bugün

HER TÜRLÜ yola gelebilen tadlı bir devre. içinde üç adet 5k direnç barındırdığından şirinlik olsun diye böyle bir isim vermişler.

ne işe yarar derseniz; merdiven otomatlarından tutun, cam sileceklerine; osilasyon uygulamalarından tutun, kumanda uygulamalarına kadar geniş bir kullanım alanı var.

şahsen pek tuttuğum bir devre. önüme gelen yere yapıştırıyorum iki tane, keyfime bakıyorum...
(bkz: endüstriyel otomasyon)
clock palsi üreten devre. başka da bi numarası yok..

katalogtan özelliklerini vereyim de tam olsun:

SINGLE TIMER: The LM555/I is a highly stable controller capable of producing accurate
timing pulses. With monostable operation, the time delay is controlled
by one external and one capacitor. With astable operation, the frequency
and duty cycle are accurately controlled with two external resistors and
one capacitor.

FEATURES:
· High Current Drive Capability (= 200mA)
· Adjustable Duty Cycle
· Temperature Stability of 0.005%/°C
· Timing From mSec To Hours
· Turn Off Time Less Than 2mSec

APPLICATIONS:
· Precision Timing
· Pulse Generation
· Time Delay Generation
· Sequential Timing

LM555CN, LM555CM, LM555CIN, LM555CIM diye 4 çeşidi var piyasada..

bunlar 85 dereceye kadar dayanıyo hesapta ama hep benim elimde mi patlıyo nedir..
(bkz: sinyal zamanlayıcı)
tüm mesele dolup boşalan ve ikinci entegrenin (555 entegresinin) ayağına bağlayacağınız naif kapasitede olup bitiyor. sığasını belirledikten sonra, gerisi lambaların ve gösterinin zamanına kalıyor... ne kadar şaşırtıcı, göz yaşartıcı... aman allahım...
tek olmanın hiç bir işe yaramadığını, birlikten kuvvet doğar ilkesini doğrulayan bir elektronik devre elemanıdır. Güç kaynağı direnç ve kapasitör ile birlikte bir bütünlük oluşturarak bir peryodik dalga üreteci olur.