bugün

bir askerin başına gelebilecek talihsiz bir durum.

03:00 - 05:00 nöbeti tutarken ileri alınması deplasmanda atılan bir golse, bu durumda kendi sahasında 1-0 kaybeden takım gibi olursunuz.
3-5 nöbeti tutan er kişinin ebesininkine kar yagdıgı vakittir.
gündüz olsa çok koymaz ama gecenin köründe bir saat fazladan nöbet tutmak çok fena koyar adama.

neyse ki her şey vatan içindir. yoksa hiç çekilmez.
sabit kalmak denilen olayı hiç yaşamamış asker için şoka girme sebebidir.
çift nöbet tutmuş asker de "o greenwich'in bacısını s.." der geçer.
içerik bulunamadı.
çok kötü lan bu, zaten üç beş nöbetlerini en az yarım saat takarlar, nerde kaldınız desen kalkamadık oğlum idare et falan derler. bilmeyenler için : üç beş nöbeti için; heyacanlı nöbetçi onbaşımız dünden itibaren gece nöbet var haaa, iki onbeşte silahlıktasın gibi laflar eder. üç beş nöbetçilerine o gün tüm bölük iyi davranır, sanki idama gider gibisinizdir. nedenmi ? adi nöbetçi onbaşı tam uykuya dalacakken ki sinirden tam uyuyamazsınız bile gece onikide gelir bak tam iki onbeşte silahlıktasın haa der, yaa bi siktir git demeye kalmadan uykunuz kaçar, kalkar bi dolanırsınız. uyuyana kadar bir olur. saat tam ikide onbaşı gelir.
mecbur kalkarsınız. gideceğiniz yer uzak çünkü. daha giyinecen. teçhizat kuşanacan, doldur boşalt yapıcan, ohoooo daha bir sürü iş var. kesin ibnenin biri geç kalır. ortam gerilir. doldur boşallta bi sürü beklersin. nöbetçi astsubay gelir. emir verir. çek bırak falan. hadi doğru kuleye. en az iki kilometre yürü bakalım. lan bide, insan korkar ha kulede, koca ovada bir sen varsın bir de kule var. ulan ne günlerdi beee.
neyse kesin yarım saat takarlar nöbeti. beşte gelecekler, beşbuçukta gelir. kesin böyle olur. çünkü hep böyle oldu. aman sabahlar olmasın diye bir şarkı var ya, onun tam tersini söylersin. lan ne pis ayaz eser,
sabah ezanı okunur, hah dersin az kaldı. neyse gelirler sende gidersin, bi traş falan olursun, uyuyamazsın,
çay ocağı her yer kapalı. öyle mal gibi beklersin. çok zordur üç beş nöbeti.
içerik bulunamadı.
şerefsizim başıma gelmişti.
yazıcının nöbet listesini hazırlarken, güne uyarladığı eylemdir.
askeriyenin günler öncesinden kendi içinde hazırlık yaptığı uygulamadır.
böyle bir durumla karşılaşmak imkansızdır. (bkz: istisnalar kaideyi bozmaz)
her yıl bir kez yaşanan doğa olayıdır. bugün de yaşandı, canlı şahidiydim. bölük olarak bu kısmetsiz arkadaşlarımızın nöbete gidişini ve dönüşünü çıplak gözle izledik...
nöbet hiç bu kadar uzun sürmeyecektir.
bizde bu sorunun çözümü şöyle oldu:

1-3 ve 3-5 nöbetçileri 2.5 saat nöbet tuttu biraz daha adil oldu.
harp okullarında ve askerlikte senede iki defa en az 10 kişiye vuran uygulama. şanssızlıktır.
Askerde Devriye onbaşı olduğum için nöbetçi astsubay ile akşamında nasıl olacağını konuşmuştuk, ama gel gör ki gerizekalı bölüğüme bu durumu izah etmek çok kolay olmadı.

Saatler ileri alınacak diyorum, şafağın yetmez diyo.. Sanki benim emrim amk. Böyle boktan bişey işte.
bir de askeri okuldaysanız sabah derslerde uyuyacaksınız demektir.
gece tutulan nöbettir. yer ve coğrafya itibariyle hayli zorluk veren görev. başkasının başına gelmez inşallah.

şöyleki bizim yattımız koğuşta silahlar ayaklarımızın dıbınde durur botlarda hemen gıysılerımızın olduğu dolabın önunde dururdu koğuşun ortasında kömur odun artık ne varsa yanan soba vardı ama gecelerı gercekten kalorıfere yakın değilsen cok soğuk olurdu. insan cok soğuk oluncada yattığı yerden kalkamıyor. zaten silah soğuk sen desen uykusuzsun daha gidecen dağın başına. bızım ast gelır uykudan olsan bıle koluna dokunurdu. 45 dk önceden kaldırırdı . yaw bu adamın şu uyurken karanlığın ıcınden gelıp koluma dokunması varya bazen aklım başka yerde oldumu cok ürkuturdu benı .

içimden o dokununca acaba baskınmı yedık teröristmi girdi koğuaş boğazımı kescek psikolojide bozuk olunca böyle şeyler aklıma gelıyordu. şimdi benim askerlığımı yaptığım yer öyle bır yer kı ruzgar esınce ses cıkarıyor bı zamandan sonra uğultuya alışıyorsun bazen dıyordum kı bızımle konuşmak mı ıstıyor ruzgar nedır .

ast geldı koluma dokundu. yavaşca kalktım ranzalar cızırtıyor. potları aldım hemen techızat falan yuklendık yola, kardeşim kar var bıraz ama yolu bızım arac aydınlatıyor onun harıcınde ışık yanan yer yok sankı bı karanlığın ıcınde kaldık gıdıyoruz . neyse nöbet değişimi yaptık, beni orada bırakıp giderlerken baktıp uzakta ışık yavaştan sönüyor sende ışık yakamıyon kendı yerınde ampul gıbı parlarsın 1 km den. lan dıyorum ruzgar kurt sesını boş ver şurdan adam cıksa adam olduğuda mechul ınmıdır cınmıdır cobanmıdır yaw coban adamsan ne gece saatı cobanlık yapıyorsun kardeşim git cadırın yat aşa. uzaktan bı cıngırak sesı duyuyorum bıde ayak sesı karı adam ezıyor cırt cırt ses gelıyor gece göruşuyle baktım adama koyunlar kendısı vadıde gıdıyor. ama ben de bır şüphe uyandı cunkı coğunlukla terörist falan varsa giriyor koyunların arasına eğiliyor kuleye 300 metre kala basıyr senn kulebeye mermıyı benım olduğum yerde mubarek kaş, aşa doğru atlasam montu acsam paraşut gıbı bı 200 metre suzulurum sonrası kayalar.

o akşam coban oraya gıttı buraya gıttı yemınlen adama etmedığım kufur kalmadı ihtiyacımda gelmıştı yapmadım lan anıde ateş eder sıkış bıkış gece orada öyle kaldığımı hatırlıyordumda cok zordu sılahlada atamıyon doğru askerı mahkemeye götunden kan alırlar. sabaha doğru dedım şu nöbet bitsin şu adamın ebesını s.cm bızım cip beni almaya geldiğinde de adamı bulamadım lakın içimde büyük yara kaldı ondan sonrada coban gördummu bi kötü olurum hep.
adaletli bir yazıcı olduğum için 00:00'dan sonraki her nöbetçiye 15 er dakika fazladan tutturarak 5:30 - 7:30 nöbetçisinin saatinde tutmasını sağlardım.