(bkz: çeşme başı)
(bkz: görücü)
Yüz yıl önceki kız ve erkek tanışma şekillerini ifade eden yöntemlerdir.
Beyzade hanımefendinin evinin önünde birkaç tur atar.
Hanımkızımız kafesi andıran tahta çerçevenin arkasından bir bakar.
Beğenirse camdan aşağı mendiline atar.
Bu arada görüşülecek yer ve saatini de söyler veya mendile yazar.
Verilen tarihte kız dadısıyla birlikte o mekana gider.
Dadı gençleri yalnız bırakır, birlikte biraz yürürler.
Aslında sanıldığı kadar da geri zamanlar değildir. (bkz: Filmlerden gördüğüm kadarıyla böyle)
(bkz: Gerçeğiyse görücü usulü evlendirilmek)
mektup yazıp gizli ellerden sevdiceğe ulaştırmak.
peyami safa - bir akşamdı
eskilerin anlatımı;

-evimiz askeriye ordu evinin yakınındaydı, biz kızlar subayların çarşıya çıktığı zamanlarda giyinir, süslenir çarşıya alışverişe çıkardık..*
- pikniklerde bulurduk
- hamama giderken kızlarla toplaşıp, birinin kuzeni, arkadaşı olurdu ya da annelerimiz devreye girer seçerdi, görüştürürlerdi bizleri..* *
bi ilginç tanışma şekli nefesim kadar yakınım da olmuştur.

itiraf ediyorum;

annem cam silerken, babam görmüş beğenmiş, konuşmuşlar en kısa zaman da evlilik masası.. **
o zamanlar kurtuluş savaşı zamanı olacağından bir milletin böyle bir derdi olabileceğini sanmıyorum.

ki kaldı ki,

eli silah tutan her erkek askere gittiğinden hiçbir okul mezun vermemiştir o yıllarda.

buna göre 1000 yıl öncesini düşünürsek,

ateşi yeni bulmuş olacakları için sevgiliye duman bulutu içinde seni seviyorum yazılması insanları o devirde bile aşka inandırabilir.
+merhaba 100 yıl önceki kız insan formu, ben 100 yıl önceki erkek insan formuyum. tanışalım mı?
-yok böyle olmaz. biz 100 yıl önceki insan formları olduğumuz için böyle normal tanışamayız. merhabayla falan olmaz bu işler. ilk önce götümüzle tokalaşmalı. sonra parmaklarımızı birbirimizin burnuna sokmalıyız.
+bambaşkaymışız biz.
günümüzle iddia ediyorum %100 aynı olan tanışmalardır.

x: merhaba ben haluk
y: merhaba ben jale

ha tanışmadan sonrası değişiklik gösterebilir. ama ben bunun dışında bir tanışma şekli bilmiyorum arkadaşım.
seni 100 yıl önce tanısaydım sana kur yapardım birlikte yürüyüşe çıakrdık varendada buzlu çay içerdik.