bugün

odamdayım. ve saat 12den beri yaklaşık 6 tane sigara içtim.uyanık kaldıkça da devam edeceğim içmeye.gelsinler yazsın cezayı sıkıyorsa.çok da sikimde olmayan bir yasak. içice ulan alayına isyan içecem amına koyim. siz kim oluyorsunuz da benim keyfimi yasaklayabiliyorsunuz nerde var bu hangi kitapta? ulu orta yerde içelim diyen mi var? ayırın bir yer orada içelim.içiyorsam içiyorum kimse bana sağlıktı kıldı tüydü demesşn 21 yaşında insanım neyin zararlı neyin faydalı olduğunu biliyorum kimse bana gerizekalı muamelesi yapamaz. ve ben bunu içiyorsam ve içmek istiyorsam bana bunu sağlamalı devletim. çok isityorsan al sana sigara odası desin eyvalah.ama yok o da kalkıyor. dışarı çıkacakmıışız orda içecekmişiz. sizin yüzünüzden kıçımı donduramam. yakarım sigaramı içerim.
hem görecez bakalım iş yerlerinde nasıl olacak bu iş. sigara içmek isteyen adam sırt pırt açık havaya çıkacak. işi bölünecek
ya da sigara içmeyecek sinir stres yapacak. sağa sola sataşacak.aferin iyi bok yediniz.başka hiç bir eksik yanımız yok sigarayı düzeltin.
nah bırakırım amına koyim sigarayı.yiyorsa satışı yasaklayın. ona yemez ama.ağır abiler izin vermez böyle birşeye gücü bize yetiyor devletin. devam edin devam edin...
sigara içmeyenlerin sikinde bile olmayan bir olay. ister 62 tl ceza verin isterse vermeyin bize ne...
içimde yürürlüğe girme isteği uyandıran yasa.
insanların akp(akepe) hükümetiyle alısmaya çalısması gereken çokça tepki gören yasadan bir tanesi.
taksim, cihangir, alsancak, basmane veya bilimum gayrimesrunun mesru oldugu semtlerde ki bar ve gece kluplerinde cerez serbestliginde esrar veya uyusturucu madde tuketilirken sigara yasaginin nasil denetlenecegini cok merak ettigim durum.
4.murat zamaninda daha akilli uygulanmisti bu yasak. tutun mamullerinin tuketimi yasaklanmisti. nargile kahvesinde sigaraya yasak koymak. anca samanizm zamamnindaki turklerin akil seviyesine uygun sanirsam.

not: allah razi olsun. ikamet edilen mekanlar da serbest diye de not dusmusler.
Zaten varolan bir yasağın kapsamının genişletilmesidir efendim olan olay.
(bkz: bunu bana yapma)
bu yasakla ilgili tek üzüldüğüm nokta;
nargile kafe veya diğer kafelerde çalışanların zarar görmesi olabilir.

onun dışında sevgili tiryaki arkadaşlarım yemek yerken veya çay içerken yanına sigara içemeyecek diye gram üzülmüyorum.

banane ki içemesinler zaten.

onlar içerken beni düşünüyor mu? veriyor dumanı. sevmiyorum arkadaş senin ağzından çıkan dumanı solumayı.
git lan başımdan.
nereye gitsem varsın.
kapalı bi mekanda rahatça oturamayacak mıyız senin o zehirli dumanını solumadan.

vel hasıl tanımı da yapalım; yerinde ve güzel bir uygulamadır.
sigara içmeyen hatta nefret eden biri olarak kahvehanelerde içilmesini son derece saçma bulduğum uygulamadır. Kardeşim adam oraya sigara içmeye gidiyor neredeyse, ordası içilen bir yer, orada içmeyip izin bulabildikleri yerlerde yüzümüze hohlıycaklar.
2. sınıf insan gibi yaşamaktan memnun insanların karşı çıktığı uygulamadır.
insanlar kazançlarını daha faydalı işler için harcamaya başlamalıdır.
önce kendisini zehirlemek daha sonra o zehri tedavi için değil...
(bkz: alevi sünni)

(bkz: türk kürt)

(bkz: sigara içmeyen sigara içen)

