bugün

"9 gün bayram tatilinin ülkeye maliyetinin 18 milyar dolar olması" bu şekilde olacaktı, malum nedenlerden olmadı .1 mayıs işçi bayramını tatil ilan edilsin diyenlere iki milyar dolar zararımız olur demişlerdi , 2x9=18 yada 9x2=18 gördüğünüz gibi sonuç aynı peki işçiye zehir ettiğiniz 1 mayıs için iki milyar doları gözden çıkaramayan devlet neden 18 milyar doları gözden çıkarıyor.
(bkz: akp zihniyeti)
edit
1 mayıs işçi bayramı tatil olursa 2 milyar dolar zararımız olur diyen sadece akp zihniyeti idi yanlış olmasın .4 ay geçti aradan 4 ay sonra ne olduda 9 gün bayram tatili yaptınız.
(bkz: baba parası yiyenler rahatsız) *
9 günün 7 si zaten tatil olduğu için, gerçek miktarın 2x2 = 4 milyar dolar olması gereken önerme, ha bayram seyran dinlemem ben çalışırım diyorsan orası başka...
edit: kötüleyin canlar kötüleyin... siz kötülesenizde, kötülemesenizde, bu ülkede akp de iktidar olsa, chp de iktidar olsa o 7 gün tatil olacak... boşuna çırpınmaya gerek yok...
(bkz: tecavüz kaçınılmazsa zevk almaya bakın)
mesai saatlerinin saçmalığı yüzünden kaybettiğimiz iş gücünün milyonda biri olan maliyettir. bu ülke için normaldir. mezar kazmaya adam bulamazsın mezar beleş olunca atlamak için millet birbirini ezer.
10 gün yapalım 20'e tamamlayalım olayıdır; olası da yakındır!
pazartesi arefe günü olduğu için öğleden sonrası tatildir. yani hesap 1.5x2=3 milyar dolar olacaktır. ayrıca öğleden sonra insanların performanslarının da azaldığı düşünülürse * kayıp daha da azalmaktadır.
tanım : basit matematik hesabı.

"biz aptal mıyız" diyenler kızmasın. onlara da fıkra anlatayım.

amerika`dan döner dönmez, elindeki kocaman bavulla Meclis kürsüsüne çıkan Bakan; "Bu bavulun içinde tam 14.3 milyar dolar var." demiş.
Arkasından da sormuş:
- Bu parayı nüfusumuza bölersek, kişi başına kaç dolar düşer?
Milletvekillerinin biri derhal ayağa kalkarak cevap vermiş:
- 26 milyon dolar!..
- Ama 14.3 milyarı, 70 milyona böldüğümüzde 26 milyon çıkmaz ki?..
- Ben, 70 milyona bölmedim ki...
- Kaça böldün?
- 550`ye!..

bu fıkra da güzel bir enstantane oldu.
18 milyar dolarlik acik, tatil bitiminin ardindan 3 gun icinde kapatiliyor, yogun bir calisma sonucunda. onu biraktimda, hayal dunyasinda yasayanlar var. insanlar, para kazanmakta zorlandiklari icin cumartesi-pazar-bayram-seyran dinlemeden calisiyorlar. 9 gunun 9 u tatil yapan insan bu ulkede zor bulunur, dini bayram olsa da.
9 gun tatil, sanki her çalışana tatil. bu 9 gun tatilden azami yararlanan kesim, öğrenci kesimi. bu durumda ne boyle sacma hesaplar dogru cıkar, ne de baska birşey.
"adam başı 500 desen, çarp abi 70 milonla, iyi iyi... iyi para" mantığıyla işleyen, cem yılmaz tasviri bir türk gencinin olası çıkarımı.
birilerinin resmi tatil ile idari tatil arasındaki farkı anlama özürlü olmasından dolayı iddia edilebilen saçmalık. bilindiği üzere hükümet 9 günlük tatili kamu kuruluşlarına vermiştir, sanayi kuruluşlarına değil. özel sektör de pek tabi ki tatil yapmayacaktır, ama millet çatır çatır izin almaya çalışacaktır.

1 mayıs "işçi" bayramı ile 9 gün olarak tayin edilen "memur" tatilini aynı kefeye koyabilen süper zihniyete ise ancak şapka çıkarılır şapka, şapkanın altından ne çıkacağını ise bu süper beyinlerin hayal gücüne bırakmak en iyisi olacaktır.
ülkenin belli başlı tatilleri vardır ve kişiler yıllık planlamalarını buna göre yaparlar. bu olguda yıllardır değişmeyen bayram tatillerinin ehemmiyeti ve uzunluğu aşikardır. bu konudan çıkarımlar yapmak herkesin hakkı tabi akp'ye mal edip bok atana da birşeyler söylemek istemiyorum. benimle alakası yok. akp'nin %47'lik oranını körüklemekten öteye gitmeyen hareketler. ancak akp'yide bıraktım din menşeeli eleştiriye kayma becerisini gösteren sivri zekalar var ki taktire şayan. madem bu kadar azimperverler, çalışma heveslisiler; bilakis sırtından çekiştirmek, kolundan tutup sivil toplum örgütlerine yazdırmayı bir borç bilirim. maksat boş zaman heba olmasın. durma genç bir iskemle yapıver bari bak zaman akıyor. çalışmadan durmak bünyelere reva gelmiyor elden ne gelir...
18 milyar dolari bana verseler, 9 gun calisirim durumudur. paranin 1/3 u simdi, kalani is bittikten sonra. uyarsa haberim olsun; revolter00@..
mesele 1 mayıs işçi bayramına gelince basit matematik yoluyla toplam para/gün sayısı zekasını çalıştıran akp'nin bayram tatiline gelince aynı matematik yolunu kullanmayı idari tatil ve resmi tatil arasındaki farkları bize hatırlatması olarakta algılanmalıdır. zira burada asıl vurgulanan şey akp zihniyetinin emeğe, işçiye ve emekçiye düşman tutumudur. 1 mayıs'ı tatil ilan etmeyerek işçilerin alanlara çıkmasını engelleyenlerden zaten başka bir kafa yapısı beklemek hata olurdu. onlar istedikleri kadar yardım yaptıklarını sansınlar, işin gerçeği kendilerinin zihniyetleri ve bu zihniyetin kökeni halk düşmanıdır.
işçi bayramının resmi tatil ilan edilmemesinin sebebi; zaten tatil olmasa bile zararın yüzlerce milyon olmasındandır. yani kaldırım söken, otobüs duraklarındaki camları kırıp devlete zarar veren insanlara bi de tatil verirsek değil 2 milyar 12 milyar olur bizim zararımız. fakat bildiğim kadarıyla 9 günlük bayram tatilinde trafik kazaları hariç herhangi kötü bir olay meydana gelmemektedir.

son olarak, işçi bayramı ne la?
bu rakama ulaşanın hesap bilmemesidir gsmh yi 365 e bölüp 9 çarparak bu sonuca ulaşmasıdır.