bugün

Kutlu olsun, bütün kadınlara, bütün annelere ve bütün emekçilere.

iyi ki varsınız.

ayrıca kan donduran bir hikaye :
http://www.birgun.net/hab...lar-mi-olecek-105746.html
Kadın tarihler boyu ne yazık ki en yüce varlık olduğu halde büyük eziyetlere , özgürlük kısıtlamalarına maruz kalmıştır.

islamdan önce Türk kültüründe tarihin gelmiş geçmiş kadına en değer vermiş toplumlarından biriydik.Gerçek bir medeniyettik.
Arap kültürünün etkisi ile bu özelliğimizi kaybettik.

Ne acıdır ki kadın hala ahlak ve siyaset malzemesi...

Dünyanın her tarafında Özgürlüğüne ihanet etmeyen tüm kadınların dünya kadınlar günü kutlu olsun...
Geçmişte yaşanan kadın ölümlerini, emekçi kadınlar gününün ortaya çıkışını yeniden hatırlayalım.

"8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi. işçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı.
26-27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi."

Günümüzde "bana ne hediye aldin?" sığlığında kutlanmaya çalışılan kadınlar günü, gücünü kadın emeğinden alıyor. Erkeklerden bu tür beklentiler içinde olmadan kendi haklarının bilincinde olarak bir kadın dayanışması sergilemelerinin daha dogru olduğunu düşünüyorum. Öncelikle kadının toplum içindeki yerinin daha da belirginleşmesine, başka boyunduruklar altında kalmadan özgür bir yaşam sürmesine katkıda bulunan tüm kadınların, mücadeleyi sürdüren, öz savunmasını yapan tüm kadınların kadınlar günü kutlu olsun.
Ayrıca tüm kadınlarin daha özgür ve haklarının bilincinde bir yaşam sürmesi dileği ile tüm emekçi dünya kadınlarının da kadınlar günü kutlu olsun.

edit: tüm kadınlar parantezine alınabilir.*
görsel
Kutlu olsun!
dışarıya çıkın da az gözlem yapın derim. çalışan kadınların her zamankinden daha çok çalıştığı bugünün, pek de kutlanacak yanı yok.
"düzenli" olarak "kutlanan" "emekçi" "kadınlar" günü.

an itibarıyla, tüm dünyada "temiz su"ya ulaşamayan insan sayısı 600 milyonun üzerinde. bu sebeple "ölen" insan sayısı 115 bin civarında.

"açlıktan" ölen insan sayısı 15 bin küsur.

2 milyardan fazla insan "yoksulluk sınırında" hayatını sürdürüyor.

dünyada aç insan kalmamasının maliyeti "sadece" yıllık 30 milyar dolar. bu rakam ortalama. belki daha az.

bu rakamlarda bahsedilen insanların "yarısı" kadın.

"anne" bu insanlar. şu kavanoz dipli dünyada aldığınız her nefesi "borçlu" olduğunuz varlıklar.

"8 mart dünya emekçi kadınlar günü" kutlu olsun.
görsel
görsel
görsel
bu değildir;

görsel
kadınlar size allah'ın emanetidir.
hz. muhammed
ne de güzel söylemiş neşat ertaş.

onlar insan,
bizse insanoğlu...
"Türk çocuğu öksüz kalır, yurtsuz kalmaz" diyen Nene hatun'un izinden giden tüm kadınlarımızın günü kutlu olsun.
8 mart kadınların geriye kalan 364 gün erkeklerin günü... Söyleyeceklerim bu kadar.
geçen sene bugün başka bir ülkede çalışıyordum ve ilk defa tatil olarak geçirmiştim. şimdi karşılaştırıyorum da hiç beğenmediğim o ülke nasılda kıymetli olduğumu hissettirmişti. bir gün öncesinden iş yerimizden kadınlar günü hediyelerimizi almıştık. avm girerken kapıda çiçekler oturduğum her mekanda ufakta olsa bir hediye verilmişti. o gün gördüğüm herkes kadınlar günümü kutlamıştı. çoğu mekan kadınlar gününe özel etkinlikler düzenliyordu. bayram gibi süslenmişti çoğu yer. çoğu kadının ellerinde çiçekler hediyeler sevgililer gününden farksızdı. türkiye de kadınlara verilen değeri zaten biliyoruz da biraz yapmacık olunsa da bizde yalancıktan kansak bir gün mutlu olsak değerli olduğumuzu hissetsek. hal böyleyken biz kutlamaya değil ancak eyleme gideriz. iş çıkışı meydanlar bizi bekler.
Başta Annem olmak üzere bütün kadınların Kadınlar günü kutlu olsun.
Havvadan doğma adem'den olma hepimize emanet kadınlar.
Bugün güzel anlatılmış. En aznından herkes bilinçli yaklaşıyor ve yer veriyor. Bugünle ilgili en komik bulduğum yazı https://cibuu.com/blog/20...adinlara-en-guzel-hediye/ güzel kafa yapmışlar:))
Kutlu olunası gündür. Bugün sınıfta kadın ağırlıklı olduğumuz için hoca günün anlam ve önemi hakkında konuşup pizza partisi yaptırdı dersin sonlarına doğru. Bu ince hareketinden ötürü ben de kendisini kutluyorum buradan.

8 Mart Dünya ince davranışlar gününüz kutlu olsun hocam!
Bir kadına ne verirseniz verin, onu daha da büyük hale getirir
Ona sperm verirseniz, size bir çocuk verir
Ona bir ev verirsiniz, size bir yuva verir
Ona sebze verirsiniz, size yemek verir
Ona bir gülücük verirsiniz, size kalbini verir
Ona bir şarkı söyleyin, size konser verir
Kendisine verileni çarpıp çoğaltarak geri verir
Bu yüzden ona çamur atarsanız, karşılığında bir bataklıkta boğulmaya hazır olun.

Aziz Nesin

Kadının merhameti ve sevgisi dünyayı sarsın.
Tüm emekçi sözlük kadınlarının kadınlar günü kutlu olsun.
Not: kadınlarımızın değil ne onlar sizin ne siz onlarınsınız.
Adı değiştirilmelidir. Emekçi kadınların günü olmaktan çıkmış, erkeğe sövme günü haline getirilmiştir.
kutlayın kutlayın. kaldırın türkiyedeki orospuların bi taraflarını.
nasıl yani benim annem ev hanımı olduğu için bugünü kutlayamayacak mı? neden emekçi diyerek ideolojize etmeye çalışıyorsunuz anlayamıyorum.
kutlu olmasındır. Varsın özel bir günümüz olmasın ama saygı ve sevgi görelim.

Yılın 365 günü kadın cinayeti ve tecavüz olan ülkede kadınlar günü kutlanmaz. eylem yapılır, devrim yapılır, erkek katliamı yapılır ve yapılmalıdır.