(bkz: aboowww)
- tayyip inkilaplarının en radikal olanıdır. *
latin alfabesine geçiş bile ülkede böylesine deprem etkisi yaratmamıştır.
Yıllarca bir köşeye atılmış parkların artık aile yerleri olması.
iğrenç bir içici olarak hiç hoşuma gitmeyen hadisedir, velakin iyi oldu demektende kendimi alı koyamıyorum.
sigara içmeyen insanların zorla ölüme yollanmasını engellemektir. özgürlüğün tanımından yola çıkılırsa yani özgürlük kişinin bir başkasının haklarını ihlal etmemek şartıyla dilediğini yapabilmesi tanımından yola çıkılırsa bu yasağın özgürlük ortamının oluşması için getirildiği anlaşılmaktadır...
bugünden itibaren küba'daki iş ilanlarına bakmama sebebiyet veren durum.

(bkz: küba sarı sayfalar)
(bkz: cuban yellow pages)
(bkz: sigara alacak kadar aptal ve zengin değilim)
cem yılmaz ne demiş zamanında bir tat bir doku gösterisinde:

"memleketi bok ediyorlar, sonra mizahçıya malzeme olsun diye yaptık diyorlar. sen memleketi güllük gülistanlık yap, ben güldürecek şey bulurum meraklanma."

ben de diyorum ki hükümete, sen bu memleketi güllük gülistanlık yap, ben sigaramı kendim bırakırım merak etme.

ha ayrıca, bir insan olarak bu yasak sonrası umarım esnaf zarar görmez. 70 milyonun 17si sigara içiyor esnafın işleri düzelir gibi argümanlarla gelenler var, ancak bana durum pek öyle olmayacak gibi geliyor. sonuçta yasak milletiyiz, yasakları severiz biz, ama bu milletin yasakla başetme araçlarından biri zaten sigaraydı.

başladığım zamandan beri bırakmak istediğim şu mereti bırakamadığım için bana iradesiz diyebilirsiniz, ama bu yasak yüzünden sigarayı bırakacağımı da iddia edemezsiniz. sigara içilmesi yasak olan mekanlara gitmeyeceğim için sosyal hayatım darbe alabilir anca, onunla ilgili de yapılacak bir şey yok.

kıssadan hisse: umarım bu yasak, daha sağlıklı bir türkiye için elverişli bir ortam oluşturur. ben yine de referandumdan yanayım, o ayrı. madem 70te 17 sadece sigara içiyor, referandumla bu konu çok daha meşrulaştırılmış bir şekilde halledilebilirdi. değil mi ama?
artik keyfimi evde yasamam gerektigimi anladigim yasagin yururluge girmesi durumudur. yaradilis itibariyle, zaten kimsenin ses cikarmamasi halinde kendisi isteyerek o isi halledecek olan fakat her hangi birisi bunu soyledigi zaman, -sirf sen soyledigin icin yapmiyorum ulan- diyenlerin bir hayli fazla oldugu ulkede * boyle bir yasakla hic kimseye sigarayi biraktiramazsiniz. aksine zaten hali hazirda sigarayi birakicak olan bunyelere dahi engel olursunuz.

ayrica hic kimse mekanlarda sigara yasagi kalkinca satislar artacak gibi sacma salak istatistik kuramaz, kurmamali. cunku bu yasayla ugrasirken ornek aldiginiz ulkeler asla avrupanin gelismis ulkeleri olmamalidir. adi gecen ulke vatandasi insanlarin cogu zaten eglenmesini bilmeyen, 3 kurusun hesabini yapan insanlardir zira geri kalanlari evlerde sex partileriyle, ev ortamlariyla alemin hakkini verir ama o da evde olunca.

meslegim ve ortamim geregi sık sık yabanci universite ogrencileri ile ic ice olan biri olarak zaten o insanlarin yuzde 90 inin sigara kullanmadigini ve kullananlarinda 1 tane 50 lik birayla 3 tane sigara ictigini soyleyebilirim.

ayrica asla mekanlara daha cok kisinin gitmesi ile mekanlarin daha cok kazanacagi onermesinde bulunulamaz cunku kimisi vardir calan sarkida efkarlanir bi sigara yakar yanina bir icki soyler, kimisi mekanda 3 saatini bir birayla gecirir. sigarayla bira anahtar kilit iliskisindedir, sigara olmadan asla bira yada alkol satisi yapamazsiniz.

