bugün

yediği etlerin ağaçtan toplandığını düşünen kişi söylemi olup dikkat çekmeye çalışmaktan başka amacı yoktur.
şükran günü dolayısıyla hindi kesen amerikalıların mensup olduğu dindir...
söz konusu din islam değildir. zira islamda kurban edilen hayvana saygı duyulur kurbanın etinin maddi imkanları kısıtlı olan insanlara dağıtılması emredilir.

dünyaya bakılan pencerenin ne kadar dar oluşu ile ilgili algı sorunu yaşayan kişilerin bu konuda ahkam kesmesi de doğru değildir.

canlı civcivlerin hayvan yemi olmak için öğütüldüğü ingiltere veya yunus katliamının ergenlik töreni olarak yapıldığı danimarka bile bu konuda mensup oldukları dine çamur atmak için örnek teşkil etmez.

kısacası bu başlık ile ilgili görüşüm: olmamış geri zekalı cahil arkadaşım, önce birkaç kitap oku veya gözlem yap en azından.
her dinde olduğu gibi bu dinin tanrısı da kurban istiyordur. gayet normaldir.

(bkz: tanrılar kurban istiyor)
katliam öyle olmaz böyle olur;

http://www.t24.com.tr/haberdetay/68045.aspx

fotoğraf galerisi de burada;

http://t24.com.tr/content...p;kategori=32#galeristart

(bkz: kapak kapalı mı bak bakalım hava almasın)
madem öyle kesmeyin abi kim kime ne diyor? ben olsam keserim. çünkü adı sadece kurban olduğu zaman hayvan hakları ayyuka çıkartılıyor. yanlış anlaşılmasın hayvan haklarının aptalca bir şey olduğunu düşünen biri olarak algılanmak istemem. her neyse mevzu ben de değilim zaten. ama bu konuda böyle duyarlılık şovu sergiliyorsunuz madem, tam sergileyin. bitkiler de en az insanlar ve hayvanlar kadar eşit derecede yaşam hakkına sahiplerdir. hayvanların ölmesini istemeyip, kendini ota verenler, sebze yenmesini alternatif olarak sunanlar ve bunun çok meşru bir şey olarak gösterenler büyük hatadalar bence. bitkilerin tek suçu aktif hareket kabiliyetine sahip olmamaları. madem yaşam hakkına 'saygı' gösteriyorsunuz, beslenmeyin. çünkü beslenme ancak canlı organizmaların içerisindeki maddelerle gerçekleşir. anlayacağınız insan yemekle, ıspanak yemek arasında bir fark olduğunu düşünüyorsanız sadece vicdanınızı rahatlatıyorsunuz. bu olay yalnızca yaşam döngüsüdür. insanlar bitkileri de yer hayvanları da. aslanlar, kurtlar da insanları yer. hepsi kendisini savunur. insan da savunur. güçlü olan hayatta kalır. hergün sadece lüks ve süs eşyası yapmak için derisi, kürkü, dişleri, boynuzu için katledilen onbinlerce hayvan katleden canilerle, temel ihtiyaç olan beslenmek ve bu beslenmeden yoksun olan insanlara da bunu yaşatabilmek için senede yalnızca bir kez 'kurban' kesen kişi arasında bir fark var diye düşünüyorum şahsen. o yüzden yapmacık burjuva vicdanını bir kenara bırakın artık. dediğiniz gibi 21. yy'da yaşıyoruz. *
öyle bir din yoktur. en azından islam dini öyle bir din değildir. ha arkadaş farklı bir dini kastediyorsa bilmem. islam ı kastediyorsa iki çif ladım olcek:
kurban haricinde ne kadar hayvan kesiliyor bakmak lazımdır. diyanet işleri eski başkanı bardakoğlu'nun şöyle bir açıklaması vardır.

