bugün

gerçek hayatta hiç bir geçerliliği olmayan, sadece öss'de ve deneme sınavlarında geçerli olan, öğrencilerin bilmediği soruları atmasını önleyen hadise.
(bkz: öss)
gercek hayatta gecerlı versıyonu da 1 yanlısın 4 dogruyu göturmesı seklındedır.
öss* adlı baş belasında bulunan puanlama sistemi.aslında sözlükte;4 kötü oyun 1 iyi oyu götürmesi diye bir kampanyada olabilir..mi?
(bkz: 4 kişiydiler mahmut abi karşı koyamadım)
(bkz: erkekseniz teker teker gelin ulan)
öss ye ait bi olaydır. her yaptıgınız 4 yanlışta hayatınız biraz daha kararır.
(bkz: hatasiz kul olmaz)
yök'ün öğrencilerle dalga geçme sistemidir.
- dööt yannış bir doğruyu götürüyor çocuklar.
- hocam doğrunun uzunluğu ne kadar?
- döt kadar evladım ufacık.
- hocam bu doğru ne doğrusu?
- mutluluk doğrusu.*
daha kötüsü için;
(bkz: 3 yanlışın 1 doğruyu götürmesi) * ****
oss nin ilk girişte kazanılamama sebebi
bi kaç yıl sonra 5 yanlış götürcek.. çünkü daha önce 3 yanlıştı.
öss için geçerli olan saçma kural, aksine hayata vurulduğunda dört yanlışın dört doğruyu getirme şansı bile vardır.
göya bilenle bilmeyeni ayırt etmek için düşünülmüş, öss yi iddaa kuponu gibi doldurmaya engel olacak çoğu zaman yararsız tasarı.
gerçek hayatta uygulansa hiç doğru bırakmayacak kural. sınavlarda uygulanmsı çok saçma olan kural..
cevabından emin olamadığımız soruları boş bırakmaya iten neden.
yerine göre değişen matematiksel durum.
(bkz: 1 yanlışın tüm doğruları götürmesi)
(bkz: 1 doğrunun tüm yanlışları götürmesi)
öyle ya da böyle bir öss gerçeği. gerçi tam tersi olsa tadından yenmez olurdu o ayrı.
(bkz: 4 doğrunun 1 yanlışı götürmesi)
bir de itiraf: dünkü dersane deneme sınavında biyoloji sorularının cevaplarına bakınca ilk kez bu kadar rahatsızlık duydum bu durumdan.
birbirinden zor 10 biyoloji sorusuyla yaklaşık 15 dk uğraşılmış ve ancak 5 tanesi işaretlenmiştir. sonuç mu? 1 doğru 4 yanlış. bildiğimiz 0 (yazıyla sıfır) net. ve tabii iç sesin keşke hiç uğraşmasaydın sözleri kafanın içinde yankılanıp durmuştur.
kpss 2009'da da geçerli olacaktır bu hadise.
(bkz: 3 yanlışın 1 doğruyu götürmesi)
öss sistemindeki sallamaya engel olunması için uygulanan kuraldır. yapılan dört yanlış bir doğruyu götürmesidir. aslında, kötülerin, yanlış işlerin kazandığını bize dolaylı yoldan anlatılmasıdır. bu hayatta veya sınavlarda yaptığımız doğru şeyler, yanlışları götürse daha iyi olmaz mıydı?
eğitim sistemimizin çarpıklığı, yok çarpıklık hafif kalır, salaklığır.

çocukları, gençleri cesur olmaya değil maalesef korkak olmaya iten faktörlerden biridir. sonra o çocuktan büyüğünce hayır bekle, memleketine yararlı insan olmayı bekle...
saçmalıktır. lan madem bunu yapıyosunuz bari 4 doğru da 1 yanlışı götürsün?

bu mu yani adalet anlayışınız?
sayı uydurma degildir. beş seçenekli çoktan seçmeli sınavlarda rastgele işaretlendiğinde yapılan dogru sayısının %20 lere denk geldiği görülünce karar verilmiştir. uygulanacak yer vardır uygulanmayacak yer vardır.
bazen de bir yanlış bütün doğruları götürür, hayat böyledir.
çoktan seçmeli testlerdeki şans başarısını ortadan kaldırmayı amaçlayan düzeltme formulü.