bugün

çukurca ilçesi hantepe bölgesi'nde dün 23.30 sıralarında operasyona giden askerlerin içinde bulunduğu araç teröristlerin yola döşediği mayının infilak etmesi sonucu kimlikleri henüz açıklanmayan 6 asker şehit düştü. patlamada 8 askerin de yaralandığı bildirildi.
http://www.hurriyet.com.t...ukurcada-7-sehit-11742739
https://www.internethaber...iz-sehit-oldu-193894h.htm
yine canlar yakan bir şerefsiz, ay pardon pkk saldırısıdır. ne pardonu lan ? Evet bildiğin kahpece, şerefsizce, hayvanca bir saldırıdır !

bir bucuk sene sonrası gelen edit : ah ah ordum benim. ordumun kendi kurduğu mayınmışta biz bilmiyormuşuz. ne yani şimdi o küfürler tsk'ya mı gitti. hayır olamaz bu.
meclistekiler ahkam kesiyor, dağdaki özerlik istiyor köpekleri de boş durmuyor.
başın sağolsun türkiye!
şeref yoksunu namussuzların her fırsatta köpekliklerini gösterdiklerinin bir kanıtı olan saldırı.
bu öyle bir acıdır ki anlatılamaz, kelimeler yetersiz kalır anlatmaya, allahtan şehidlerimize rahmet, geride kalan ailelerine baş sağlığı dileriz.
ses kayılarına göre pkk'nin değil bizzat komutanlardan birinin yerleştirdiği ve bütün askeri birliklere haber vermiş olduğunu söylediği bir mayının patlamasıdır.
mayınların tsk tarafından döşendiği iddia edilen saldırıdır.henüz genelkurmaydan yalanlama gelmedi.ama ortada bir ses kaydı var.

tsk dan doğru bir açıklama beklemek de saflık olur ama ...
askerimizden utandırmayın bizi. nedir bu ihmalkarlık. olan mehmetçiklere oluyor... nasıl unutursun o mayınları oraya koyduğunu akıl ermiyor. ve şimdi ortaya çıkıyor bu olay bir yazıklar olsun daha...
Birkaç yıl önce askeriyeye ait çöplükte buldukları el bombası, çocukların elinde patlamıştı. Olay Elazığ'da yaşanmıştı. Üç çocuk hayatlarından olmuştu. Askeri çöplüklerde patlayan bombalara, mermilere ve artıklara az can vermedik.

Bu tür olaylar önemsenmez. Askerler 'kaza', 'zayiat' gibi gerekçeler ileri sürerek, bu tür ölümleri olağan sayarlar. Toplum da sineye çeker.

Sorup sorgulamaktan hoşlanılmaz. Askerler ise hesap vermezler. Kaymakamlara, valilere, hatta Savunma Bakanlığı'na bile bilgi vermezler. işler emir komuta zinciri içinde halledilip kotarılır. Topluma empoze edilen de 'Devlete, askere sual olunmaz' denip geçilmesidir. Askeri artıklar, askerler tarafından döşenen mayınlar, ellerde patlayan silahlar, tatbikatlarda gerçekleşen ölümler, kafası bozulan komutanın hiddeti ve şiddetine maruz kalmaktan kaynaklı 'kaza' ya da zayiatlar sorgulanmaz, sineye çekilir.

Askeri tarih bu tür olaylar ve öykülerle doludur. Bu alanda yapılmış inanılır ve güvenilir bir istatistik de bulunmuyor.
Bölgede süren çatışma ortamı, Kürt sorununu 'terör' sorunu olarak görme ve gösterme tutumu, bu tür vakaları daha da çoğalttı.

Son olarak Elazığ'da yaşanan olay, akıllara durgunluk verecek cinsten. Basına düşen haberlere göre önceki hafta ölen askerler, 'kaza' ile değil komutanlarının cezalandırması sonucu hayatlarından olmuşlar.
Düşman askerleri bile birbirlerine böyle şeyler yapmazlar.

Düşmanlığın, esir düşmenin, savaşın bile bir kuralı vardır. Komutanlardan birinin, askerin disiplinsiz davrandığını gerekçe göstererek, ceza olarak pimi çekilmiş el bombasını eline tutuşturması, bir vahşete; dört askerin hayatına mal olmuştur. Ancak haber kamuoyuna böyle aktarılmadı. Dört asker şehit olmuştu! Yaşanan bir kazaydı.

Asker, patlayan mayının uzaktan komutalı olmadığını, kendi döşedikleri mayın olduğunu söylüyor. Vicdan azabı çektiğinden söz ediyor.
Er ile komutan arasında geçen diyalog şöyle:
Asker: Komutanım, uzaktan komutalı değil. Maalesef.
Komutan: Değil mi?
Asker: Değil komutanım. Uzaktan komutalı değil. Biliyorsun bunları korumak için ben, burada sıkıntılı oldukları için kendim risk alarak geldim. Bizzat kendim yerleştirdim.
(...)
Komutan: Hiç önemli değil. Kahrolacak bir şey yok. Biz elimizden geleni yapıyoruz. Bu mücadelenin içerisinde birileri ufak tefek hata yapacaktır. Bunun bedeli ağır olacaktır...
Evet, durum böyledir. Halk çocukları sürüldükleri çatışma hayatının baharında aramızdan ayrılmaktadırlar.
Ve 'münferit' olaylar denemeyecek kadar çok yaşanıyor. Öncesi bir yana, 25 yıldan bugüne devam eden çatışmalarda 'kaza' ve 'askeri zayiat' hanesine yazılan binlerce ölüm var.

Halkın sırtından yürütülen, halk evlatlarının cesetlerine basa basa sürdürülen bu savaş halinden kurtulmak için daha ne kadar acı yaşayacağız?..

yazının tümü: http://www.evrensel.net/haber.php?haber_id=56875
http://www.hurriyet.com.t...skeri-savcilikta-14359833
aslında bir saldırı olmadığını ve bir kısım generalin, güvenlik gerekçesi ile döşettiği mayınların yerini unutup yine aynı mayınların üzerine mehmetçiği yollaması şeklinde oluştuğunu öğrendiğimiz trajedi.
zaman gazetesi'nin olay hakkında ses kayıtları bularak türk silahlı kuvvetlerinin döşediği mayınlar nedeniyle meydana geldiğini iddia ettiği saldırı.

ne kadar devletini, milletini, ordunu, allahını, kitabını seversen sev yanlışa yanlış demek gerekir. gözü kapalı hiçbir şeyi savunmamak, hatası olana hatalısın demeliyiz ki bir daha hata olmasın.

şuan şehit anne babaları neler hissediyor aklım alamıyor. orduya teslim ettikleri kınalı kuzuları ordunun mayınları ile şehit oluyor ve daha da kötüsü ordu bunu örtbas etmeye çalışıyor.
(bkz: şanlı ordumus)
pkk sempatizanı kürtlere malzeme çıktı. istemeyerek ya da kaza olduğu telefon konuşmasından bellidir . tabi o sorumlu oyulmalıdır.
(bkz: 15 ocak 1996 güçlükonak saldırısı)
tuğgeneral zeki es soruşturma kapsamında tutuklanmıştır.

http://www.sonsayfa.com/h...es-tutuklandi-175319.html
görsel