ha once mekanlara kiyak gecer gerekli ic dizayn onarimlarini guzellestirir sonra bu yasayi cikarirsiniz amenna fakat bir gece klubunde bayanli erkekli gayet elit bir genc grubunun eglenirken nispeten kendisine inanilmaz yakisir, minili dekolteli kiyafetlerini giyen bir bayani mekanin kapisinin onunde nispeten daha cok erkegin ve ilerde bunu ortam havasina sokmaya calisan abazanlar ile ayni ortamda ayakta ve karin yagmurun altinda donarak sigara icmeye zorlayamazsiniz.

ya da sevgili olarak gitmis iki kisinin erkek olanini (sigara icmesi durumunda) kiz arkadasini masada birakip disarda sigara icmek zorunda birakamazsiniz, ha eger hatun kisi sigara icip yigit kisi icmiyorsa durum daha vahim, erkek haliyle sevgilisyle disari cikacak ya geride kalan ickiler, bayanin cantasi, ceketler, telefonlar, sigaralar, peki ya bu cift biraz zeki ise geride kalan adisyon!

neresinden tutup cekerseniz cekin hic bir tarafa gitmeyen, bagnazca, 3 tane denyonun kusbeyninden cikmis, "empati" yapmadan, hak vermeye calismadan yururluge giren yasadir, fakat bu yasa yürür mi kavga mi ettirir bekleyip gorucez

ayni sekilde peki araba kullanmayi bilmeyen ve arabalari olmayan insanlarin, araclarin eksozundan diger insanlari olumsuz etkilicek karbon monoksit yada herhangi bir gaz cikiyor diye sikayet etse tum arabalarida mi kaldiricaz trafikten..

(bkz: arabasi olanlardan nefret ediyorum lan, eksozlarindan cikan dumanlar benim torunlarimi zehirliyor, araba kullanmicaksiniz, yada o boruyu kiciniza sokup disariya hava verdirmezmisiniz ne yaparsiniz ne bileyim, istemiyorum ben burda araba maraba)

edit: imla
sonucunu önceden gördüğüm halde bu kadarını tahmin edememiştim. bu gün nerde iki üç insan görsem sigara içmenin zararlarından bahseden muhabbetlere tanık oldum. böylelikle insanlar sigara içmekten kurtarılacakmış. iyi olmuş. insanlar daha uzun ömürlü daha sağlıklı yaşayacaklarmış.

konu hep sigara içenlere zararlarının önlenmesi konusunda. fakat bu yasak için bahane gösterilen başkalarının zarar görmemesi için çıkarıldı kaidesine ne oldu? amaç meğer biz sigara içenleri kurtarmakmış. içimden bir çoğuna nefretle bakıp "sen kim oluyorsun da beni benden kurtaracaksın it" diyeceğim geldi. ömrüm boyunca başkalarının hayatlarına bir gram müdahale etmek, beyinlerini biçimlendirmek istemedim. bunun başkalarına hükmetmek, onlar yerine yaşamak olacağı, herkesin özgür benliği ile kararlar alabilmesini savundum. hatta çoğu kız arkadaşım kendilerini yönlendirmeyip hayatına müdahale etmediğim için "beni önemsemiyorsun" deyip sevmediğimi iddia ettiği için kaybetsem dahi bu kişilikle yaşadım. fakat herkes benim gibi değil. ellerinde üst benlik dedikleri bir süper ego ile "hep ben, hep ben" diyorlar. herkesin en akıllısı onlar, herkesin en bilgilisi, en yücesi, en görgülüsü onlar, vb. si hep onlar. topluma uyum sağlıyamıyorum. benim gibi düşünen nadir insanlar ve hep bir şeyler kaybediyoruz. bu dünyada yaşıyorsan insanları ezeceksin, ne olursa olsun faşist olacaksın. senin gibi olmayana zorla bir şeyler empoze edeceksin. o zaman geri zekalı da olsan sen haklısın.

bunca zaman her türlü yasağa karşıydım. akp'ye bir daha oy vereni de eşekler kovalasın. bu yasağa destek veren diğer partileri de. bu mecliste şu an kim varsa benden oy almayı unutsun.

