bugün

bir soru.
malum pedofili kürdün 10-12 yaşındaki çocuğu watsaptan taciz etmesi neticesinde ortaya böyle bir soru atıldı.

efendim, ufacık çocuğun elinde telefon olur muymuş?

olur efendim.
bizler anne ve babalar olarak en kıymet verdiğimiz varlıklarımız olan çocuklarımızdan her zaman haberdar olmak, haber almak, onları takip etmek zorundayız.

şahsen benim 2 çocuğum var, 2'si de telefon taşıyor yanlarında.
buna mecburuz.
çocuklarımızı okula, spora, dershaneye gönderiyoruz.
servise biniyorlar, evimizden uzak noktalara gidiyorlar. gittikleri yerlerden "anne ben vardım", "baba beni merak etme" demek zorundalar.

nasıl bir anne ve baba çocuklarından saatlerce haber almazsa çılgına dönmez ki?

evet, biz çocukken cep telefonları yoktu, anne ve babamıza haber veremiyorduk.
ama devir de böyle kötü değildi.
insanlar daha sevecen, insanlar daha güvenilir, şehirler daha az kalabalık ve güvenliydi.

günümüz şartları dolayısıyla ben bir baba olarak çocuklarımdan istediğim her an haberdar olmak, onları gözetmek zorundayım.
zaten çocuklarıma da ellerindeki aletin bir internet aparatı değil, haberleşme cihazı olduğunu defalarca söyledim ve öğrettim.
bu yüzden evdeki wifi dışında, dışarıda telefondan internete giremiyorlar.

çocuklara telefon vermeyip, interneti yasaklamak yerine, çocuklara telefonun amacını ve internete girdiklerinde nasıl davranmaları gerektiğini öğretelim.
Zaman değişti. Oluyor artık.Dikkatli kullanılmasını öğretmek lazım.
olmamalı.

"devir böyle kötü değildi" tamamen bir safsatadan ibaret. devir her zaman böyle kötüydü, sadece iletişim ağı bu kadar gelişmediği için çoğu insanın haberi yoktu.

bir yerde ahlaksızlık varsa zaten vardır, sadece yeni ortaya çıkmıştır.

25 sene ağır ceza mahkemesinde müdür olarak çalışmış bir annenin çocuğu olarak pedofililerden, tecavüzcülerden, gaspçılardan ve hatta 8 yaşındaki bir çocuğun nelerle kandırılabileceğinden haberdar olarak büyüdüm ve arkadaşlar emin olun devir her zaman böyle kötüydü.
olmalı, lakin akıllı telefon olmamalı.
Olmamalı. Telefon var diye gözü arkada kalmayacağını düşünen ebeveynler var ki telefon kişiyi kurtarmaz hatta mevcut olan tek bir tehlikeye bir kaç tane daha ekler. Dışarıdayken ondan haber alabilirsiniz ancak kendi odasındayken neler yaptığından haberiniz olmaz.

Günümüzde iletişim aracı olmaktan çıkıp bir eğlence aracı oldu telefon. O yüzden de bu bahaneyle çocuğa telefon alıp da sadece haberleşmeyi bahane sunmak büyük hatadır. Çünkü telefon her türlü bireyin elinde mevcut ve o çocuğa ebeveynden başka bir şekilde ulaşmak daha kolay. Ayrıca bu kişiler çocuğunuzla iletişime geçtikten sonra onu korkutarak size söylemesini de rahatlıkla engelleyebilir. Çocuğun sevdiği ya da ilgisini çekecek şeylerden bahsederek onu rahatlıkla kandırabilir. Siz ne kadar korumaya çalışsanız da aklının ermediği her anda yanında olamayabilirsiniz hatta bu durumdan bihaber de olabilirsiniz.

Şu nokta da var ki telefonu olan çocuklara karşı daha büyük sorumluluk almaları gerekirken onların üzerine daha az düşüyor ebeveynler. Eminim ki telefon olmasa daha dikkatli ve sağlıklı büyütecekler çocuklarını.

