bugün

2008'de össye girecek kişi sayısının az olması nedeniyle(liselerin 4 yıla çıkarılması nedeniyle o yıl sadece süper,anadolu ve fen liseleri mezun verecektir.düz liseler,meslek ve imamhatip liseleri mezun vermeyecektir)şu anda çeşitli üniversitelerin muhtelif bölümlerinde okuyan ve bilhassa gözü okuduğu bölümden daha yükseklerde olan yurdum gencinin içinde barındırdığı ümittir.
(bkz: insan ümit ettiği sürece yasar)
(bkz: ümit fakirin ekmeği)
(bkz: essege altın semer vursan essek yine essektir)
şimdiden umutsuzluğa düşüp,kazanamayacağını düşününen insanların yaptıkları eylemdir.
1. entryde bahsedildiği üzere fen liselerinin çoğu mezun vermeyecektir. şöyle ki; fen liseleri hazırlık okutulan dönemde genelde öğrencilerine hazırlık atlatıyorlardı. akla gelen en basit örnek kfl
beni de umutlara baglayan sınavdır bu sınav.***ayrıca öss jübile sınavımdır.

(bkz: 2008 öss)
herkes "ulan kimse girmiyor sınava bir de ben deneyim" diye düşündüğü sınavdır. 4 milyon a yakın kişinin gireceği sınavdır.*
5 milyon kişinin girmesi halinde şaşırmayacağım sınavdır. umut fazla bağlamamak lazım. yüksek bölümler için birşey değişmez ancak alt bölümlerde puan düşebilir.
Zaten genel olarak rakiplerin anadolu ve fen liselerinden cıktığı düşünülünce, aslında pekte büyük bir avantaj doğurduğu söylenemeyecek sınav...
her kesimin umutlarının artması sonucu beklenenden fazla katılımın olacağı sınavdır. umutla bakmaktan ote umutlanmamak gerekir. çalışmak gerekir.
herkesin az kişi başvuracak umuduyla başvuracağı ancak bu sebepten rekor katılım olacağı düşünülen sınavdan medet umma.
her yıla bağlandığı gibi bu yılada eşit oranda umut bağlanacak oss mevsimidir. **
önceki seneler öss'de hayal kırıklığı yaşamış kişinin yaptığı bağlamadır.