ha! bu yasak benim hayatımda neyi değiştirdi de bu kadar tepki veriyorsun diyorsanız hiç bir şeyi değiştirmedi. çünkü kahvehane, bar yada toplu oturulan yerlere gitmeyen biriyim. kapalı yerleri zaten sevmem. gittiğim 2-3 yer var. kışın dahi gittiğim kafeteryanın balkonuna sandalyeleri çeker otururuz. fakat bu gün yol boyunca insanların medine fukaraları gibi yol kenarlarına, duvar kenarlarına, ağaç altlarına çökmüş sigara içiyor olması beni uyuz etti. kadınlı, erkekli insan grublarının dışarda sigara içiyor olması çocuklarımızı daha çok sigaraya özendirmeyecek mi? daha bir görüntü kirliliği yaratmayacak mı? herkesin ortalıkta sigara içmeye zorunlu bırakılmasına karşıyım. yarın öbür gün ramazan giriyor. konya gibi yerde ortalık yerde kadınların ve hatta erkeklerin ortalıkta sigara içmesi sevilmeyen bir davranışken ramazan'da kaç kişiyle kavga edeceğiz bakalım.
yukarda destekleyen hayvanlara bakarsanız sadece bizim sağlığımızı, cebimizi düşünüyorlar. sana ne ulan benim sağlığımdan, paramdan? hani rahatsız olduğunuz için sigara yasağı yandaşıydınız? yasağı koyanlar gibi iki yüzlüsünüz vesselam.

bundan sonra bende türban yasağını destekleyeyim. içkiye yasak konursa onu destekleyeyeyim. hatta içkiye yasak konsun diye kampanyalar düzenleyeyim. buna dini alet edeyim.
yeni bir ekonomik krize gebe olabilecek yasa. işletmecilik bakımından. yoksa bize giren çıkan yok hani. sigaramıda evde içerim olur biter.
küçük veya büyük her işletmeyi etkileyecek yasadır. kendim için söylüyorum, sigara içilmediğini bildiğim bir bara gitmem arkadaş. yani o içkinin yanında o sigarayı içmeden duramam ben. zaten çoğu kişinin sigarayı bırakamamasındaki sebep budur. kahve ve içkinin yanında içilen sigaradır. ha sen şimdi yasaklarsan kahvede barda sigara içilmesini, millette gitmez. şimdi haklı olarak diyecekler ki etraftakiler rahatsız oluyor. ben de sana diyorum ki; o bara giren insan, sigara içsin içmesin, zaten o ortama alışıktır. çakar 2 birayı sonra kendi de yakar sigara. daha önce hiç duymadım orda sigara içiliyo o bara gitmeyelim diyen birisini. kahvehaneye gelecek olursak; orada sigara içmeyeni dövüyorlar zaten.

alışveriş merkezini anladık eyvallah, toplu taşıma araçlarında da içilmiyor tamam, yere izmarit atamayız en güzeli, yemek yenilen yerlerde de içmeyelim o hakkaten rahatsız eder, dükkanlarda da içmeyelim güzel koksun mis koksun... ama yeter yani. eşşeğin bi tarafına su kaçırmayın artık. havalar biraz soğusun, millet içeri kaçmaya başlasın bak nasıl kalkıyor bu yasak. aha buraya yazıyorum. zaten duyduğum kadarıyla kahveciler dava açmışlar bile. yakında bar sahipleri de açar. zaten gerisi yasak olsun oralara lafımız yok. ama bar ulan bu. kıraathane lan.

ha bir de şu olabilir; hani kriz teğet (!) geçti ya, köküne kadar sokmak için böyle bir yasak gelmiş olabilir. öyle azla yetinemeyiz. köküne kadar almamız lazım. teğet meğet bize göre değil.
bu yasağı çıkartanlara bir kaç sorum olacak.
*nargile kafeler nasıl iş yapacak kışın?
*bar ve publar zaten artı on sekiz siz kimi kimden koruyorsunuz?(çocukları reklamlarda oynatıyorlar, çocukarın barda ne işi var?)
*bunların ikisi bir çelişki midir?*
(bkz: genç tiryakiler rahatsız)
güncel Önemli Başlıklar