Son olarak herkesin fikrine saygım var ancak ben ileride çocuğum olursa 10 yaşında telefon vermeyeceğim. "Haber alamazsam" tedirginliğinin karşısında "ulan bu çocuk bu telefonla neler yapıyor" tedirginliği daha tehlikeli geliyor bana. Üzerine daha çok düşerek bu farkı kapatmaya çalışırım ki zaten o çocuğun yanında olamayacaksam da telefonu olan sağlıklı ve güvenilir bir yetişkinin nezaretinde bırakırım.
maalesef oluyor.

teknoloji, teknik ilerleme, şehirleşme, geç kapitalizm mantığı, binalar, büyükşehirlere göç! hepsi üst üste geldi son 35 yılda, giderek te artıyor... keşke şu dünya resetlense 1960 lara 1970 lere geri dönsek tüp kuyruğu, hastane kuyruğu vardı, wc de su ısıtarak abdest alırdık, teknoloji gelişmemişti, telefonlar, internet yoktu, az araba vardı trafik sorunu bile yoktu ama daha insandık, daha az sorun vardı, daha rahattık be.

henüz 90 ların başında bile şehirlerin nüfusu 1 milyonu geçmezken, kırosuz arapsız hava sahaları varken, caddeler boşken çok rahatmışız. mahalleliler birbirini tanırken, en ufak sorunda yardımlaşırken, bencillik daha azken, ne güzel günlermiş abi. sorun yoktu demiyoruz ama çok daha azdı, velhasıl...

medeniyet, çağdaşlık, bilim, emperyalist kültür ne getirdi, getirdiği kadar götürdüğü de var... hastalıkları azaltıyoruz ama bilhassa aynı teknoloji ler daha yeni sorunlara sebep oluyor. ahlak ta hızla elden gidiyor...

kontrol denetim şart... bilim her zaman iyi sonuç getirmez bunu da unutmamamız gerek. sadece iyi yanlarını almak gerek, gerekirse ilerleme yavaş olsun ama temiz olsun... hatta kontrollü olarak zaman zaman biraz biraz geri gitmek te mantıklı..
Olmaz. Ne çocuğu bu ya! Sen o çocuğu cepheye mi gönderiyorsun? Ben on sekiz olana kadar telefon görmedim. illa alinacaksa android olmayacak çalsin yeter telefon olabilir. Bu kadar kafi. Yahut telefon da internet olmamalı. Bu işler öyle hodri meydan değil arkadaşlar. Etrafta sırtlan çok.
Ulan başlığı açan protest olunca bastım eksiyi ve 10 yaşında bir çocuğun telefonu olamaz fikrini savunanların tarafına geçtim. Aradan 5 dakika geçtikten sonra hatırladım ki, kendime yeni telefon alınca samsung note 2 marka koca ekranlı telefonu 11 yaşındaki biricik yeğenime vermiştim. Gerçi bizim oğlan o kadar zeki ve aklı başında ki, hangi sitelere girilmeyeceğini hangi oyunların kendisi için zararlı olduğunu, yabancı bir numara aradığında hiç bir şekilde açmayacağını bilecek kadar aklı başındadır.

Aklım geç çalıştığından dolayı gerçek Düşüncemi sona bıraktım;

Gerekli önlemler alındığında ve çocuğa anlayacağı şekilde yeterli bilgi verildiğinde neden olmasın?
türk toplumu gibi gelişmemiş toplumlardaki kurbanı suçlama eğiliminin bir sonucu olan soru.

10 yaşındaki çocukta telefon da olur tablet de. bunun kontrolü aileye aittir. bunu yasakladın mı çocuk başka şekilde telefona ulaşmaya çalışır ki o zaman işler daha da karışır.

malum urfa'lı sapık olayında da aile zaten kontrolü ele almıştı.
10 yaşında ki çocuğun elinde akıllı telefon olamaz.

Fakat olmasıda, yapılan taçiz olayini hiç bir şekilde meşrulaştıramaz.

Bilinçsiz ailelerden tut bu pedofili hayvanlarına varana kadar icine tükürdümün memlekette herkes klinik vaka.
Eskiden 10 yaşında olsak telefon bilmezdik paint en fazla resim çizerdik ki oda en fazla diyorum. Kardeşime bakıyorum ki elinden ne telefon NE bilgisayar düşüyor. Yapamıyor onsuz ve yaşı da küçük. Siz siz olun çocuklarınıza o yaşlarda telefon değil kitap alın kitap okusun.
Telefon 35 40 yaşındaki adamları bozdu, çocuk ne yapsın?
Sadece anne ve babasinin ulasabilecegi bir telefon icat ederlerse eger olur. Ama bu sartlarda olmasa daha iyi olur.
15 yaşına kadar olmaması gerekir babam bana 15 yaşında aldi kardeşimede , diger kardeşimede 15 yaşında alacak. Bir bildiği vardır babamın.
Olması gerekebilir.

