bugün

tutarın 5 kuruş fazlasını satıcıya verildiğinde beklenen daha doğrusu genelde 'cüzdanımı toparlıyordum o sırada verdi zaten' diyerek alınan para birimidir.
satıcı 5 kuruş eksiğine malı vermediğine göre tabi ki bekleyeceğim paradır...
maalesef utana sıkıla yaptığım eylem, o anda karşıdaki arkadaş kesinlikle "lan amma cimri 5 kuruşu vermesek sabahlayacak kapımızda" der gibi gelmektedir bana. verse de gitsektir.
7 beş kuruş= 1 ekmek parası eder mantığıyla hareket edip, parasız kalındığında 5 kuruş bulunca bile sevindiğimizde düşünülürse beklenmesi mantıklı para üstüdür. *
asgari ucretle cali$an bir insanin yakla$ik 10 saniye cali$arak kazanacagi parayi beklemesidir. 10 saniye dedigin nedir $eklinde du$unenler muhtemelen hic cali$mami$, ekmek elden su golden ya$ayan koca gotlulerdir.

-ver lan 5 kuru$umu alooo!
kesinlikle tutumluluktur.
ozellikle toplu ta$ima araclarini kullananlar, ogrenciler bunu cok iyi bilirler. hele ki bu bir belediye otobusu ise. 10 kuru$um eksik diye saatlerce dolmu$ yerine belediye otobusunu bekledigimi bilirim...

her neyse efendim; bir minibus du$unun. gunde 1.000 yolcu biniyor diyelim... 5 kuru$ ile carpalim... ki genelde bu 5 kuru$tan fazla bir miktar olur. 5.000 kuru$ = 50,00 ytl. $oforun arada da goz payi, benzin deposu payi, dudak payi, pedal payi gibi paylar ile de hafiften cebe para attigini varsayalim. ayrintilara takilmaya gerek yok... bir minibus $oforunun normal gelirinden birkac kat daha fazla kazandigini anlayabiliriz. bunun turkce meali nedir : kayit di$i ekonomi...
insanın hakkı olanı istemesidir.* *
bir gıcıklık gösterme örneğidir.

herhangi birşeyin sonunda ..,95 kuruş denildiğinde geriye gelecek "5" kuruşu isteyen kişi eylemidir.
çoğu zaman bulunamaz ve ısrarla beklersiniz.
adamlar sinir olur...
çok eğlencelidir.
hakkını almaktır. hatta kıllıktır. kendini güya diğer insanların önünde 5 kuruşluk etmektir. 4.açıdan bakarsak; 5 kuruşu vermeyen adam (belediye otobüsü muavini) bir gün içinde toplam 1000 kişiye vermediğini düşünürsek bu 5 kuruşu, toplam 50 ytl eder. iyi mi?
büyük ihtimalle sakız verilerek telafi edilir.
5 kurus yerine sakız almaya kalkısılan bi durum ancak bakkal amcanın ''sakız 10 kurus 5 kurus daha ver'' demesi ile sonuclanan bir durum.
iki ucu boklu değnektir. almak icin beklerken bi stres basar insanı gitmekle gitmemek arasında gider gelir.
almadan gitmek istersen bu sefer satıcıya artistlik yaptığını düsünürsün ayri bi stres yaparsin.
cozum: 5 kuruslar tedavülden kalksın.insanın ömründen ömür götüren bu hadise sona ersin.
kolay değildir. ama şöyle düşünün, beş kuruş alacağı olan, karşınızdaki kişi olsa, o utanacak mı? gözleri bilye gibi döne döne, parayı cebinizin en derinlerinden çıkarmanızı bekler. böyle düşününce hırslanır insan. utanmayın.
5 kuruş 5 kuruştur. sen o 5 kuruşu eksik verince satıcının nasıl kıl kıl baktığını unuttun mu?
insanı geren bir bekleyiştir. alsanız satıcıya göre cimri, almasanız etrafınızdakilere göre sorumsuz veya saf olursunuz.
en sevmediğim para üstüdür. Bıraksam ulan 5 kuruş bahşiş mi bırakıyorsun deneceğini sanıyorum, bırakmasam 5 kuruşu mu bekliyorsun olacak. En sevdiğim tarafı bazıları, daha parayı almadan çıkarıp 5 kuruşu hazır ediyor böylece değiş tokuş oluyor rahatlıyorum.
almak için beklesen paragöz beklemesen müsrif oluyoruz. en iyisi tam vermek.
bünyede sıkıntı oluşturur. adamın yüzüne bakmazsın. hesabı kafadan yapıyorum beyin bedava genelde de parayı bırakıp daha adam almadan kaçıyorum. hadi eyv.
ikilemde kalmanıza neden olan paradır.

durup bekleseniz

amk fakiri üç kuruşu bekliyor diyecekler diye düşünürsünüz.

bırakıp çıksanız.

arkanızdan seslenirler parana mı kaldık lan gel buraya diye düşündüklerini kafanızdan geçirirsiniz. * * * ** *
bir ülkenin en küçük para dilimi işlemiyorsa (bkz: 1 kuruş) o ülke hala gelişmekte olan bir ülke konumundan kurtulamamıştır.
küçük bir tekel bayiye gidilir sigara alınmaya çalışılır ;
+ pardon x kısa lütfen 5 kuruş eksik ama?
- kardeşim zaten ben o kadar kazanıyorum, olmaz.

+ abi 5 kuruşu unuttuun...
- boş ver kalsın ne yapacağız onunla...
5 kuruşu kazanmanın zor olduğunu bilmektir. hak ettiğini almaktır.
tam para vermekle kurtulacağım durum.
almak için beklesen 5 kuruş için bekliyor olur, almadan gitsen artistteki havalara bak olur.
rızık madem allah tandır ve o parayı nasib eden allah cc dur o halde o beş kuruşa sahip çıkılmalıdır. lakin kişi ben kazandım der ise ve har vurup harman savursa belki dinden çıkar. beş kuruşu hayırda sarf etse bel ki sakınca yoktur ama beş kuruşun kıymetini, vereni düşünüp bilirse daha iyi yapmış olur.