tarım ve köyişleri bakanlığı'ndan aldığımız veriler ortadadır. ülkemizde 11 milyondan fazla büyük baş, 27 milyon civarında küçük baş havyan bulunuyor. her yıl kesilen hayvanların miktarı da 600 bin civarında büyük baş hayvan kesilmekte, 2 milyon civarında da küçük baş hayvan kesilmektedir. yani mevcut rezervin, onda biri, on beşte biri, yirmide biri, rakamlara göre değişiyor, kurbanda olarak kesiliyor. bu itibarla kurban kesmeyi engelleyecek bir rezerv azlığından söz etmek mümkün değildir. ancak farklı şartlar oluşması halinde, o şartları birlikte konuşur, diyanet i̇şleri başkanlığı olarak halkımıza o konuda dini rehberlik yaparız."

türkiye'de her yıl 3,5 milyon civarında büyük baş, 9 milyon civarında da küçük baş hayvan kesildiğini kaydeden bardakoğlu, "büyük baş hayvanların sadece beşte biri kurban için kesilmekte, beşte dördü ise et için diğer zamanlarda kesilmektedir. küçük baş hayvanlardan ise 2 milyonu kurban için kesilmekte." diye konuştu.

(bkz: bu da sana kapak olsun)
kasabizmdir. vetajeryan değilsek eğer hepimiz kasabistiz.
iSLAM DiNi. aSLINDA BURDA YANLIŞ OLAN HAYVANLARIN KESiLiP YENMESi DEĞiL, KESiLiŞ BiÇiMiDiR. ÇOCUKLARIN GÖZÜ ÖNÜNDE, ELLERiNDE KOCA BIÇAKLARLA, ORAYA BURAYA SAÇILAN HAYVAN BAĞIRSAKLARI, PiSLiKLERiNi ATA ATA KATLiAM GiBi HAYVAN KESMEK TABiKi HOŞ DEĞiLDiR. ZANNIMCA DA DiNiMiZDE DE iLLE DE BU ŞEKiLDE KURBAN KESiLECEK DENMiYORDUR. HER ŞEYiN BiR ADABI VARDIR DA BiZiM DÜŞÜNMEKTEN ACiZ, CAHiL MiLLETiMiZ KOLAYA KAÇMAKTA, ZORA GELEMEMEKTEDiR EFENiM .
o zaman sende o kimliğinde yazan dinden çık nüfüs cüzdanına git hristiyan,yahudi yazdır kurtul bu dinden.çünkü böyle entellektüel insanların böyle hayvan katleden dinde ne işleri var.ama unutmayınız ki aynı şeyi finlandiya'da her sene yaklaşık 1000 yunusu katletip yapan insanlarda var.
(bkz: galaksi çağı)
vejeteryan söylemidir.
Bu denli önemli bir ibadetin,'hala günümüz çağında böyle şey mi olur' diye aklı sıra modernlik göstergesi altında ortaya atılması durumudur.Ki böyle bir konu başlığı açıldığı için de diyecek birşey bulamam.