Ve maalesef Bazen çocuğa internette nasıl davranması gerektiğini öğretseniz de bir şekilde olmaması gerekenler oluveriyor...

internete erişim sağlayan aletlerini sürekli gözetim altında tutun.

Ergen beyni sonuçta. Belli olmaz.

ileride size teşekkür edeceklerdir.

Yani Ben şahsen teşekkür ederdim.

Çocuğunuza düzgün terbiye ve mantalite aktardıktan sonra gözetim altında tutmanız gerekenler bu internete erişim sağlayan aletler ve edindiği etraftır.

ihmal etmeyin.
Olmamalı. Bırakın çocuğunuzu salın tozun toprağın içine, çamur oynasın. Düşsün kalksın paylaşmayı arkadaşlığı öğrensin. Ağlıyor mu bırakın ağlasin susturmak için vermeyin şu telefonları tabletleri eline. Tamamen de yasaklamayin oyun amaçlı yine oynasın ama asıl hayatın asıl oyunun dışarda sokakta olduğunu gösterin çocuğunuza.
bir sorudur ve cevabı bence olmamalıdır.

bir ebeveyn değilim ancak çocuk oldum zamanında. 10-12 yaşında bir çocuk dershanesine, sporuna, okuluna tek başına gitmemelidir. ebeveyn kapıya kadar bırakıp çıkış saatinde gelip almalıdır yada servise kayıt ettirmelidir. bizde dershaneye, okula, spora gittik. her aktivitem ebeveynlerimin gözetimi altındaydı.

ayrıca çocuklarınıza onlardan haber alabilmek amaçlı telefon alıyorsanız bizimkilerden öğrenecek çok şeyiniz var. ilk telefonumu 8. sınıfta, annem artık beni okul, dershane, spor üçlüsü arasında taşımaktan yorulduğu ve henüz 8. sınıftayken 175 boyunda iri yarı bir çocuk olduğum için aktivitelerime kendim gidebileceğime karar verip, benden haber alabilmek adına aldılar, kontörlüydü, tuşluydu ve interneti yoktu haliyle. ödemeli atıp ulaşırdım. 3 ayda bir hat kapanmasın diye 100 kontör yüklerlerdi.

ancak amaç çocuklardan haber almak olmuyor genelde. bizim zamanımızda ilgisiz ebeveyn çocuğunu parka top oynasın diye salardı, şimdikiler eline telefon, tablet, bilgisayar veriyor. amaç gerçekten çocuktan haber almaksa, çocuğun eline iphone verip "bak internete böyle gireceksin" demek yerine, tuşlu telefon verilmelidir bence. çünkü adı üstünde çocuktur bu. saftır. herkesi annesi, babası, öğretmeni gibi iyi niyetli zanneder. çocuğun eline iphone verip, internete böyle gireceksin konuşması bence gençlik döneminde yapılmalı.
Günümüz dünyasında maalesef var. Kıyamet 2008'de falan kopmalıydı ya.
Anne veya babasının telefonunda oyun oynayabilir ama kendisine ait telefonu olmaz, olamaz, olmamalı.
Sosyal hayatina bagli olan bir durumdur. Hayat icerisinde aktifse ve haber almaniz gerekiyorsa sadece konusabilecegi bir telefon(nokia 3310) olabilir. Tercih meselesidir.
Çocuğun telefonu olmalı ancak yalnız aramaya ve sms'e açık olmalı. Evde kullandığı internet de aile denetiminde olmalı. Kesinlikle sosyal medya kullanmamalı. Mümkünse içinde chat özelliği olmayan online oyunlar veya tek oyunculu oyunlar oynamalı. yaşını büyük gösterdiği bir google hesabı olmamalı, youtube'da yetişkin içeriklere ulaşamamalı.
çocuklarımızı sırf ayak bağı olmasın diye 3 yaşından itibaren eline tablet verirseniz olur. yaşaması gereken şeyleri bir simülasyona çevirirseniz olur, 10 yaşındakı çocuğun tek derdi sokakta top oynarken kanayan dizleri olmalı, arkadaşlarıyla nasıl birlikte tabletten minecraft oynarım değil. suç çocuklarda da değil, bütün akranlarının elinde son model teknolojik ürünler var. taciz olayı hiçbir şekilde meşru değildir, olamazda. lakin 10 yaşındakı çocuğu internetin dipsiz bucaksız kuyusuna sırf başımı ağrıtmasın diye de salmak doğru değil, haberleşmek istiyorsan sadece mesaj ve arama yapabileceği bir telefon alırsın. çok eksik bir nesil yetişiyor bu teknolojik gelişmelerle birlikte, sonumuz hayrola.
Bu muhabbetin tam döndüğü ana başlığı bulamadığım için buraya yazıyorum.

