bugün

istanbul'da kötü. Diğer şehirlerde iyi olabilir Belki.
3300 maas alan insan tavuk döner ayran için 11 lira vermemeli.
Yaşarsın ama bir arpa boyu yol gidemezsin denilmesi gerekendir.
asgari ücretten ve çalışanların çoğunun asgari ücret almasından yola çıkarsak onlara göre eh işte.
asgari ücretli eşekse sen katırsın.
işin gerçeği insan gibi yaşayamazsın. lüksten bahsetmiyorum, insan gibiden bahsediyorum.
Hiç maaş alamayan bana göre çok çok iyi sayın yazar.
geldigi kadar gider.
bir de şu zamanlar vardı .

https://www.youtube.com/w...h?v=HQIbBiH_KeM&t=36s
Faturalar. 600 tl.
Mutfak masrafı.1000 tl.
Ulaşım. 200 tl.
Giyim. 300 tl.
Saglik. 200 tl.
Kira. 1000 tl.
Toplam. 3300 tl eder.

Bunlar en asgari harcamalar et balık köfte yok.

Extra birşey çikarsa sıçtın.
bence iyidir.
günümüz şartlarında orta halli bir yaşam sunar tabii kiran yoksa.
Kira yoksa borcun da yoksa götürür. Diğer türlü sefalet içindesin.
asla değildir 2020 liralık işe girilmelidir.
2000 alana göre iyi,
6000 alana göre kötü...
istanbulda yaşayan bir erkek için hiç iyi değildir. en az 6bin olmalıdır.
(bkz: Millet aç aç)

Başka yerde sorma dayak yersin.

T: alınan maaşın iyi olup olmadığı sorunsalı.
Iyi fena degil bu zaman icin iyi. Obur turlu 4 den asagisi kurtarmaz.
ananla babanla yasiyorsan, evde çorba kaynıyorsa buyuksehir de olsa dibine kadar yasarsin o paraya. Ama kira, ev alisverisi gibi dertlerin varsa anca karnin doyar.
hiç maaş almamaktan yada aldığı maaşın üstü elden geri alınan maaştan kat be kat iyi olan sorunsaldır.
Istanbul için ev kira bi de çoluk cocuk varsa zor. Hee küçük şehir icin kral muamelesi görürsün. Çankırı, kütahya, bilecik, sivas falan gibi illerde en kral dairelerin kirasi 700-1500.
Iyidir tabi. Bu zamanda kim iş bulabilmiş.
kötünün iyisi.
Iyidir.
"tek başına yaşıyorsan gideri var" olarak cevaplandırılabilecek soru. orta seviyede bir hayat için.

ancak "bir ailenin evine giren aylık net para" olarak düşününcek olursak, gülünecek bir miktardır.

2 kişi için de (mesela beraber yaşayan 2 sevgili ya da çocuksuz bir çift) bu soruya verilecek cevap "hayır" olur.
net maaşsa hayatta tutar.

brütten bahsediyorsak haziran ayına kadar 2550, haziran ayından sonra 2410 tl kazanabilirsin, istanbulda yalnız yaşadığını farz edersek kötü bir hayat yaşıyor olacaksın.

benim aylık ot masrafımı karşılamıyor bu rakam.
kiram yok arabayı az kullanıyorum temel ihtiyaçlar dahilinde yaşıyorum, sigara içiyorum 1 paket en pahalısından, içki hiç yok, maaş 3500, eşim 2300 alıyordu kafa kafaya gidiyorduk her ay. eşim şimdi kanser oldu rapor parası diye az yatacak maaşı iyice kemerleri sıkmaya başladık. ha bu arada en önemli ayrıntı çocuk sayısı 1.