Haa şu da olabilir.Belki adamın biri tam karşılayacak şekilde bir entry girer de,buraya yazan o arkadaşların torunları ileri ki yüzyıllarda doğru yolu bulurlar...
yavşakça fikir, fikrin sahibi et yemiyor mu ? kasaplarda kesilmiyormu ? yahıdiler yemiyor mu et ? hristiyanlar ?
amerikada ki sucuk fabriklarının goruntulerını izleyin youtube dan da işkence görün.
yanlış olan ibadet degil salakça sokakta kesmektir.
geçen hafta izlediğim videoda amerika ve avrupanın şu arkadaşın bahsettiği yüzyıl içerisinde bizden nekadar geri olduklarını hayvanların acı çekmesinin hiç bir öneminin olmadığını, kafalarının demirler arasına sıkıştırılıp canlı canlı dişlerinin söküldüğü ve boynuzlarının kesildiğini gördüm. dinimiz usullerince hayvan kesmenin aslında en münasip olanı olduğunu anladım. hayvanların gövdelerinin herhangi biryerine bıçağı takıp şiddetle sağa sola çekmenin hayvanı nekadar uzun süre canlı birşekilde çırpındırabileceğini gördüm. kafalarına havalı tüfeklerle ateş edip beyin ve kafa tası arasında sıkışan o ince saçmanın hayvana nasıl bir işkence çektirdiğini gördüm. ve birde şöyle birşey var, kurban bayramında hayvanın boğazı 50 cm yanımdaydı, ve nekadar az acı çektiğini gördüm, bir insan olarak gönlüm rahattı. kıyaslamadan önce bilinçi olunmalı bence. (not: videoyu paylaşmak için linki çok aradıysamda bulamadım üzgünüm)
ibadet için hayvan katledilmiyordur zira katletmek bir canlıyı toplu bir şekilde hunharca öldürmektir. kurban ibadetinde hayvanlar dikkatlice yani görgü kuralları çerçevesinde kesilmekte ki her gün yediğiniz etlerde aynı şekilde kesilmektedir.
madem hayvanseversiniz sevmeye önce kendinizden başlayın.
kuran'da bugün müslamanların uyguladığı şekilde bir kurban anlayışı olmadığı için, bunun sorumlusu islam dini değil islam dini munsupları yani müslümanlardır.
21. yüzyıl zaten o kadar refah o kadar insan haklarına saygılı ki kimse haksız yere ölmüyor bu yüzyılda. insanlar çok modern herkes aydın birey. kimse kimseyi vurmuyor ne savaş var ne başka birşey. böyle bi yüzyılda hayvan mı kesilip yenir ya yuh size.
5-6 bin yıl önce;
sümer-akad toplumlarındaki,
tanrılara kurban sunumunu devam ettiren inanıştır.

http://toplumvetarih.blog...rkli-kurban-sunumu/270247
müslümanlıktır. ha bir de hayvanı yakalayamayıp pompalı tüfekle 2 kere vururlar, sonra da buna ibadet derler, gerekçeleri ise belediye hayvanı yakalamak için yardım etmemiştir. işte müslümanlığın ülkemizin bazı kesimlerin geldiği son durum, söylesenize bunun putperestlikten ne farkı var?
yılbaşında kesilen hindiler de intihar ediyordu biz kesmiyorduk ya zaten.
21 nci yüzyılda hala maymundan,geldigine inananların söyledigi söz.maymundan gelmedigimize inanıyorumda,sizin maymuna dogru gittiginiz yönde şüphelerim artıyor.
müslümanlığa inanmayan kimsenin yorumudur. aynı kimse zevk için ava çıkılmasına karşı çıkmaz, çünkü orada insan zevkleri ön plandadır. ama bir kimse inancının gereği olduğunu düşündüğü için bir hayvanı kurban edince işte o dinde bir sorun vardır.
1500 senelik ritüelleri sorgulamaktan bir türlü bıkmadınız mına koyayım. sorgulanacak bir şey yok, din dogmadır, inanırsan gereklerini yerine getirirsin, inanmazsan getirmezsin, bu kadar basit. ben dini duyguları kuvvetli biri değilim, gerekleriyle de ilgilenmiyorum ama hangi andaval kurban bayramına "hayvan katliamı bu yeaaa", "hayvan hakları" dese meşe odunuyla dalasım gelir kendisine. sen her gün yediğin etlerin sağlandığı hayvanların kalp krizi geçirip öldüğünü falan mı sanıyorsun? kurban bayramları olmasa et yüzü göremeyecek milyonlar yaşıyor bu ülkede, bunu da unutmamak lazım. fakirlere yardım için illa bayram mı beklenmeli? tabi ki hayır ama yurdum müslümanının esas amacı fakirlere yardım etmek değil, kurban keserek sevap kazanmak. onlar güya sevaplarını kazanırken yoksul insanlar da et yüzü görüyor. bu işi profesyonellerin yapması gerek tabi bu en önemli nokta, sonra her kurban bayramında sokaklarda dana kovalayan geri zekalılar türüyor, hayvanlara işkence yapıp öyle yakalamaları elbette katliamdır ama konu bu değil.