Öncelikle dün gece olayı önce facebook da gördüm ardından ekşi sözlük teki yazılanlara ilişti gözüm. Ve kendimce bir yorum yapmak istiyorum.

iddiaya göre bir eleman 10 yaşında bir kızı whatsapp üzerinden taciz ediyor. Benim bazı takıldığım noktalar var.

1. 10 yaşında çocugun cep telefonu var mı gerçekten ?
2. Tacizci bu numarayı nereden bulmuş ?
3. Anne korkusu muhabbeti dönmüş ancak anladığım kadarıyla çocuk annesinin telefonundan konuşuyor ve telefonu annesine verecekse ne bu cesaret ? Kız her telefonu aldığında bu elemana mesaj mı atıyor ? Ya da annesinden çekinecek birisi bunları düşünmüyor mu hiç ?

Ben aslında soruları çoğaltırım ancak asıl noktaya geleyim.

Sosyal medyada bir numara ve fotolar üzerinden hemen saldırmak cidden salaklıktır. Bi kere photoshop un bu kadar yaygınlaştığı ve basit olduğu bir dönemde nasıl hemen atlıyor insanlar bu olaya ? Abi ya bir kız eski sevgilisinden intikam almak için böyle bir Shop yaptıysa ? Kaldı ki ben burada lookin in bana aslında atmadığı ama Shop ile her türlü atmasını sağlayacağım fotolarını paylaşabilirim demi ? Yani gerçekçiliğini kovalamadan hemen düşüyor insanlar tuzağa. Biri dün gece ekşi de yazmış "arkadaşlar aramayın telefonu kapalı şuan karakoldaymış" diye. Nerden biliyosun abi kuşlar mi söyledi ? Biri de demiş iş arkadaşları suçluyu polise teslim etti. He yani polis girip alamadı da içeriden birileri iade etti öyle mi ?*
işin rengini bilmeden birilerini linç etmeye bayılıyoruz. Ben hala sonucu bilmiyorum ancak iddiaları ortaya atan anne ortalıkta yok. Çocuğun veya annenin kimliği bilinmiyor. Hep bi söylenti zaten o olmuş bu olmuş. Hepsi bir yana kendi davamdan biliyorum, whatsapp konuşmaları hiçbir davada delil olarak sayılmıyor. Durum böyle iken bir de sizin ismini bulduk diyerek ve telefonda daha birşey bilmeden linç ederek ezdiginiz kişi eğer bir photoshop a kurban gittiyse bile hepinizden hem vebal anlamında hem de hukuki anlamda hakkını alabilir. Bir de hepsinin yanında kişi suçlu ya da suçsuz bulunsa bile telefon numarasını ulu orta dağıtan kişiden sonuna kadar hakkını savunabilir. Şikayete bağlı ya da resen açılan davalarda hiç farketmez sen gel davanı aç abi benim numaramı neden 1 milyon insanın önüne atıyorsun ?

Not: ben hala olayın sonucunu net bir ağızdan duymadım. Eğer iddialar gerçekse ve kişi kabul ettiyse bilemem. Ben hala dün gece ekşi sözlükte olay çok taze iKen yazılanlar kısmındayım. Ve ben olaya direk salya sümük elinde satır ile dalmak yerine gerçek sahte ayrımında ve doğru yanlış açısından bakıyorum. Yoksa kimseyi savunduğum yok. Aksine burada sazan arkadaşları kendimce eleştiriyorum.
bizim elimizde 5 yasindayken atari kolu vardi aq.

12.5 yasinda elimizde olani ise hiç soylemiyorum.

bizim zamanimizda telefon pc falan olsaydı biz de 10 yasinda alirdik ki ben 2002 dunya kupasinda pcde babamla mac yapmistim multiplayerden, ama pcmiz yoktu net cafede yapmistik, yani bizim zamanimizda yoktu bu yeni yetmelerde var diye kiskanmamak lazim.

birakin çocuklar ozgurce yasasin, nasilsa yarinin garantisi yo.
Yazar! Burada pedofiliye degil kürtlere vurgu yapmış. Anlaşılan o ki ensar vakfında neler olduğunu bilmiyor. Türk kürt muhafazakar laik kim pedofili yapıyıyorsa sülalesini..