1. 1.
  amerika'nın ırak'a demokrasi getirmeye başladığı gün.
  2 -1 ... 60 yasindaki kelebek
 2. 2.
  sıradan bir mart gecesinde bir akşam cnn türk'ün flaş haberiyle öğrendiğimiz ırak'ı özgürleştirme operasyonu adlı savaş kıvılcımının yandığı gündür. Aslında aylardır beklenen müdahalenin hava operasyonlarının başlamasıdır. O tarihte yıllarca sürecek bir kaos ortamının doğacağını düşünen belki de çok az kişi vardı. Herkes saddam'ın yapacağı hamleleri beklerken o sırra kadem basmıştı. Bir ülkenin aslında nasıl satıldığının görüleceği gündür 20 mart 2003. 5 bin tank, saddam fedayileri ve cumhuriyet muhafızları hepsinin kuzu kuzu teslim olduğu, abd askerlerini alkışla karşılayanların belkide bir sene sonra fosfor bombasıyla öldürüldüğü bir savaşın başlama tarihidir. Dönüp bakıldığında şu iki sonuç çıkmıştır:1-Bir ülkede diktatörlüğü bitirmek o ülkeye demokrasi geleceğini garanti etmez.
  2-Emperyalizme asla ve asla güven olmaz.
  ... turkuaz54
 3. 3.
  7. yıldönümü gelmektedir.
  2 ... turkuaz54
 4. 4.
  8. yıldönümü gelmiştir amerikanın ıraka girişinin. dün gibi aklımda, sabah bi kalktık haberi öğrendik, çocukluğumdaki gibi * petrole batmış karabatakları göreceğimizi, sabahlara kadar ailecek tv başında savaş görüntüleri izleyeceğimizi sanmıştım. hayatlarımızı etkileyeceğini, bazı subaylarımızın bölgeye gideceğini, heyecanla endişe karışık bir hal içerisine girerek bekleyeceğimizi sandıydım. hiçbiri olmadı. başka sonuçları oldu galiba, burada bunları yazmak bana düşmez. ama türkiye için hiç iyi olmadı.
  bu arada kuşların karabatak olduğundan emin değilim. battıkları sıvının da petrol. onları tvde her gösterişinde çalınan o korkutucu müziği de hiç unutmam. benim savaşla en yakın münasebetim böyle oldu. umarım böyle de kalır.
  ... supertavuk