesildir.
hamburger çocukları diye tabir edebileceğimiz,eğitim sisteminin bozulmasıyla bırakın birşeyler öğrenmeyi,çarpım tablosundan bile bihaber nesildir.
düşünmesini de, eleştirmesini de bilen nesildir. ne kendinden önceki nesile bok atmıştır, ne de kendinden sonra gelecek nesli sövmüştür. sözlük okuyordur. bakıyordur ki bazı yazarlar "hay ben böyle neslin..." türünden sözler söylemektedir. merak etmektedir, nedendir acaba? o yazar çok mu önemli bi şahsiyettir? eğer öyleyse vaktini neden sözlük başında harcamaktadır. eline alıp bi iki kitap okusa ya...

iş bu yazarın düşündüğü gibi converse giymeyip kunduraya hayran olan, hayatında starbucks'a girmeyip "kuru kahveci mehmed efendi'nin nesi eksik?" diyen gençler de bulunmaktadır.
her nesil kendinden sonraki gelen nesili hiç bir zaman beğenmez, her zaman tenkit eder tıpkı annelerimizin bizlere zamane gençliği dediği gibi şimdi bizim yaptığımız da bundan farksız bir şeydir. 90'lı yıların nesiline kızacak pek bişey yoktur. çünkü dünya küresel bir durum alırken her şeyin teknoloji ile yapılmaya başladığı zamanlarda dünyaya açtılar gözlerini, sürekli tenkit edip siz şöylesiniz biz böyledik muhabbeti son derece yararsızdır. tıpkı zamanında ana babalarımızın bize dedikleri gibi. oturup her şeyin izahını onların anlayabilecekleri düzeyde yapmamız daha iyi bir etki yaratır onlarda.
genelde 70 ve 70 sonrası neslinin ürünü olan ve dolayısıyla onların seçimleri, yöndlendirmeleri sonucunda bu duruma gelen nesildir. Üniversiteye olaylara karışma, her yerde olur olmadık konuşma, düşünceni belli etme, hatta düşünme ki belli edecek bir şeyin olmasın, kimsenin işine karışama, derslerine bak sadece vs. vs. düstürlarıyla gönderilen nesil. Çünkü onlardan önce ki 40 ve 40 sonrası doğan nesilin ürünüydü; onlarda ....... diye devam eder bu. her nesil kendinden önceki nesilin deneme tahtasıdır, "biz ettik siz etmeyin" panaromasından bakışın eseridir.

10 seneye bir darbe sillesi yemiş bünyelerin, tahribatının, sonuçlarının, kümülatif sonucudur bu nesil. tv, popülerizm, kapitalizmin bireyci dayatmaları vs. vs. uzar gider bu. sosyologları çileye sokacak süreçtir bu süreç ama gerçekten çiledeler mi? bilmiyorum.
80'lerin ya da 70'lerin fotoroman manyağı, havai kızları olduğu gibi bu neslin de boş kafalı, sünger beyinli üyeleri olabilir. ama en azından abileri ya da ablaları gibi insanları sınıflandırmaktan hoşnut olmayan nesildir. aralarında internet=msn diye düşünenler de vardır, internet=kültür diye düşünenlerde vardır.
Çoğu 1960 doğumlu olmayı isteyen nesildir.

"Bok mu vardı da 80' lerde yoktuk. Geç doğduk ülen geç!" diyen insanlar vardır aralarında. *
"çoğunluğu" oldukça olaylardan ve tarihden uzak insanlar bütünü. hepsi diyemeyiz var elle gösterilecek kadar parlak zekalı olanları.
efenim gelelim örneklemeye:

od: odtü fizikten '86lı bi arkadaş
cd13: uludağ çevreden '86lı bendeniz
jj: '91li con con kuzen
tt: '91li concon kuzenin '92li tiki kız arkadaşı

od: ya cd13 var ya bazen yurtta yatıyorum duvarlara falan bakıyorum diyorum ki zamanında deniz gezmiş bu odada saklanmış. insanın bi tarihin içinde yaşıyor olması çok ilginç. zaten girişten itibaren heryerde devrimci gençlerin resimleri var. merak etmeyen insanlar bile merak edip okuyor,öğreniyor. *
cd13: şanslısın kızım o zaman ne diyeyim.

tt: aaa deniz gezmiş kim hangi şarkıyı söylüyor o yaaa?

od: nası yaaa?!

cd13: şarkıcı değil canım. zamanında öğrenciler arasından çıkmış liderlik vasıflarına sahip devrimci.*
tt: devrimci mi o ne ya? ahah çok komik ya o şeyleri atatürk zamanında yapmıyolar mıydı?*
od: bırak cd13 ya vallahi dalıcam. kızım ne diyor bunlar ya. adam inançları uğrunda asılmış bunlar devrimci ne diye soruyor..

jj: aaaa sizin gibi böyle entel dantel şeylerle uğraşmak zorunda mıyız hem adam asılıp gitmiş işte bilmem kaç yılında bize ne ya. di mi kız tt aşkitoooooo...

tt: aynen aşkitooom, kankilerin bitanesi yaaaaaa.... nasıl korur kankisinii.... * * * * **
çevirmeli telefonu ilk kez var mısın yok musun'da gören nesildir.
sözlük yazarları tarafından hepsinin aynı kefeye koyulduğu görülen nesil.
susam sokağı ile büyümeyen şanssız nesil.

onların dönemde ne vardı? hmm power rangers, tele tabi, pikachu vb.

(bkz: 80 lerde çocuk olmak)
kendileri hakkında çeşitli şüphelerimin olduğu tehlikeli yaratıklar.